Մշակույթ 09:21 24/05/2016 Հայաստան
Միխալիս Իկոնոմու. Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը մեծարժեք իրադարձություն է աշխարհի երաժշտական հանրության համար
Երևանում հունիսի 6-ին մեկնարկում է Արամ Խաչատրյանի անվան 12-րդ միջազգային մրցույթը։ Այն այս տարի անցկացվում է դիրիժորություն անվանակարգում։ Նշենք, որ խաչատրյանական մրցույթը Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի անդամ է և անցկացվում է միջազգային չափանիշներով։ Մրցույթի պաշտոնական նվագախումբն է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը։
Մրցույթի ժյուրիի կազմում են ՀՀ ժողովրդական արտիստ Յուրի Դավթյանը, Մարկ Հիլդրյուն (Մեծ Բրիտանիա), Դեյվիդ Ուելտոնը (Մեծ Բրիտանիա), Միխալիս Իկոնոմուն (Հունաստան), Թոմաս Յակսիկը (Բրազիլիա/Չիլլի), Կոնստանտին Օրբելյանը (ԱՄՆ), Վահագն Պապյանը (Իսրայել/Հայաստան)։
Ժյուրիի անդամ Միխալիս Իկոնոմուն Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը մեծարժեք իրադարձություն է աշխարհի երաժշտական հանրության համար. «Երիտասարդ երաժիշտները հնարավորություն են ստանում մասնակցելու և ստանալու մի մրցանակ, որը կարող է փոխել նրանց ամբողջ կարիերան։ Խաչատրյանական մրցույթն անցկացվում է արդեն երկար տարիներ տարբեր մասնագիտություններով և իրապես պրոֆեսիոնալ, կարևոր իրադարձություն է»։
Մաեստրոն մրցույթից ակնկալում է բարձր մակարդակ, հրաշալի երաժշտություն, մեծ տաղանդների բացահայտում և նոր ծանոթություններ։
Ըստ դիրիժորի,  մրցույթի ծրագրում ընդգրկված գործերի ընտրությունը շատ ճիշտ է կատարվել. «Դրանք դասական աշխարհի գլուխգործոցներ են՝ Հայդնի, Բեթհովենի, ինչպես նաև 20-րդ դարի կոմպոզիտորներ Բրամսի և Չայկովսկու ռոմանտիկ գործերը, և, իհարկե, մեծն Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունները, որոնք թույլ կտան մեզ լիարժեքորեն դատել և բացահայտել յուրաքանչյուր մասնակցի լավագույն որակները»։
Խոսելով աշխարհում դիրիժորության զարգացման միտումների մասին՝ Միխալիս Իկոնոմուն ընդգծեց, որ դիրիժորությունը տարեցտարի, օրեցօր դառնում է ավելի մրցակցային։
«Աշխարհում կան հրաշալի դպրոցներ և ուսուցիչներ, անցկացվում են վարպետության դասեր, մրցույթներ։ Դիրիժոր դառնալն այսօր հեշտ չէ։ Երաժիշտները մեր մեծագույն դատավորներն են, և շատ դեպքերում նրանք են որոշում մեր ապագան։ Դա մի մասնագիտություն է, որ պահանջում է բացարձակ կատարելություն ամեն առումով և չի ներում ոչ մի սխալ»,- խոստովանում է Միխալիս Իկոնոմուն՝ ավելացնելով, որ եթե մեկը ցանկանում է դառնալ հաջողակ դիրիժոր, նա պետք է լինի կրթված, ուժեղ և միշտ լավ պատրաստված:
Խոսելով Արամ Խաչատրյանի մասին՝ անվանի դիրիժորը նշեց, որ լինելով ջութակահար՝ ‎շատ է ոգևորվել, երբ մանուկ հասակում իր համար բացահայտել է Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը. «Ես այդ գործը ներկայացրել եմ մի քանի անգամ, հետագայում երջանիկ էի՝ արդեն որպես դիրիժոր ղեկավարել Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտի կատարումը։ Խաչատրյանը երաժշտության պատմության մեջ լավագույն կոմպոզիտորներից է։ Նա հասել է նրան, որ միահյուսել է արևելյան երաժշտության էթնիկ և ժողովրդական ավանդույթների լավագույն որակները՝ դրանք ներառելով արևմտյան ձևի, կառուցվածքի և նվագախմբային արվեստի մեջ»։
Նշենք, որ Միխալիս Իկոնոմուն իր սերնդի ամենախոստումնալից դիրիժորներից և կոմպոզիտորներից է, հունական երաժշտության վառ ներկայացուցիչներից մեկը: Նա եղել է Քաթարի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարը, Աթենքի սիմֆոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժորը, Հունական ռադիոյի սիմֆոնիկ նվագախմբի գլխավոր հրավիրված դիրիժորը և Աթենքի տեխնիկական համալսարանի երաժշտության բաժնի ղեկավարը, նրա գլխավորությամբ հանդես են եկել բազմաթիվ անվանի նվագախմբեր։
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կյանքի է կոչվում ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Արամ Խաչատրյան մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի համատեղ ջանքերի արդյունքում և անցկացվելում է ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, ով մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր նախագահն է:

Культура 10:55 24/05/2016 Армения
Михалис Иконому: Международный конкурс имени Арама Хачатуряна является значимым событием для мирового музыкального сообщества
В Ереване с 6 по 14 июня будет проводиться 12-ый Международный конкурс имени Арама Хачатуряна. Конкурс в этом году проводится в категории «Дирижирование» и  направлен на поддержку в продвижении молодых дирижеров.
