Չեք գտնի օրենքում ավիացիայի զարգացման համար պատասխանատու մարմին. Դմիտրի Ադբաշյան
Սեփական ավիափոխադրող ունենալու համար առաջին հերթին պետք է պետական մոտեցում, պետական հովանավորչություն, ինչը տեղի չունեցավ «Էյր Արմենիայի» հետ»,- «Մեդիա կենտրում» լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց ՀՀ Հանրային խորհրդի օդային տրանսպորտի քաղաքականության հարցերի ենթահանձնաժողովի նախագահ Դմիտրի Ադբաշյանը՝ նշելով, որ ոլորտի խնդիրները սկսվել են տարիներ առաջ:
Նրա խոսքերով՝ հայկական ավիացիան ոչնչացել է 2003-2013 թվականներին` «Արմավիա»-ից հետո. «Դրանից հետո մի քանի ավիաընկերություններ փորձեցին մեզ մոտ աշխատել բայց չկարողացան։ Իսկ դրա գլխավոր պատճառը այն էր, որ Հայաստանը չունի ավիացիայի համար լավ մշակված իրավաբանական դաշտ, որով կարող է զարգանալ: Ավիացիայի մասին օրենքը մի քանի անգամ լրացրել են, իրենց մտածելով՝ կատարելագործել են, բայց դուք էլի չեք գտնի օրենքում մի մարմին, որը պատասխանատու է և պետք է մտածի ավիացիայի զարգացման համար»:
Նախկին օդաչու, ՀՀ Հանրային խորհրդի օդային տրանսպորտի քաղաքականության հարցերի ենթահանձնաժողովի անդամ Հակոբ Ճաղարյանն էլ ընդգծեց, որ Հայաստանը դատապարտված է սեփական ավիափոխադրող ունենալու, քանի որ չունենք հաղորդակցության ուրիշ միջոցներ արտաքին աշխարհի հետ:
«Սեփական ավիափոխադրող ունենալու համար առաջին հերթին պետք է պետական մոտեցում, պետական հովանավորչություն, ինչը տեղի չունեցավ «Էյր Արմենիայի» հետ»,-նշեց Հ. Ճաղարյանը:

Economy 19:28 02/06/2016 Armenia
Having a national air carrier requires first of all a state approach, state patronage, which was not the case with Air Armenia, head of the sub-commission on air transport of Armenia’s Public Council, Dmitri Abdashyan, told reporters today at a press conference held at Media Center.
According to him, the true aviation was destroyed in 2003-2013  - right after the Armavia case.
“After that several air carriers tried to work in our market but ultimately failed. The main reason is that Armenia lacks working legal regulations for the aviation. Though the law on aviation was supplemented on several occasions, one would fail to find a relative body responsible for the sphere there.
Hakob Chagharyan, member of the sub-commission and former pilot stressed on his part that Armenia has no way but to have an air carrier due to its restricted transport links with the world.
“National air carrier requires first of all a state approach, state patronage which was not the case with Air Armenia,” he noted.