ԼՂՀ ԱԺ խմբակցությունները դատապարտում են հույների ցեղասպանությունը
ԼՂՀ ԱԺ խմբակցություններն այսօր ընդունել են հայտարարություն՝ Օսմանյան կայսրությունում հույների հանդեպ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին:
ԼՂՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, հայտարարության մեջ ասված է.
«- Հիմք ընդունելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները և ցեղասպանությունը դիտարկելով որպես մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործություն,
- Համոզված լինելով, որ ցեղասպանությունների ճանաչումը և դատապարտումը թույլ կտա կանխել նոր ոճրագործությունները,
- Արձանագրելով հայ և հույն ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը և համերաշխություն հայտնելով Արցախի Հանրապետության հունական համայնքին՝
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները
Դատապարտում են Օսմանյան կայսրությունում հույների հանդեպ իրականացված ցեղասպանությունը»:
Հայտարարության ներքո ստորագրել են ԼՂՀ Ազգային ժողովի «Հայրենիք», «Ժողովրդավարություն», «Դաշնակցություն», «Շարժում-88», «Վերածնունդ» խմբակցությունները:

Nagorno Karabakh Republic National Assembly factions made a statement condemning the Genocide against the Greeks in the Ottoman Empire.
“- Basing on the fundamental principles of the international law and perceiving Genocide as a gravest crime against humanity,
- Being convinced that recognition and condemnation of genocide will prevent new crimes,
- Noting the centuries-long friendship of the Armenian and Greek peoples and expressing solidarity with the Greek community of the Artsakh Republic,
Nagorno Karabakh Republic National Assembly factions
Condemn the genocide committed against Greeks in Ottoman Empire,” reads the statement.
“Motherland”, “Democracy”, “Dashnaktsutyun”, “Movement-88” and “Renaissance” factions signed the statement.