Քաղաքական 21:35 16/05/2016 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Վիեննայում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ: Այս մասին տեղեկանում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ինչպես նշվում է, հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանի զարգացումներին և անվտանգությանն սպառնացող ներկայիս մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր: Այդ համատեքստում հանգամանալից անդրադարձ է եղել ԼՂ հակամարտության շփման գոտում անցյալ ամսվա սկզբին հրադադարի կոպիտ խախտման հետևանքով առաջացած լարվածության աճին և ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու հնարավորություններին: Նախագահ Սարգսյանը ներկայացնելով հայկական կողմի դիրքորոշումը բանակցային գործընթացի վերսկսման վերաբերյալ` կարևորել է 1994թ. հրադադարի և 1995թ. հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման միջոցառումների համաձայնագրերի անվերապահ կատարման անհրաժեշտությունը, որպես խնդրի կարգավորման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը նպատակաուղղված առաջին քայլ:
Ֆ. Մոգերինին վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների ջանքերին և պատրաստակամություն հայտնել սատարելու հակամարտության գոտում վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման հարցում: Այդ առումով հայկական կողմը կարևորել է ԵՄ ներկայացուցիչների այցելությունները հակամարտությունից տուժած շրջաններ:
Հույս է հայտնվել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախաձեռնությամբ Վիեննայում այսօր կայանալիք հանդիպումները կնպաստեն ստեղծված իրավիճակի հաղթահարմանը, տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին, այդ թվում՝ առանձին ոլորտներում համագործակցությանը:

Politics 23:18 16/05/2016
President Sargsyan stresses the importance of the unequivocal implementation of the 1994 and 1995 agreements
Armenian President Serzh Sargsyan met with the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission Federica Mogherini today in Vienna, press department of the President’s Office reports.
According to the release, at the meeting discussed were issues related to the regional developments and current challenges, which undermine security. With this regard, the parties spoke in detail about the escalation resulting from the blatant violation of the ceasefire at the NK Line of Contact and possibilities to de-escalate the situation. Presenting the position of the Armenian side regarding the re-start of the negotiations, President Sargsyan stressed the importance of the unequivocal implementation of the provisions of the 1994 ceasefire agreement and 1995 agreement on the consolidation of the measures to strengthen the ceasefire regime as the first step aimed at the creation of favorable conditions for the resolution of the issue.
F. Mogherini reiterated support of the EU to the efforts of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group and expressed readiness to assist in the implementation of the confidence building measures in the conflict zone. With this regard, the Armenian side stressed the importance of the visit by the representatives of the EU to the regions, which suffered during the conflict.
The parties expressed hope that meetings to be held today in Vienna and initiated by the Ministers of Foreign Affairs of the countries-Co-Chairs of the OSCE Minks Group will help overcome the existing situation and establish peace and stability in the region, reads the statement.
At the meeting, the parties spoke also about the Armenia-EU bilateral agenda, including cooperation in certain areas.