ԱԳ նախարար. ԵՄ հետ հարաբերություններում մենք հասել ենք հերթական պատասխանատու և կարևոր հանգրվանին
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ է ունեցել ԵԺԿ 40-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
«Հարգելի բարեկամներ,
Ուրախ եմ մասնակցել Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության 40-ամյակին նվիրված այս կարևոր միջոցառմանը:
Կարծում եմ` հեռավոր 1976 թվականին կուսակցության համահիմնադիր և առաջին նախագահ Լեո Թինդեմանսը դժվար թե պատկերացներ, որ իր և իր համախոհների ստեղծած կուսակցությունը կդառնա Եվրոպայի ամենամեծ քաղաքական ընտանիքը` տասնամյակներ շարունակ լինելով մայրցամաքի առաջընթացի շարժիչ ուժերից և բարեփոխումների ջատագովներից ու իրականացնողներից մեկը, եվրոպական մի շարք երկրների քաղաքական վերնախավի կարևոր դերակատարը:
Անցած տասնամյակները լի էին ձեռքբերումներով, որոնցից գլխավորը, կարծում եմ, այսօրվա միասնական, խաղաղ ու բարեկեցիկ Եվրոպան է: Եվրոպան, որը չնայած գոյություն ունեցող բազմաթիվ մարտահրավերների, խնդիրների, շարունակում է մնալ ժողովրդավարության, հիմնարար իրավունքների պաշտպանության փարոս:
Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը, նաև՝ Ժառանգություն և Հայկական վերածնունդ կուսակցությունները, ԵԺԿ քաղաքական ընտանիքի մաս են կազմում: Դա պայմանավորված է մի կողմից մեր երկրի պատմությամբ և մշակույթով, որոնք, անկասկած, Եվրոպայի անքակտելի մասն են կազմում, մյուս կողմից՝ Հայաստանի ակնկալիքներով` բոլոր հնարավոր ոլորտներում և ուղղություններով զարգացնել ու խորացնել եվրոպական կառույցների և արժեհամակարգի կրողների հետ համապարփակ համագործակցությունը` պատշաճ կերպով հաշվի առնելով այլ ձևաչափերում մեր հանձնառությունները:
Այս առումով ուրախ եմ նշել, որ Եվրոպական միության հետ հարաբերություններում մենք հասել ենք հերթական պատասխանատու և կարևոր հանգրվանին: Անցյալ տարվա դեկտեմբերին ազդարարվեց Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև հարաբերությունների նոր իրավական հիմքի շուրջ բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկը: Այն կարտացոլի մեր հարաբերությունների խորությունն ու էությունը, կուրվագծի փոխշահավետ համագործակցության նոր ուղեցույցները, հնարավորություն կտա մեր հարաբերությունների նոր և ամուր իրավական հիմք ձևավորել։
Եվրոպական միության հետ մեր հարաբերություններին անդրադառնալիս առանձնահատուկ պետք է նշել այն կարևոր աջակցությունը, որ տարիներ շարունակ ցուցաբերվել է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին, ժողովրդավարության ու օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, սոցիալ-տնտեսական առաջընթացին, ինստիտուցիոնալ զարգացմանը: Եվրոպական միության հետ մեր հարաբերությունները կառուցելիս մենք մշտապես զգացել ենք Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության աջակցությունը: Համոզված ենք, որ նոր համապարփակ համագործակցության համաձայնագրի մշակման գործընթացում ԵԺԿ-ն կշարունակի գտնվել մեր կողքին:
Գնահատելի է նաև Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության դիրքորոշումը խորհրդարանական ձևաչափերում Հայաստանին վերաբերող հարցերի նկատմամբ: Այս առումով կառանձնացնեի Եվրոպական խորհրդարանի, ինչպես նաև ԵԺԿ քաղաքական համաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բանաձևերի ընդունումը: Արժանահիշատակ է նաև Եվրոպական խորհրդարանի՝ «Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության վերաբերյալ» 2013թ. տարեկան զեկույցը, որտեղ կոչ արվեց ԵՄ բոլոր անդամ պետություններին ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը և նպաստել այդ հանցագործության ճանաչմանը:
Եվրոպայի հիմնադիր հայրերից Ռոբերտ Շումանը դեռ 1950 թվականին, առաջ քաշելով իր միասնական Եվրոպայի գաղափարները, ասում էր, որ իր գլխավոր նպատակն է «պատերազմը դարձնել ոչ միայն աներևակայելի, այլև բացարձակապես անհնարին»: Եվրոպային շատ բարդ ճանապարհով, բայց ի վերջո հաջողվեց կյանքի կոչել այդ գաղափարը: Վստահ եմ՝ այստեղ բոլոր հավաքվածները կիսում են մեր ցանկությունն առ այն, որ նաև մեր ողջ տարածաշրջանի համար այդ գաղափարը տեսլական դառնա, և որ Հարավային Կովկասում բոլորն ի վերջո հասնեն այն գիտակցությանը, որ քաղաքակիրթ աշխարհում պատերազմի միջոցով խնդիրներ չեն լուծվում, և անհանդուրժողականության ու այլատյացության քաղաքականությունը մի ուղի է, որը տանում է միայն ու միայն դեպի փակուղի:
Հարգելի բարեկամներ.
