Քաղաքական 12:19 25/05/2016
Այսօր կառավարության նախաձեռնությամբ հրավիրված Ազգային ժողովի նիստում պատգամավորները ձայների մեծամասնությամբ և վերջնականապես ընդունեց Ընտրական օրենսգիրքը և կից ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնությունների փաթեթը:
ԸՕ-ին կողմ քվեարկեց 102 պատգամավոր, դեմ` 17 և ձեռնպահ` 3:
Նկատենք, որ ԸՕ-ն Սահմանադրական օրենք է և համարվում է ընդունված, երբ քվեարկում են պատգամավորների 3/5-րդը:
Մինչև քվեարկությունը կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ նախագծում տեղի են ունեցել խմբագրական փոփոխություններ, շտկումներ, որոշ նախադասություններ վերաշարադրվել են:
Անդրադառնալով ԸՕ-ի շուրջ կոնսենսուսին, Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ իշխանությունները վերահաստատում են իրենց դիրքորոշուոմը:
«Եթե անգամ հունիսի մեկից հետո գտնվեն փոխադարձ ընդունելի մեխանիզմներ, որոնք էլ ավելի կուժեղացնեն Ընտրական օրենսգիրքը, որոնք կլինեն իրատեսական, մենք պատրաստ կլինենք հրավիրել արտահերթ նստաշրջան կամ նիստ և ներկայացնելու առաջարկություններ ԸՕ-ում փոփոխություններ կատարելու համար», -հայտարարեց Հարությունյանը:
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտարարեց, որ իրենց խմբակցությունը դեմ է քվեարկում, բայց ունի ակնկալիքներ, որ կշարունակվեն աշխատանքները կոնսենսուսի ուղղությամբ:

Право 13:01 25/05/2016 Армения
На созванном сегодня по инициативе правительства Армении заседании Национального Собрания Армении депутаты большинством голосов и в третьем, окончательном чтении приняли проект нового Избирательного кодекса РА и прилагаемый законодательный пакет.
Парламент Армении принял проект ИК РА и прилагаемый законодательный пакет соотношением голосов 102 «за», 17 – «против» и 3 «воздержавшихся».
До голосования министр-руководитель аппарата правительства РА, один из разработчиков данного документа Давид Арутюнян сообщил, что в проект внесен ряд редакционных изменений, некоторые предложения переформулированы.
При этом Давид Арутюнян отметил, что власти Армении подтверждают свою позицию: достижение консенсуса с оппозиционными силами вокруг нового Избирательного кодекса Армении возможно и после его вступления в силу.
«Если после 1 июня будут представлены приемлемые и реалистичные механизмы, нацеленные на совершенствование Избирательного кодекса, мы готовы будем созвать внеочередную сессию или заседание парламента и обсудить предлагаемые поправки в ИК», – отметил он.
Между тем, руководитель фракции оппозиционного «Армянского национального конгресса» (АНК) Левон Зурабян отметил, что фракция АНК проголосует против принятия проекта ИК, однако рассчитывает, что работа в направлении достижения консенсуса продолжится.