Քաղաքական 22:03 02/06/2016 Հայաստան
Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումն իսկապես պատմական քայլ էր. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհակալական հեռագրեր է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Նախագահ Յոախիմ Գաուկին, Կանցլեր Անգելա Մերկելին և Բունդեսթագի նախագահ Նորբերտ Լամերտին՝ Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման կապակցությամբ:
Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
ՀՀ Նախագահը խորին շնորհակալություն է հայտնել նրանց և Գերմանիայի բոլոր այն քաղաքական և հասարակական ուժերին, որոնք իրենց վճռական խոսքն ասացին այս հարցում։ Նախագահ Սարգսյանը համոզվածություն է հայտնել, որ բանաձևն իր ուրույն դերը կունենա ցեղասպանությունների ճանաչման և կանխարգելման գործում։
«Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումն իսկապես պատմական քայլ էր. պատմական՝ ոչ միայն Հայաստանի և հայ ժողովրդի, Գերմանիայի և գերմանացի ժողովրդի, այլև ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար։ Այն խորհրդանշում է ժողովրդավարության, համամարդկային արժեքների գերակայությունը և ընդգծում Գերմանիայի հետևողական դերն այդ արժեքների պահպանման գործում: Այն ուղերձ է ամբողջ աշխարհին առ այն, որ մարդկության դեմ գործված նույնիսկ հարյուրամյա վաղեմության հանցագործությունները ոչ միայն չեն մոռացվում, այլև դատապարտվում են՝ ճշգրիտ բնորոշմամբ»,-ասված է ՀՀ Նախագահի խոսքում:

Politics 11:20 03/06/2016 Armenia
President Sargsyan: Adoption by the German Bundestag of the Armenian Genocide Resolution is a historic event
President Serzh Sargsyan sent thank-you notes to the President of the Federal Republic of Germany Joachim Gauck, Chancellor Angela Merkel, and President of the Bundestag Norbert Lammert on the occasion of the adoption by the German Bundestag of the Resolution on the recognition of the Armenian Genocide, press department of the President’s office reports.
According to the release, the President of Armenia expressed deep gratitude to them and to all German political and social forces which resolutely stated their position on this issue. President Sargsyan expressed confidence that the Resolution will have its unique place in the process of recognition and prevention of genocides.
“Adoption by the German Bundestag of the Resolution on the recognition of the Armenian Genocide is a historic event. It is historic not only for Armenia and the Armenian nation, for Germany and the German nation but for the entire civilized world. It symbolizes the preeminence of democracy and all-human values and underscores Germany’s consistent role in upholding these values. This is a message to the entire world that crimes against humanity, even if one hundred years old, are not forgotten: they are being condemned for what they were, with a precise definition,” reads the message of the President.