Քաղաքական 15:56 20/05/2016
Չիլին աշխարհին կարևոր մեսիջ ուղարկեց: Այստեղ որևէ սուբյեկտիվ կանխակալ մոտեցումներ չկան, նրանք օբյեկտիվորեն դիտարկել են, իրականությունը և ընդունել են շատ կարևոր բանաձև,- «Panorama.am»-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Չիլիի խորհրդարանի ստորին պալատի կողմից ընդունված Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները դատապարտող բանաձևի ընդունմանը, նշել է Արցախի նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Դիտարկմանը, թե Չիլիի խորհրդարանի բանաձևը հատկապես կարևոր էր նրանով, որ այն հասցեական էր, իսկ բանաձևում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը որպես քաղաքական սուբյեկտ է դիտարկվում, այլ ոչ թե վիճելի տարածք, Բաբայանը համաձայնեց, որ դա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացը շարունակվում է:
«Իհարկե միջազգային ճանաչման համար կարևոր է որ լինի պաշտոնական իրավական ճանաչում, սակայն կարևոր է նաև այն, որ նման ժեստերը նույնպես ճանաչում են նշանակում: Ճանաչվում և արժևորվում է մեր պետականաշինության գործընթացը, ժողովրդավարական պետություն կառուցելու ջանքերը, Արցախը ճանաչելի է դարձնում որպես նորմալ պետություն, որը ոչ մեկի համար վտանգ չի ներկայացնում»,- ասաց խոսնակը
Նա հավելեց, որ Ադրբեջանը իր ապակառուցողական քաղաքականությամբ ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ ֆաշիզմը դեռևս չի վերացել աշխարհից, որ այդ ահաբեկչական գաղափարախոսությունները, որ պետական մակարդակով են ներկայացվում, վտագ է ներկայացնում բոլորին, այդ թվում հազարավոր կլիոմետր հեռու գտնվող Չիլիի համար:
Հիշեցնենք, որ Չիլիի խորհրդարանի ստորին պալատը մայիսի 18-ին պատմական բանաձև է ընդունել, որով դատապարտել է Ադրբեջանի ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ:
«Ինչքան շատ լինեն նման բովանդակությամբ բանաձևերն ու հայտարարությունները, հատկապես տարբեր պետությունների կողմից, այնքան ավելի լավ»- նշեց Բաբայանը:
Բանաձևում մասնավորապես ասվում է.
«Ապրիլի 1-2-ի գիշերը Ադրբեջանի օդային և ցամաքային ուժերը լայնամասշտաբ հարձակում իրականացրին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ սահմանագծում` ծանր հրետանու և վերջին սերնդի հրթիռների կիրառմամբ:
Վերոնշյալ ագրեսիան 1994 թվականին կնքված զինադադարի, ինչպես նաև վեճերի խաղաղ լուծման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի նորմերի ամենակոպիտ խախտումն է:
Բռնության այս նոր սրման կապակցությամբ, որը հանգեցրել է քաղաքացիական և զինվորական մեծ կորուստների, Պատգամավորների պալատը դատապարտում է այս ագրեսիան, կոչ անում ռազմական գործողությունների դադարեցման և խաղաղ բանակցությունների շարունակության` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, որի համանախագահներն են ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան:
Միջազգային հանրությունը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը համարում են, որ հակամարտությունը, որն արդեն ավելի քան երկու տասնամյակ շարունակվում է, պետք է լուծվի միայն խաղաղ ճանապարհով, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի նորմերի և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հարգման միջոցով:
Կոչ է անում Ադրբեջանի Հանրապետությանը վերահաստատել խաղաղության իր հանձնառությունը, անմիջապես դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ պատերազմական գործողությունները և խստորեն պահպանել 1994 թվականին կողմերի միջև ձեռք բերված զինադադարը:
Կոչ է անում Չիլիի կառավարությանը կողմերին հորդորել հավատարիմ մնալ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում ընթացող բանակցություններին և այդպիսով խուսափել տարածաշրջանում անդառնալի հետևանքների հանգեցնող պատերազմի բռնկումից»:

Politics 18:38 20/05/2016 Region
Chile issued an important message to the world and the resolution adopted by the Chamber of Deputies (Parliament) lacks any subjective and biased approaches, spokesperson to Artsakh President Davit Babayan told Panorama.am when asked to comment on the unanimously passed resolution by Chamber of Deputies of Chile condemning the armed attack of Azerbaijan against the Nagorno Karabakh Republic.
To Babayan, the resolution is of greater significance considering its targeted nature as well as the fact it views Nagorno Karabakh republic as a political entity - not a disputed territory.
With this regard, Davit Babayan stresses the international recognition of Artsakh is underway.
“International recognition is certainly valued by official and legal acknowledgement, yet moves like this imply recognition as well. They acknowledge and value the process of state building, our efforts aimed at establishing a democratic state, promote Artsakh visibility as a functioning state, which poses no threat to anyone,” Babayan noted.
He then added that unconstructive policy by Azerbaijan vividly demonstrates that fascism hasn’t disappeared in the world, that terrorist ideologues run at the state level still threaten all and Chile as well.
“The more we have such resolutions and statement by different states, the better for all,” Babayan concluded.
To remind, the Chamber of Deputies of Chile adopted on May 18 a historic resolution condemning the armed attack of Azerbaijan against the Nagorno Karabakh Republic, Asbarez reports.
Below is the complete text of the resolution.
Whereas:
1. That on the night of 1 to 2 of last April, ground forces and air of the Republic of Azerbaijan conducted a large-scale attack on the border with the Republic of Nagorno-Karabakh, with heavy artillery and last generation missiles.
2. That this aggression represents the most flagrant violation of the Ceasefire Agreement signed by both countries in May 1994 and a breach of UN rules on Pacific Settlement of Disputes.
3. Faced with this new escalation of violence that has already claimed numerous civilian and military casualties victims, Chile condemns the aggression, calls for the cessation of military operations and the continuation of the peace negotiations within the framework of the Minsk Group, whose co-presidents are the United States, Russia and France, sponsored by the Organization of Security and Cooperation in Europe (OSCE).
4. That the international community and the Republic of Nagorno-Karabakh argue that the conflict, which has more than two decades, can only be solved by peaceful means and respecting the rules of international law and the right of self-determination of its people.
The Chamber of Deputies of Chile Resolves:
1. Reaffirms its commitment to peace and urges the Republic of Azerbaijan for the immediate cessation of all acts of war against the Republic of Nagorno-Karabakh and the strict observance of the truce signed by both countries in 1994
2. Requests the Government of Chile to urge the parties to circumscribe the conflict settlement within the framework of the negotiations held in the Minsk Group, and thus avoiding a regional explosion with unpredictable consequences.