Քաղաքական 11:04 24/05/2016
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Երևանում ԵԱՀԿ ԽՎ-ի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինին է փոխանցել Արցախում ադրբեջանական զինուժի վայրագություններն ապացուցող փաստեր, որոնց մի մասը տեղ է գտել Բաքվի պետական համալսարանի կայքէջում:
«Ադրբեջանական ագրեսիայի դրսևորումներում կարելի է տեսնել «Իսլամական պետության» ձեռագիրը»,-ասել է Շարմազանովը ԵԱՀԿ ներկայացուցչին:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ,  ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Ադրբեջանին անթաքույց կերպով և բարձր մակարդակով իր աջակցությունն է հայտնել Թուրքիան, որն արդեն 23 տարի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը:
ԼՂ խնդրի կարգավորման համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը մտահոգիչ է համարել միջազգային հանրության կողմից հնչող անհասցե կոչերը. այս հարցում նա կարևորել է առանցքային դերակատարություն ունեցող ԵԱՀԿ-ի հասցեական գնահատականները:
«Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել Ադրբեջանի կազմում. նա դուրս է եկել ԽՍՀՄ կազմից, իսկ ղարաբաղցիներն ընդամենն իրացրել են ինքնորոշման իրենց իրավունքն այնպես, ինչպես աշխարհի շատ այլ ժողովուրդներ»,- ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը: Նա հավելել է, որ բանակցությունների ընթացքում առանց Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության՝ հնարավոր չէ հասնել հակամարտության կարգավորմանը:
Քրիստիան Վիգենինն անհրաժեշտ է համարել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված առավել մեծ ջանքերի գործադրումը՝ առանց վիճարկելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատը:
ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ Հայաստան և Ադրբեջան կատարած այցերի արդյունքում պատրաստելու է զեկույց, որը ներկայացնելու է առաջիկայում Թբիլիսիում կայանալիք ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի տարեկան նստաշրջանին:

Politics 11:59 24/05/2016
Vice President of the National Assembly, Eduard Sharmazanov presented OSCE PA Special Representative on South Caucasus, Kristian Vigenin evidence on Azerbaijani atrocities in Artsakh, a number of which appeared on the official website of Baku State University.
“The ‘Islamic State’ style can be observed in manifestations of Azerbaijani aggression,” Sharmazanov said.
According to public relations department of the NA, Eduard Sharmazanov noted that Turkey, which has been blockading Armenia for 23 years, has openly supported Azerbaijan.
In the context of NKR conflict settlement, Sharmazanov expressed his concerns about the non-targeted calls of the international community. He emphasized the OSCE role in targeted assessments on these events.
“Nagorno Karabakh has never been a part of Azerbaijan. It left the USSR and Karabakh people have just realized their right to self-determination, as many other nations do,” Sharmazanov said, adding that without the participation of Nagorno Karabakh it’s impossible to settle the conflict.
Kristian Vigenin stressed the importance of exerting more efforts to maintain peace in the region, without challenging the mandate of the OSCE Minsk Group.
The Special Representative informed about preparing reports on his visits to Armenia and Azerbaijan, which he will present during the annual session of the OSCE PA in Tbilisi.