Մշակույթ 18:50 16/05/2016 Հայաստան
Արցախում ժամկետային զինծառայողների կողմից հայտնաբերված գտածոները ցուցադրվելու են Տիգրանակերտի թանգարանում
Թանգարանների միջազգային օրը` մայիսի 18-ին, Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանում ցուցադրվելու են Արցախի արևելյան շրջանում ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ժամկետային զինծառայողների կողմից  հայտնաբեված անտիկ դարաշրջանի դամբարանադաշտում գտնված գտածոները: Այս մասին տեղեկանում ենք  ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնական կայքից:
Հիշեցնենք, որ Արցախի արևելյան շրջանում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ժամկետային զինծառայողներն անտիկ դարաշրջանի դամբարանադաշտ են հայտնաբերել: ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Դիաննա Միրիջանյանի փոխանցմամբ, բացվել է անտիկ դարաշրջանի 2 դամբարանադաշտ, որոնցից մեկը ամբողջությամբ է բացված, իսկ մյուսը՝ կիսաբաց է: Նրա տեղեկացմամբ, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնագիտական խումբը համապատասխան աշխատանքներ իրականացնելու նկատառումով մեկնել է տարածք: Տարածքի ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ հայտնաբերվել է անտիկ դարաշրջանի 2 դամբարանադաշտ, գտնվել է երկու ամբողջական գտածո` եռատերև սափոր ու գավաթ, ափսեի մի քանի բեկորներ:
«Գտածոներն այս պահին ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչությունում են, մաքրման աշխատանքներ են իրականացվում, որից հետո դրանք կհամալրեն մեր ՊՈԱԿ-ի ֆոնդը»,-ասել է Միրջանյանը` հավելելով, որ մայիսի 18-ին՝ Թանգարանների միջազգային օրը, դրանք կցուցադրվեն Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանում:
Վայրը, որտեղից հայտնաբերվել են գտածոները, Տիգրանակերտի ճանապարհին է: Դ. Միրիջանյանը չի բացառում, որ անտիկ շրջանի դամբարանները հետագայում գրավիչ կդառնան զբոսաշրջիկների համար։
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագծի երկայնքով ապրիլի սկզբներին ծավալված ռազմական գործողությունների օրերին հայ զինվորները հայտնաբերել են նաև այլ գտածոներ: Ավելի վաղ, հենց առաջնագծում, հայտնաբերվել էր կճուճ (ծիսական անոթ)՝ թվագրված մ.թ.ա. 7-6 հազ.: Սահմանային մեկ այլ վայրից էլ՝ սափոր և դաշույն: Ընդհանուր առմամբ, ապրիլ-մայիս ամիսներին հայտնաբերվել է տարբեր դարաշրջաններին վերաբերող 5 գտածո: «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում դժվարանում են ասել, թե երբ կսկսվեն դամբարանադաշտերի ուսումնասիրությունները` նկատի ունենալով ներկա ռազմաքաղաքական իրավիճակը, սակայն վստահեցնում են, որ առաջին իսկ հնարավորության դեպքում աշխատանքներ կիրականացվեն:

Society 19:42 16/05/2016 NKR
The finds discovered by NKR Defense Army soldiers from antique necropolis in the eastern part of Artsakh will be exhibited at the Archaeological museum of Tigranakert on May 18 in the scope of International Museum Day, the official website of the "Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations" NCSO of the RA Ministry of Culture reports.
To remind, during engineering works in the eastern part of Artsakh on May 5, NKR Defense Army soldiers discovered an antique necropolis. Deputy Director of State Service for the Protection of Historical Environment of the Department of Tourism of the NKR Ministry of Economy, Diana Mirijanyan noted that during engineering works two ancient necropolises had been found, two complete finds there: trifoliate jug and a 4-piece plate.
“Now the finds are at the Department of Tourism of the Ministry of Economy of NKR, and works on cleaning are now being conducted in order to enroll them into the organization’s fund,” she said, adding that soon research works will begin in that district. Mirijanyan also informed that the finds would be exhibited at the Archaeological museum of Tigranakert within the International Museum day on May 18.
She then didn’t excluded that the antique necropolis and the finds there will attract more tourists in the future.
During military operations unleashed by Azerbaijan in early April, Armenian soldiers discovered other finds as well – a crock dating back to 7 000 BC, a jug and a dagger among them. Overall 5 finds referring to various historical periods were discovered during the period of April-May.  Specialists at "Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations" non-commercial state organization indicate no date for resuming excavation works considering the military-political situation on the ground, yet they assure to launch the works whenever favorable conditions appear.