Հասարակություն 12:41 14/05/2016 Հայաստան
Աղքատության պատճառով երեխային չենք կարող, իրավունք չունենք կտրել ընտանքից, այլ բան է, երբ կա ծանր հաշմանդամություն, մանկալքություն, ծնողազրկություն,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Ընտանիքի, կանանց և երեխաների հիմնահարցերի վարչության պետ Գեղանուշ Գյունաշյանը:
Ներկայացրված տվյալների համաձայն, Հայաստանի պետական վեց մանկատանն այսօր խնամվում է մոտ 660 երեխա, որից 550-ն ունի ծանր հաշմանդամություն:
«Մանկատներում  գտնվող երեխաների 80 տոկոսը հաշմանդամություն ունեն: Սրանք այն երեխաներն են, ովքեր անմիջապես ծնվելուց հետո հայտնվում են մանկատներում»,-  նշեց նա:
Գ. Գյունաշյանի խոսքով, իրենց նպատակն է բոլոր մարզերում աստիճաբար ունենալ ընտանիքներին աջակցող ծառայություններ, ովքեր ուժ, ռեսուրս, հնարավորություն կտան ծնողին, ընտանիքին չխուսափել և հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին ծնվելուց հետո չհանձնել պետության խնամքին:
Խոսելով խնամատար ընտանիքների մասին, նա ասաց, որ Հայաստանում այդ մշակույթը դեռևս ձևավորված չէ, թեև ինստիտուտը ներդրված է: Ըստ Գ. Գյունաշյանի, պետության կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակում յուրաքանչյուր տարի 25 խնամատար ընտանիք ֆինանսավորվում է 140 հազար դրամի չափով: Նա տեղեկացրեց, որ այս պահին 15 խնամատար ընտանիքում երեխաներ կան, դեռևս 10 տեղ ունեն: Նախքան երեխային խնամատար ընտանիքին հանձնելը, նրա խոսքով, կատարվում է համապատասխան կարիքի գնահատում:
«Այս ուղղությամբ մենք անելիքներ ունենք: Պետք է լինի մասնագիտացված խնամատար ընտանիք, այսինքն ծնողը պատրաստ լինի պահելու որոշակի հաշմանդամություն ունեցող երեխայի: Այդ փորձն այլ երկրներում կա»,- ասաց Գեղանուշ Գյունաշյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ կրթության և գիտության, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների գիշերօթիկ դպրոցներում այսօր կա 3500 երեխա:
«Նրանք ամբողջությամբ կտրված չեն ընտանիքներից, այսինքն՝ այդ երեխաների դեպքում ընտանիք վերադարձի գործընթացը կազմակերպելն ավելի դյուրին է լինելու: Նրանք շաբաթ և կիրակի օրերին ընտանիք են վերադառնում, ամռանը նույնպես ընտանիքում են լինում»,- ասաց Գ. Գյունաշյանը՝ ընդգծելով, որ միայն կրթական, սոցիալ-տնտեսական ծանր պայմանների պատճառով իսկապես այսօր հաստատություններում ապրող երեխաներ կան:
Պատասխանելով դիտարկմանը, թե, իրոք, կան ընտանիքներ, ովքեր սոցիալական խնդիրներ ունեն, իսկապես չեն կարողանում գտնել աշխատանք, նախարարության Ընտանիքի, կանանց և երեխաների հիմնահարցերի վարչության պետն ասաց. ««Իսկապես չեմ կարող և դրա համար երեխային հանձնում եմ» ձևակերպմանը մենք՝ մասնագետներս, այդքան էլ կողմ չենք: Լինում են դեպքեր, երբ ծնողը չգիտի, որ կարող է դիմել զբաղվածության կենտրոն: Պետք է ուժ գտնի իր մեջ և աշխատանք փնտրի: Շատ դեպքերում ծնողը չունի տարրական կենցաղավարման, ծնողավարման հմտություններ: Դժբախտաբար, վերջին տարիներին ունենք վերարտադրվող աղքատության խնդիր, երբ մարդը հարմարվում է իր վիճակին, չի ուզում քայլ անել և դուրս գալ այդ վիճակից»:
Գ. Գյունաշյանը նաև նշեց, որ հաստատություններում ապրող երեխաների մեծ մասը միայնակ մայրերի երեխաներ են, այսինքն՝ նաև արտագնա աշխատանքն է իր ազդեցությունը թողել:

No one has the right of taking a child away from family due to poverty
We have no right to take a child from family due to poverty, which does not refer to cases of children with disabilities, without parental care, child abandonment, Head of the Family, Women and Children Department at Ministry of Labor and Social Affairs Geghanush Gyunashyan told reporters at the press conference.
According to provided data, about 660 children are sheltered at Armenia’s six state orphanages, 550 out of which - with severe disability.
“80% of children in orphanages are with disabilities and are taken to residential institutions after they are born,” Gyunashyan stressed.
To the ministry official, their primary aim is the gradual establishment of services to help the families, to provide strength, resources and opportunities to parents, families in order to prevent from handing a child with disability to the state care.
Gyunashyan informed that in Armenia the culture of adopting children has not formed yet, though the institution is established. Each year 25 adoptive families are financed by 140 000 AMD within the state sponsored program. At present 15 children live in such families and10 places are still open. The child adoption procedure is preceded by the assessment of the need.
“We have much to do in this direction. The adoptive family should be specialized, be ready to give a shelter to a child with disability. The practice is common in other states,” Gyunashyan said, adding that some 3500 children attend night care schools of the Ministry of Labor, Social Affairs and Ministry of Education and Science.
“They are not separated from their families, which means their return to own families may be facilitated easier. They join their families on weekends and spend the summer with the parents,” she informed, mentioning that one reason for children being in night care schools is heavy socioeconomic conditions.
However, the specialists, she says, do not accept justifications for placing children in residential child care institutions due to poverty and living conditions
“There are cases when parents are not aware of employment services, they may apply. They should find the strength, for finding a job. In most cases parents have even no basic parental skills. Unfortunately, we have faced the so-called poverty syndrome, when people are accustomed to their status and have no desire to step up and get out of their status,” Gyunashyan concluded.