Քաղաքական 14:04 03/06/2016 Աշխարհում
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ Իգոր Պոպովը, Ջեյմս Ուորլիքը և Պիեռ Անդրյոյը համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել, որտեղ ամփոփել են Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հետ ունեցած հանդիպումները: Ինչպես ասված է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում զետեղված հայտարարության մեջ, համանախագահները մայիսի 31-ին Բրյուսելում հանդիպել են Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ, իսկ հունիսի 2-ին Փարիզում ՀՀ արտգործնախարար Էդուարդ Նալբանդյանի հետ, որոնց ընթացքում քննարկվել են մայիսի 16-ին Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը:
Նշվում է, թե հանդիպումներին մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը:
«Արտգործնախարարները վերահաստատել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հանձնառությունը: Համանախագահները նախարարներին են փոխանցել զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ առաջարկությունների նախագծեր»,-ասված է հայտարարության տեքստում:
Բացի այդ, նախարարները հաստատել են երկու երկրների նախագահների համաձայնությունը հունիսին բանակցություների հաջորդ փուլն անցկացնելու հարցում, որը միտված է հակամարտության համափարփակ կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների վերսկսմանը:

Политика 13:35 03/06/2016 В мире
Сопредседатели МГ ОБСЕ представили главам МИД Армении и Азербайджана предложения по созданию механизма расследования нарушений
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Игорь Попов (Российская Федерация), Джеймс Уорлик (США) и Пьер Андрие (Франция) – на встречах с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном 2 июня в Париже и главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым 31 мая в Брюсселе обсудили имплементацию достигнутых на состоявшемся 16 мая в Вене саммите договоренностей.  Об этом сообщается на официальном сайте ОБСЕ.
Во встречах принимал участие и личный представитель действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспршик.
Министры подтвердили приверженность мирному урегулированию карабахского конфликта. Сопредседатели МГ ОБСЕ представили главам МИД Армении и Азербайджана на рассмотрение проекты документов о расширении возможностей офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ и создании механизма ОБСЕ по расследованию.
«Министры подтвердили договоренность президентов стран о следующем раунде переговоров, который пройдет в июне с целью возобновления переговоров по всеобъемлющему урегулированию конфликта», – говорится в сообщении.