Քաղաքական 14:06 18/05/2016
«Մենք կիսում ենք պարոն Յագլանդի տեսակետը «Ժողովրդավարական անվտանգության» հայեցակարգի վերաբերյալ, ըստ որի՝ ժողովրդավար երկրները քիչ հավանական է, որ պատերազմ սկսեն»: Սոֆիայում Եվրոպայի խորհրդի գործադիր մարմնի՝ նախարարների կոմիտեի 126-րդ նստաշրջանում իր ելույթում այս մասին նշել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Ակնհայտ է, որ ավտորիտար ռեժիմները նման երկընտրանքի առջև չեն կանգնում: Նման իրավիճակի ականատեսը դարձանք այս տարվա ապրիլի սկզբին, երբ Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ինչի հետևանքով բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ եղան, տեղի ունեցան միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներ»,-ասել է նախարարը:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ, Նալբանդյանը գործընկերներին է ներկայացրել ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները, դրանց հաղթահարման նպատակով երկու օր առաջ Վիեննայում կայացած բարձր մակարդակի հանդիպումը:
Նալբանդյանը նշել է, որ մեջ համանախագահող երկրները համատեղ հայտարարության շեշտել ոեն 1994-1995թթ. զինադադարի մասին համաձայնագրերի անշեղ իրագործման անհրաժեշտությունը: Համաձայնություն է ձեռք բերվել՝ քայլեր ձեռնարկելու դրանց իրականացման մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման վերաբերյալ:
«Այս ամենը կարող է ճանապարհ հարթել հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը վերսկսելու համար: Մինչ այսօր Ադրբեջանը շարունակաբար խափանել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նման առաջարկությունները և անգամ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ Հուսով ենք, որ այս անգամ Ադրբեջանը չի խորտակի համանախագահ երկրների հույսերը, միջազգային հանրության սպասելիքները»,-ասել է ԱԳ նախարարը:
Նախարար Նալբանդյանն իր ելույթում նաև արծարծել է ԵԽ առջև ծառացած մարտահրավերները:
«Կարևորում ենք հակամարտության գոտիներում մարդու իրավունքների ապահովման թեմայի շուրջ քննարկումներ ծավալելու վերջերս առաջադրված նախաձեռնությունները: Հայաստանը մշտապես իր ձայնն է բարձրացրել՝ քննադատելու ատելության քարոզչությունը և այլատյացությունը, հատկապես քաղաքական ելույթներում։ Այս երևույթների դեմ պայքարը Հայաստանի առաջնահերթություններից մեկն էր Նախարարների կոմիտեում նախագահության ընթացքում և այժմ էլ շարունակում է գտնվել մեր գերակայությունների շարքում»,-ասել է նա:

Политика 14:44 18/05/2016 В мире
Глава МИД Армении: Надеемся, что на этот раз Азербайджан не разрушит надежды сопредседателей и ожидания международного сообщества
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян выступил с речью на 126-й сессии Комитета министров Совета Европы в Софии. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Глава армянского внешнеполитического ведомства поблагодарил  генерального секретаря Совета Европы Турбьерна Ягланда за представление доклада «Верховенство демократии, прав человека и закона в Европе».
«Мы разделяем точку зрения г-на Ягланда о концепции „демократической безопасности”, согласно которой маловероятно, чтобы демократические страны начинали войны. Очевидно, что авторитарные режимы перед подобной дилеммой не стоят.
Свидетелями подобной ситуации мы стали в начале апреля сего года, когда Азербайджан начал широкомасштабные военные действия против Нагорного Карабаха, что привело к многочисленным жертвам, многие получили ранения, произошли грубейшие нарушения международного гуманитарного права и прав человека», – сказал Налбандян.
«Сложившаяся в начале апреля напряженная ситуация и пути выхода из нее были обсуждены на состоявшейся два дня назад встрече президентов Армении и Азербайджана в Вене, на которой присутствовали министр иностранных дел Российской Федерации, государственный секретарьСоединенных Штатов Америки  и государственный секретарь по европейским делам Франции как представители стран – сопредседателей Минской группы ОБСЕ», – отметил министр.
Как напомнил Э.Налбандян, в своем совместном заявлении сопредседатели подчеркнули необходимость неукоснительного соблюдения соглашений о прекращении огня 1994 и 1995 годов. Была достигнута договоренность о шагах в направлении мониторинга за их соблюдением, внедрении механизмов расследования инцидентов, расширении Офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
«Все это может наладить путь к возобновлению переговорного процесса по урегулированию конфликта. Азербайджан до сих пор последовательно отвергал подобные предложения стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и даже достигнутые договоренности. Надеемся, что на этот раз Азербайджан не разрушит надежды стран-сопредседателей и ожидания международного сообщества», – заявил глава МИД Армении.
Э.Налбандян в своей речи коснулся также стоящих перед СЕ вызовов.
«Мы придаем важность недавно выдвинутым инициативам по проведению обсуждений вокруг темы обеспечения прав человека в зонах конфликта. Армения всегда критиковала пропаганду ненависти и ксенофобии, в особенности в политических выступлениях. Борьба с этими явлениями входила в число приоритетов Армении в период председательства в Комитете министров Совета Европы, она остается в числе наших приоритетов и ныне», – сказал он.