Ես ցանկանում եմ շնորհավորել ԵԺԿ-ի մեծ ընտանիքին ու նորանոր հաջողություններ ու ձեռքբերումներ մաղթել` Եվրոպայի հետագա բարգավաճման ճանապարհին»,- իր ելույթում ասել է Է.Նալբանդյանը:

Политика 11:15 26/05/2016 Армения
Э.Налбандян: В цивилизованном мире посредством войны проблемы не решаются, а политика нетерпимости и ксенофобии – путь, ведущий только в тупик
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян выступил с речью на мероприятии, посвященном 40-летию Европейской народной партии (ЕНП). Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
«Республиканская партия Армении, а также партии „Наследие” и „Армянское возрождение” являются частью политической семьи ЕНП.  Это обусловлено, с одной стороны, историей и культурой нашей страны, которые, несомненно,  являются нерасторжимой частью Европы, и ожиданиями Армении – с другой стороны. Речь идет о развитии и углублении по всем возможным направлениям всеобъемлющего сотрудничества с европейскими структурами и носителями европейской системы ценностей, надлежащим образом учитывая при этом наши обязательства в иных форматах», – заявил глава МИД Армении.
«В данном контексте рад сообщить, что в отношениях с ЕС мы достигли очередного важного и ответственного этапа. В декабре 2015 года был дан официальный старт переговорам между Арменией и ЕС вокруг формирования новой правовой базы отношений.  Это отразит глубину и суть наших отношений, будут обозначены новые ориентиры взаимовыгодного сотрудничества, появится возможность сформировать новую и крепкую правовую базу наших отношений», – отметил Э.Налбандян.
При этом глава МИД РА коснулся содействия ЕС реализуемым в Армении реформам, укреплению в республике демократии и верховенства закона, социально-экономическому прогрессу страны. «При построении отношений с ЕС мы всегда чувствовали содействие ЕНП», – добавил Налбандян.
Коснулся глава МИД Армении и позиции ЕНП в касающихся Армении вопросах в парламентских форматах. «В этом плане я бы выделил принятие Европарламентом и ЕНП резолюций в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян. Достоин упоминания и ежегодный доклад Европарламента „О правах человека и демократии в мире в 2013 году”, в котором содержался призыв ко всем странам ЕС признать Геноцид армян  и способствовать процессу признания этого преступления», – отметил он.
«В 1950 году один из отцов-основателей ЕС – Роберт Шуман, представляя свои идеи единой Европы, сказал, что его главная цель – „сделать войну не только немыслимой, но материально невозможной ”. Европе очень сложным путем, но, в конце концов, удалось претворить в жизнь эту идею. Уверен, что все собравшиеся здесь разделяют наше желание, чтобы эта идея стала перспективой для всего нашего региона и чтобы на Южном Кавказе все, в конце концов, пришли к осознанию того, что в цивилизованном мире  посредством войны проблемы не решаются, а политика нетерпимости и ксенофобии – путь, ведущий только в тупик», – подчеркнул Э.Налбандян.