Քաղաքական 17:18 13/05/2016
«Որևէ մեկը կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար պարոն Սվիտալսկուց փող չի ակնկալում», -այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը՝ մեկնաբանելով ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկու հայտարարությունը:
Հիշեցնենք՝ այսօր «Կառավարություն -քաղաքացիական հասարակություն» հակակոռուպցիոն համաժողովում Սվիտալսկին հայտարարել էր.  «Ունենք 15 միլիոն եվրո հատկացված գումար Հայաստանի կառավարությանը կոռուպցիայի դեմ պայքարի նպատակով տրամադրելու համար: Երբ ասում եմ՝ կա, նկատի ունեմ, որ հատկացված է, բաշխված չէ: Ծախսված չէ, որովհետև մենք բաց ու անկեղծ ենք կառավարության մեր գործընկերների հետ: Մեզ պետք են կոնկրետ արդյունքներ և եթե չտեսնենք նմանատիպ արդյունքներ, ապա այս 15 միլիոնը չի ծախսվի, չի փոխանցվի Հայաստանի կառավարությանը»:
Դավիթ Հարությունյանը նկատեց, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը «ամենևին չի շաղկապվում ԵՄ տված փողերի հետ» և կոռուպցիայի դեմ պայքարը փող չի պահանջում:
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարը պահանջում է ուղղակի, որոշ դեպքերում միգուցե ծայրահեղ կոշտ որոշումներ, և վարչապետն ասաց, որ  ինքն իր համար պատրաստել է որոշակի մոտեցումներ և սպասում է ակտիվ քաղաքացիների, հանրային արձագանքի, որպեսզի փաթեթը ամբողջականացնի և կյանքի կոչի», -հավելեց Հարությունյանը:

Fight against corruption not linked with EU money, Davit Harutyunyan says
“No one is expecting money from Mr. Switalski for the fight against corruption,” said Minister - Chief of RA Government Staff, Davit Harutyunyan during a briefing commenting on Head of EU delegation in Armenia, Peter Switalski’s statement.
“We have allocated EUR 15 million to the Armenian government for the fight against corruption. The money is not yet distributed. It’s not spent, because we are open and honest with our government partners. We need to see real results. If we don’t get the expected results the money won’t be spent, it won’t be transferred to the Government of Armenia,” Switalski said earlier during “Government – Civil Society” anticorruption conference.
Davit Harutyunyan noted that the fight against corruption ‘isn’t linked with EU money’ and it doesn’t require any money.
“The fight against corruption requires direct, in some cases perhaps extremely tough decisions, and the Prime Minister said that he has prepared certain approaches and is waiting for the response of active citizens and the public to complete the package and realize it,” Harutyunyan added.