Իրավունք 09:54 14/05/2016 Աշխարհում
Ամերիկյան Հավայի նահանգը դիմել է դատարան` հայց ներկայացնելով մեքենաների համար նախատեսված անվտանգության բարձիկներ արտադրող Takata Corp. ընկերության դեմ: Նահանգը ընկերությանը մեղադրում է մահացու վտանգավոր թերության մասին չբարձրաձայնելու մեջ և պահանջում տասը հազար դոլար փոխհատուցում տալ նահանգում ավտոմեքենա ունեցող մի բնակչի: Այդ մասին գրում է The New York Times-ը:
Ըստ աղբյուրի, Հավային այդպիսով դարձել է առաջին ամերիկյան նահանգը, որը հայց է ներկայացրել անվտանգության բարձիկներ արտադրող ընկերության դեմ` բողոքելով, որ բարձիկներն ինքնուրույն բացվում են, երբ մեքենան ընթացքի մեջ է:
Հայցն առնչություն ունի նաև Honda Motor ավտոարտադրող ընկերության հետ, քանի որ վերջինը ամենաշատն է բողոքներ ստացել մեքենա ունեցողներից անվտանգության բարձիկների վերաբերյալ:
«Մենք չենք պատրաստվում նստել ու սպասել նոր պատահարների: Նաև հետևողական ենք լինելու, որ սպառողները պատշաճ փոխհատուցում ստանան», -ասել է նահանգի Սպառողների պաշտպանության ասոցիացիայի նախագահ Սթիվ Լեվինսը:
Ըստ աղբյուրի, առնվազն տասը մարդու մահ կապվում է այդ թերության հետ, իսկ ավելի քան հարյուր մարդ վնասվածքներ ստացել: Նահանգում շուրջ յոթանասուն հազար մեքենա այդ թերության պատճառով հետ է կանչվել:

Право 10:04 14/05/2016 В мире
Американский штат Гавайи подал в суд на японского производителя подушек безопасности Takata Corp., обвинив его в сокрытии смертельно опасного дефекта. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на газету New York Times.
Японский производитель систем безопасности для автомобилей Takata в 2014 году оказался в центре скандала, когда стало известно, что подушки безопасности этого производителя могут самопроизвольно раскрываться в процессе движения машины.
По данным газеты, Гавайи стали первым штатом, подавшим судебный иск на Takata в связи с дефектными подушками безопасности. В иске фигурирует компания Honda Motor, которая больше других пострадала от отзывов автомобилей в связи с проблемой безопасности и выступает в качестве ответчика.
Гавайи требуют выплаты компенсации в размере 10 тысяч долларов каждому владельцу автомобиля, так или иначе пострадавшему от дефекта. В конечном счете иск может обойтись Takata и Honda в 700 миллионов долларов каждой.
По данным газеты, по меньшей мере, 10 смертельных случаев в США и еще три в других странах связаны с дефектом подушек Takata. Еще более сотни людей получили ранения. В штате Гавайи из-за проблемы были отозваны порядка 70 тысяч автомобилей.