Քաղաքական 14:04 03/06/2016 Աշխարհում
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ Իգոր Պոպովը, Ջեյմս Ուորլիքը և Պիեռ Անդրյոյը համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել, որտեղ ամփոփել են Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հետ ունեցած հանդիպումները: Ինչպես ասված է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում զետեղված հայտարարության մեջ, համանախագահները մայիսի 31-ին Բրյուսելում հանդիպել են Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ, իսկ հունիսի 2-ին Փարիզում ՀՀ արտգործնախարար Էդուարդ Նալբանդյանի հետ, որոնց ընթացքում քննարկվել են մայիսի 16-ին Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը:
Նշվում է, թե հանդիպումներին մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը:
«Արտգործնախարարները վերահաստատել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հանձնառությունը: Համանախագահները նախարարներին են փոխանցել զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ առաջարկությունների նախագծեր»,-ասված է հայտարարության տեքստում:
Բացի այդ, նախարարները հաստատել են երկու երկրների նախագահների համաձայնությունը հունիսին բանակցություների հաջորդ փուլն անցկացնելու հարցում, որը միտված է հակամարտության համափարփակ կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների վերսկսմանը:

Politics 14:09 03/06/2016 World
OSCE Minsk Group: Armenian, Azerbaijani Presidents agreed on the next round of talks to be held in June
The OSCE Minsk Group Co-Chairs - Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, James Warlick of the United States of America, and Pierre Andrieu of France released a statement summing up meetings with Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov in Brussels on 31 May and with Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian in Paris on 2 June. The statement released by the OSCE press service, reads that implementation of the decisions from the 16 May summit in Vienna was discussed at the meeting.
The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk participated in the meeting.
“The Ministers reaffirmed their commitment to a peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. The Co-Chairs delivered to the Ministers for the consideration of the sides draft documents on expanding the existing office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office and establishing an OSCE investigative mechanism.
The Ministers confirmed the Presidents’ agreement on the next round of talks to be held in June with an aim to resuming negotiations on a comprehensive settlement,” reads the statement.