Международный конкурс имени Арама Хачатуряна является членом Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов и проводится в соответствии с международными стандартами. Официальным оркестром конкурса является Государственный молодежный оркестр Армении.
В состав жюри конкурса вошли Юрий Давтян (Армения), Марк Хилдрю (Великобритания), Дэвид Велтон (Великобритания), Михалис Иконому (Греция), Томас Яксик (Бразилия/Чили), Константин Орбелян (США), Ваагн Папян (Израиль/Армения).
Член жюри Михалис Иконому в интервью Panorama.am отметил, что Международный конкурс имени Арама Хачатуряна является значимым событием для мирового музыкального сообщества. «Молодые музыканты получают возможность бороться за награду, которая может изменить всю их карьеру. Конкурс имени Арама Хачатуряна проводится многие годы и по разным специальностям, и это действительно очень важное событие», – сказал он.
Маэстро ожидает от конкурса высокого уровня, замечательной музыки, открытия новых талантов и новых знакомств.
По словам дирижера, выбор включенных в программу конкурса произведений сделан очень правильно. «Это шедевры мира классики – произведения Йозефа Гайдна, Бетховена, романтические произведения композиторов 20 века – Брамса и Чайковского, и конечно, великого Арама Хачатуряна. Эти произведения позволят нам полноценно судить и раскрыть лучшие качества каждого из участников», – сказал он.
Коснувшись тенденций развития дирижерской деятельности в мире, Михалис Иконому отметил, что дирижирование с каждым годом становится все более конкурентным.
«В мире есть замечательные школы и преподаватели, проводятся мастер-классы, конкурсы. Стать дирижером сегодня непросто. Музыканты – наши главные судьи, и во многих случаях именно они решают нашу судьбу. Это профессия, которая требует абсолютного совершенства во всех смыслах и не прощает ошибок», – признался Михалис Иконому, добавив: если кто-то хочет стать дирижером, он должен быть образованным, сильным и хорошо подготовленным.
При этом собеседник Panorama.am рассказал, что он, будучи скрипачом, очень воодушевился, когда в детстве открыл для себя Концерт для скрипки Арама Хачатуряна. «Я представлял данное произведение несколько раз, в дальнейшем, уже в качестве дирижера, был счастлив руководить оркестром, который исполнял Концерт для скрипки Хачатуряна. Он – один из выдающихся композиторов в истории мировой музыки. Ему удалось объединить лучшие этнические и народные традиции восточной музыки, включив их в оркестровое искусство, в западные формы и структуры», – отметил Михалис Иконому.
Михалис Иконому является одним из самых перспективных дирижеров и композиторов своего поколения, а также значимой фигурой греческой музыкальной сцены. Он бывший музыкальный руководитель Филармонического оркестра Катара, главный дирижер Симфонического оркестра Афин, главный приглашенный дирижер Симфонического оркестра Греческого радио и глава музыкального отделения  Технического университета Афин. Он также является постоянным дирижером всех основных греческих оркестров. Михалис  Иконому также работал со многими другими симфоническими оркестрами и ансамблями в Европе, США и Азии.
Международный конкурс имени Арама Хачатуряна проводится совместными усилиями министерства культуры РА, культурного фонда «Арам Хачатурян-конкурс» и Ереванской государственной консерватории им. Комитаса. Он проводится под высоким патронатом супруги президента РА – г-жи Риты Саргсян.