Տնտեսություն 14:26 19/05/2016 Հայաստան
Մատակարարվող ապրանքների դիմաց վճարումները անհարկի ձգձգվում են, ապրանքները պատշաճ կերպով չեն ներկայացվում սուպերմարկետներում: ՌԴ ապրանք արտահանող հայաստանցի տնտեսվարողների դժգոհությունները Սանկտ Պետերբուրգում ընթացող Միջազգային իրավական համաժողովում ներկայացրել է ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
Համաժողովի ընթացքում հանջնաժողովի նախագահը  ներկայացրել է Հայաստանից ԵԱՏՄ անդամ երկրներ ապրանքների արտահանման ոլորտում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքները:
«Ուսումնասիրությունն ընդգրկել է  մեկ տասնյակից ավելի ոլորտներ, որոնց ընդհանուր մասնաբաժինը ՀՀ-ից դեպի ՌԴ արտահանման կառուցվածքում կազմում է շուրջ 75 տոկոս: Խոսքը վերաբերում է մասնավորապես դեղորայքի, ոգելից խմիչքների, ծխախոտի, պահածոների, շինանյութերի, կաթնամթերքի, միրգ-բանջարեղենի, ձկնամթերքի և այլ ոլորտներին»,-ներկայացրել է Ա. Շաբոյանը:
ՏՄՊՊՀ նախագահը,  վկայակոչելով տնտեսվարողների ներկայացրած փաստերը, նշել է, որ  ՌԴ առևտրային ցանցերը իրենց հետ ուղղակիորեն համագործակցելու  փոխարեն գերադասում են աշխատել միջնորդների հետ:
«Այլընտրանք չունենալով մեր տնտեսվարողները համաձայնվում են վերջինների առաջարկած պայմաններին, որոնք, մեղմ ասած անբարենպաստ են գործարարների համար: Օրինակ, ապրանքների իրացման շուրջ պայմանավորվածությունների ընթացքում ստեղծվում են արհեստական դժվարություններ»,-ասել է նա:
Ա. Շաբոյանն այս խնդիների հետ կապված կարևորել է ՌԴ-ում գործող խոշոր տնտեսվարողների կողմից հավասար և ոչ խտրական պայմանների  կիրառումը ապրանքներ մատակարարող ընկերությունների նկատմամբ: ՏՄՊՊՀ նախագահն իր ելույթում նշել է նաև, որ որոշակիորեն  արտահանման խոչընդոտ է հանդիսացել  նաև ռուսական ազգային արժույթի արժեզրկումը, որը հանգեցրել է արտահանվող հայկական ապրանքների թանկացմանը և մրցունակության անկմանը
Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է առևտրային ցանցերի և մատակարարների հարաբերությունների կանոնակարգման անհրաժեշտությունը.
«Առաջարկում եմ երկու կողմերի համար հստակ մշակել և կիրառել բարեխիղճ վարքագծի կանոններ, որով իրավական հիմքի վրա կդրվի և կկանոկարգվի նրանց փոխհարաբերությունները: Մասնավորապես, պետք է հստակ լինեն մատակարարներից ձեռքբերվող ապրանքների պայմանները, թե ինչ ժամկետներում պետք է կատարվեն վճարումները, ինչպիսի միջոցառումներ պետք է իրականացնեն առևտրային ցանցերը ապրանքների առաջմղումը և ներկայացվածությունը ապահովելու համար, մատակարարների և առևտրային ցանցերի միջև վեճերի առաջացման դեպքում լուծման ճանապարհները և այլն:  Այդ կանոնները պետք է լինեն միասնական ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների տարածքում»:
Հանձանժողովի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, այս տարի համաժողովին մասնակցում են աշխարհի ավելի քան 60 երկրներից ժամանած պաշտոնյաներ: Հանդիսավոր բացմանը ներկա էր նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:

Economy 16:35 19/05/2016
Payments for supplied goods are unduly delayed, the goods aren’t properly displayed in supermarkets, said Chairman of the State Commission for the Protection of Economic Competition of the Republic of Armenia Artak Shaboyan voicing the complaints of Armenian economic entities exporting goods to Russia, during the International Legal Forum held in Saint Petersburg, Russia.
During the forum, the Chairman presented the results of the researches on exported goods from Armenia to member states of the Eurasian Economic Union.
“The research included more than a dozen of sectors, the total share of which in the structure of exports from Armenia to Russia amounts to over 75%. It refers particularly to the sectors of medicine, alcohol, tobacco, canned foods, construction materials, dairy products, fruits and vegetables, seafood etc.,” Shaboyan said.
Referring to the facts provided by the economic entities, the SCPEC Chairman noted that instead of direct cooperation, the RA trade networks prefer working with intermediaries.
“Having no alternative, our economic entities agree to the terms proposed by the latter, which saying the least, aren’t favourable for the businesses. For example, during discussions on the sale of goods, artificial difficulties are created,” he said.
Concerning these problems, Shaboyan highlighted the importance of application of equal and non-discriminatory conditions imposed on supplying companies by Russian large economic entities. In his speech, Shaboyan also noted that devaluation of the Russian currency led to increase in prices of the exported goods and decline in competitiveness.
He also spoke about the necessity of regulations of the relationships between trade networks and suppliers. “I propose developing and applying clear and fair rules on legal bases for both sides to regulate their relationships. Particularly, the terms for goods purchased from suppliers must be clarified. The deadlines for payment, the measures undertaken by the trade networks for promotion and display of the goods, the ways of solving disagreements between the sides must also be clear. These rules must be common for all the EEC states.”
According to the press service of the Commission, officials from more than 60 countries attended the forum this year. RF Prime Minister, Dmitry Medvedev attended the opening ceremony.