Մշակույթ 10:18 08/06/2016 Հայաստան
Մոսկվայում ԱՊՀ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի և Մոսկվայի կառավարության աջակցությամբ հունիսի 12-ին տեղի կունենա ԱՊՀ երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի տոնական համերգը՝ նվիրված ԱՊՀ 25-ամյակին և Ռուսաստանի օրվան։  Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ նվագախումբը ելույթ կունենա ՀՀ վաստակավոր արտիստ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, ով հրավիրված է որպես հատուկ հյուր։ Համերգը կկայանա Մոսկվայի կոնսերվատորիայի Մեծ դահլիճում։ Տոնական երեկոյի ծրագրում կհնչեն ռուս և ԱՊՀ երկրների կոմպոզիտորների գործեր։
Համերգի պատվավոր հյուրերի թվում կլինեն ԱՊՀ երաժշտական կրթական հաստատությունների ղեկավարներ, ՌԴ Պետդումայի պատգամավորներ, դեսպաններ։
ԱՊՀ երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի առաջին համերգը կայացել է 2007թ. նոյեմբերի 12-ին՝ հայտնի դիրիժոր, ՌԴ, Ղազախստանի և Թաթարստանի ժողովրդական արտիստ Ֆուատ Մանսուրովի ղեկավարությամբ։ Տարբեր տարիներին ԱՊՀ երիտասարդական նվագախումբը հանդես է եկել Յուրի Սիմոնովի, Վլադիմիր Սպիվակովի, Մարկ Գորենշտեյնի ղեկավարությամբ։
Վերջին տարիների ընթացքում այս նվագախումբը դարձել է մի հարթակ, որտեղ իրենց կատարողական արվեստի ձեռքբերումներն են ցուցաբերել ԱՊՀ երիտասարդները։ Այն համախմբել է տարբեր կատարողական դպրոցների, ոճերի, ժանրերի և ուղղությունների երաժիշտների։ Շնորհիվ այս կոլեկտիվի՝ ԱՊՀ երկրների երիտասարդ երաժիշտների մի ամբողջ սերունդ աջակցություն է ստացել իր պրոֆեսիոնալ գործունեության ընթացքում։

Культура 10:37 08/06/2016 В мире
Молодежный симфонический оркестр стран СНГ 12 июня выступит под управлением Заслуженного артиста РА Сергея Смбатяна. Об этом сообщает пресс-служба Государственного молодежного оркестра Армении.
Праздничный концерт Молодежного симфонического оркестра стран СНГ, посвященный Дню России и 25-летию Содружества Независимых Государств, состоится 12 июня при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ (МФГС) и Правительства Москвы.
Оркестр выступит под управлением Заслуженного артиста РА Сергея Смбатяна, который приглашен в качестве специального гостя. Концерт состоится в Большом зале Московской консерватории. В праздничный вечер прозвучат музыкальные произведения композиторов России и стран СНГ.
В числе почетных гостей концерта будут руководители музыкальных образовательных учреждений СНГ, депутаты Государственной Думы Российской Федерации, послы.
«Первое выступление Молодежного симфонического оркестра стран СНГ состоялось 12 ноября 2007 года под руководством известного дирижера, народного артиста России, Казахстана и Татарстана Фуата Мансурова. В разные годы Молодежный симфонический оркестр стран СНГ выступал под руководством великих дирижеров Юрия Симонова, Владимира Спивакова, Марка Горинштейна.
За прошедшие годы Молодежный симфонический оркестр стран СНГ стал известной площадкой для демонстрации достижений в области исполнительского искусства молодежи Содружества. Он объединил музыкантов разных исполнительских школ, стилей, жанров и направлений. Благодаря Молодежному симфоническому оркестру стран СНГ целое поколение молодых музыкантов из стран Содружества получили поддержку вначале профессиональной деятельности», – говорится в сообщении.