Տնտեսություն 14:26 19/05/2016 Հայաստան
Մատակարարվող ապրանքների դիմաց վճարումները անհարկի ձգձգվում են, ապրանքները պատշաճ կերպով չեն ներկայացվում սուպերմարկետներում: ՌԴ ապրանք արտահանող հայաստանցի տնտեսվարողների դժգոհությունները Սանկտ Պետերբուրգում ընթացող Միջազգային իրավական համաժողովում ներկայացրել է ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
Համաժողովի ընթացքում հանջնաժողովի նախագահը  ներկայացրել է Հայաստանից ԵԱՏՄ անդամ երկրներ ապրանքների արտահանման ոլորտում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքները:
«Ուսումնասիրությունն ընդգրկել է  մեկ տասնյակից ավելի ոլորտներ, որոնց ընդհանուր մասնաբաժինը ՀՀ-ից դեպի ՌԴ արտահանման կառուցվածքում կազմում է շուրջ 75 տոկոս: Խոսքը վերաբերում է մասնավորապես դեղորայքի, ոգելից խմիչքների, ծխախոտի, պահածոների, շինանյութերի, կաթնամթերքի, միրգ-բանջարեղենի, ձկնամթերքի և այլ ոլորտներին»,-ներկայացրել է Ա. Շաբոյանը:
ՏՄՊՊՀ նախագահը,  վկայակոչելով տնտեսվարողների ներկայացրած փաստերը, նշել է, որ  ՌԴ առևտրային ցանցերը իրենց հետ ուղղակիորեն համագործակցելու  փոխարեն գերադասում են աշխատել միջնորդների հետ:
«Այլընտրանք չունենալով մեր տնտեսվարողները համաձայնվում են վերջինների առաջարկած պայմաններին, որոնք, մեղմ ասած անբարենպաստ են գործարարների համար: Օրինակ, ապրանքների իրացման շուրջ պայմանավորվածությունների ընթացքում ստեղծվում են արհեստական դժվարություններ»,-ասել է նա:
Ա. Շաբոյանն այս խնդիների հետ կապված կարևորել է ՌԴ-ում գործող խոշոր տնտեսվարողների կողմից հավասար և ոչ խտրական պայմանների  կիրառումը ապրանքներ մատակարարող ընկերությունների նկատմամբ: ՏՄՊՊՀ նախագահն իր ելույթում նշել է նաև, որ որոշակիորեն  արտահանման խոչընդոտ է հանդիսացել  նաև ռուսական ազգային արժույթի արժեզրկումը, որը հանգեցրել է արտահանվող հայկական ապրանքների թանկացմանը և մրցունակության անկմանը
Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է առևտրային ցանցերի և մատակարարների հարաբերությունների կանոնակարգման անհրաժեշտությունը.
«Առաջարկում եմ երկու կողմերի համար հստակ մշակել և կիրառել բարեխիղճ վարքագծի կանոններ, որով իրավական հիմքի վրա կդրվի և կկանոկարգվի նրանց փոխհարաբերությունները: Մասնավորապես, պետք է հստակ լինեն մատակարարներից ձեռքբերվող ապրանքների պայմանները, թե ինչ ժամկետներում պետք է կատարվեն վճարումները, ինչպիսի միջոցառումներ պետք է իրականացնեն առևտրային ցանցերը ապրանքների առաջմղումը և ներկայացվածությունը ապահովելու համար, մատակարարների և առևտրային ցանցերի միջև վեճերի առաջացման դեպքում լուծման ճանապարհները և այլն:  Այդ կանոնները պետք է լինեն միասնական ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների տարածքում»:
Հանձանժողովի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, այս տարի համաժողովին մասնակցում են աշխարհի ավելի քան 60 երկրներից ժամանած պաշտոնյաներ: Հանդիսավոր բացմանը ներկա էր նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:

Экономика 18:48 19/05/2016 В мире
А. Шабоян на форуме в Петербурге: Бизнесмены Армении при экспорте в Россию сталкиваются с целым рядом проблем
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян сегодня на Петербургском международном юридическом форуме представил жалобы армянских хозяйствующих субъектов, экспортирующих товары в Россию.  Об этом сообщает пресс-служба ГКЗЭК РА.
Отметим, на стартовавшем 14 апреля в Ереване расширенном заседании по вопросам антимонопольной политики государств-членов СНГ и Евразийского экономического союза (ЕАЭС) председатель ГКЗЭК РА А. Шабоян заявил о том, что экспортирующие компании Армении сталкиваются с определенными барьерами на российском рынке.
«Оплата за поставляемую продукцию задерживается, а товары не представляются должным образом в супермаркетах», – заявил А. Шабоян.
Председатель ГКЗЭК также представил результаты проведенных исследований в сфере экспорта товаров из Армении в страны ЕАЭС.
«Проведенное исследование включило более десятка отраслей, доля которых в общем объеме экспорта из Армении в Россию составляет около 75%. Речь идет, в частности, о лекарствах,  алкогольных напитках, табачных изделиях, консервированной продукции, строительных материалах, молочных продуктах, фруктах и овощах,  рыбопродуктах, а также других отраслях», – пояснил А. Шабоян.
Ссылаясь на факты, предоставленные армянскими хозяйствующими субъектами, председатель ГКЗЭК РА отметил, что российские торговые сети вместо того, чтобы непосредственно работать с армянскими компаниями-поставщиками, предпочитают приобретать товары через местные дистрибьюторские компании.
В связи с этим А. Шабоян подчеркнул важность создания крупными хозяйствующими субъектами РФ равных и недискриминационных условий для компаний-поставщиков.
«Предлагаю сторонам разработать и применять четкие и справедливые правила, в соответствии с которыми будет создана правовая база для урегулирования отношений хозяйствующих субъектов», – подчеркнул председатель ГКЗЭК Армении.
По его словам, данные правила должны быть едиными для всех стран-участниц ЕАЭС.
Как передает пресс-служба Государственной комиссии по защите экономической конкуренции РА, в этом году в Петербургском международном юридическом форуме принимают участие должностные лица из более чем 60 стран мира. На торжественной церемонии открытия Форума также присутствовал премьер-министр России Дмитрий Медведев.