Ավագ դպրոցում բացակայությունների շեմը բարձրացվում է
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի հրամանով   փոփոխություններ են կատարվել «Ոսումնական հաստատության սովորողների կողմից կրթական ծրագրերի յուրացման, ամփոփիչ ստուգման կամ ատեստավորման անցկացման, սովորողների փոխադրման, ավարտման և ուսումնական տարվա ընթացքում բացակայած սովորողի՝ հաջորդ դասարան կամ հանրակրթության հաջորդ աստիճան փոխադրման կարգում»:
ԿԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, նախարարի հրամանով կատարված  փոփոխությամբ սահմանվել է, որ 4-րդ դասարանի (հանրակրթական հիմնական ծրագրրի 1-ին աստիճանի ավարտական դասարան) բոլոր ուսումնական առարկաներից տարեկան և «Մայրենի» և «Մաթեմատիկա» առարկաների գիտելիքների ստուգումից 4-10 միավոր գնահատված սովորողը ստանում է հավաստագիր՝ հաստատված ուսումնական հաստատության կողմից, որը հիմք է հանդիսանում  փոխադրվելու  հաջորդ դասարան:Հավաստագիրը ներառում է գիտելիքների ստուգման բոլոր գնահատականները և սովորողի 4-րդ դասարանի տարեկան գնահատականները:
Միաժամանակ սահմանվել է, որ 2-12-րդ դասարաններում 120-200 ժամ բացակայության դեպքում սովորողները լրացուցիչ քննություններ հանձնում են «Հայոց լեզու և գրականություն» («Մայրենի») և  «Մաթեմատիկա» («Հանրահաշիվ», «Երկրաչափություն») առարկաներից, իսկ ամփոփիչ ստուգողական աշխատանքներ` ուսումնական պլանով սահմանված մյուս առարկաներից:
ԿԳՆ-ից նշում են, որ նախկին կարգով  համապատասխան ժամաքանակով բացակայությունների դեպքում սովորողները պարտավոր էին հանձնել քննություններ ուսումնական պլանով սահմանված բոլոր առարկաներից, հետևաբար նոր կարգով սովորողի հաջորդ դասարան փոխադրումը դյուրացվում է, քանի որ քննությունների թիվը նախկին հինգի փոխարեն դառնում է երկու:
Միաժամանակ  11-12-րդ դասարաններում 80-120 ժամ բացակայությունների նախկինում սահմանված սահմանային շեմը հասցվում է 120-200 ժամի, որը «նույնպես   կարգում կատարված փոփոխությունների մեղմացնող դրույթներից է»:

Общество 13:56 12/05/2016 Армения
Указом министра образования и науки Армении Левона Мкртчяна внесены изменения в «Порядок усвоения образовательных программ учащимися учебных заведений, проведения итоговой проверки или аттестации, перевода учащихся, выпуска и перевода отсутствующих в течение учебного года в следующий класс или на следующую ступень общего образования». Об этом сообщает пресс-служба Минобрнауки РА.
Так, установлено, что учащиеся 4 классов, получившие 4 – 10 баллов по всем учебным предметам ежегодно и после проверки знаний по предметам «Родная речь» и «Математика», получат подтвержденный учебным заведением сертификат, который послужит основанием для перевода  в следующий класс.
А учащиеся 2-12 классов, которые пропустили больше 120 – 200 часов занятий, должны сдавать дополнительные экзамены по следующим предметам: «Армянский язык и литература» («Родная речь»), «Математика» («Алгебра», «Геометрия»).
Как напоминают в ведомстве, в соответствии с прежним порядком, ученики с таким количеством пропусков были обязаны сдавать экзамены по всем предметам, предусмотренным  учебным  планом. Следовательно, в соответствии с новым порядком, перевод в следующий класс упрощается, поскольку количество экзаменов с 5 сокращается до 2.
При этом в 11-12 классах установленный допустимый порог пропусков с 80 – 120 часов доведен до 120-200 часов.