Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ դերակատարումը. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինին:
Այս մասին հայտնում է Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահն իր ողջույնի խոսքում ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ դերակատարումը՝ որպես համաեվրոպական անվտանգության ոլորտի կարևոր կազմակերպություն և մասնակից երկրների միջև իրավահավասար երկխոսության կարևորագույն հարթակ:
Նախագահի համոզմամբ, ԵԱՀԿ խորհրդարանական ձևաչափը համագործակցության և երկխոսության լայն հնարավորություն է ստեղծում խորհրդարանականների միջև շփումների, համագործակցության հնարավորություններն օգտագործելու՝ ի նպաստ անվտանգության և ժողովուրդների երկխոսության խրախուսման: Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ Քրիստիան Վիգենինի ունեցած հարուստ փորձառությունը՝ որպես պատգամավոր, նաև որպես Բուլղարիայի նախկին կառավարության անդամ, հնարավորություն կտա նրան իր առջև դրված խնդիրների լուծմանը մոտենալ շատ ավելի համապարփակ:
Նշելով, որ 2015թ. դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեով ՀՀ-ում ընդունված սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում Հայաստանն անցնելու է կառավարման խորհրդարանական համակարգի, Նախագահը համոզվածություն է հայտնել, որ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության գործունեությունն ավելի կակտիվանա:
Հանդիպման սկզբում ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչը նախ շնորհավորել է ՀՀ Նախագահին՝ Վիեննայում ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ կատարված կարևոր քայլի կապակցությամբ: Քրիստիան Վիգենինը նշել է, որ տևական խաղաղության հասնելու համար դեռևս անհրաժեշտ է շատ ջանքեր գործադրել: Այս իրավիճակում, ըստ ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցչի, ԵԱՀԿ ԽՎ-ն իր դերակատարությունը տեսնում է խաղաղության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին օժանդակելու մեջ:
«Վերահաստատում եմ, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ի համար ԼՂ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելուց բացի, այլ տարբերակ գոյություն չունի, և ԵԱՀԿ ԽՎ-ն ամբողջությամբ սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը»,-շեշտել է Քրիստիան Վիգենինը:

Политика 19:34 23/05/2016 Армения
Президент С. Саргсян на встрече с К. Вигениным: Армения высоко оценивает роль ОБСЕ в сфере общеевропейской безопасности
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял Специального представителя Парламентской Ассамблеи ОБСЕ по Южному Кавказу Кристиана Вигенина. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян в своем приветственном слове подчеркнул, что Армения высоко оценивает роль ОБСЕ как важной организации в сфере общеевропейской безопасности и важнейшей платформы для равноправного диалога между странами-участницами.
По словам президента, парламентский формат ОБСЕ создает широкие возможности сотрудничества и диалога, использования контактов между парламентариями, возможностей сотрудничества во благо поощрения безопасности и диалога между народами.
С. Саргсян выразил уверенность в том, что богатый опыт К. Вигенина как депутата и бывшего члена правительства Болгарии позволит ему более комплексно подойти к решению поставленных перед ним задач.
Отметив, что в результате референдума по конституционной реформе 6 декабря 2015г. Армения перейдет к парламентской модели правления, С. Саргсян выразил уверенность в том, что деятельность армянской делегации в ПА ОБСЕ еще более активируется.
Специальный представитель Парламентской Ассамблеи ОБСЕ по Южному Кавказу Кристиан Вигенин сперва поздравил С. Саргсяна с таким «важным шагом» в направлении урегулирования карабахского конфликта, как встреча с главой Азербайджана в Вене 16 мая с.г.
Он отметил, что для достижения долгосрочного мира в карабахском вопросе необходимо приложить еще много усилий. В данной ситуации, по его словам, ПА ОБСЕ рассматривает свою роль в содействии усилиям по установлению мира.
«Подтверждаю, что для ПА ОБСЕ нет никакого другого варианта урегулирования карабахского конфликта, кроме мирного, и Парламентская Ассамблея ОБСЕ полностью поддерживает деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ», – сказал К. Вигенин.