Մշակույթ 10:18 08/06/2016 Հայաստան
Մոսկվայում ԱՊՀ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի և Մոսկվայի կառավարության աջակցությամբ հունիսի 12-ին տեղի կունենա ԱՊՀ երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի տոնական համերգը՝ նվիրված ԱՊՀ 25-ամյակին և Ռուսաստանի օրվան։  Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ նվագախումբը ելույթ կունենա ՀՀ վաստակավոր արտիստ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, ով հրավիրված է որպես հատուկ հյուր։ Համերգը կկայանա Մոսկվայի կոնսերվատորիայի Մեծ դահլիճում։ Տոնական երեկոյի ծրագրում կհնչեն ռուս և ԱՊՀ երկրների կոմպոզիտորների գործեր։
Համերգի պատվավոր հյուրերի թվում կլինեն ԱՊՀ երաժշտական կրթական հաստատությունների ղեկավարներ, ՌԴ Պետդումայի պատգամավորներ, դեսպաններ։
ԱՊՀ երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի առաջին համերգը կայացել է 2007թ. նոյեմբերի 12-ին՝ հայտնի դիրիժոր, ՌԴ, Ղազախստանի և Թաթարստանի ժողովրդական արտիստ Ֆուատ Մանսուրովի ղեկավարությամբ։ Տարբեր տարիներին ԱՊՀ երիտասարդական նվագախումբը հանդես է եկել Յուրի Սիմոնովի, Վլադիմիր Սպիվակովի, Մարկ Գորենշտեյնի ղեկավարությամբ։
Վերջին տարիների ընթացքում այս նվագախումբը դարձել է մի հարթակ, որտեղ իրենց կատարողական արվեստի ձեռքբերումներն են ցուցաբերել ԱՊՀ երիտասարդները։ Այն համախմբել է տարբեր կատարողական դպրոցների, ոճերի, ժանրերի և ուղղությունների երաժիշտների։ Շնորհիվ այս կոլեկտիվի՝ ԱՊՀ երկրների երիտասարդ երաժիշտների մի ամբողջ սերունդ աջակցություն է ստացել իր պրոֆեսիոնալ գործունեության ընթացքում։

Culture 15:16 08/06/2016 Armenia
Gala Concert of the CIS Youth Symphony Orchestra, dedicated to the Russia Day and the 25th anniversary of the Commonwealth of Independent States will take place on June 12 with the support of the CIS Interstate Fund for Humanitarian Cooperation Fund (IFESCCO) and the Russian Government. The orchestra will perform under the direction of the Honored artist of RA Sergey Smbatyan who is also the special guest of the event. The concert will be held in the Great Hall of the Moscow Conservatory. The gala evening will be decorated with the musical pieces of composers of Russia and CIS.
Among the honored guests of the concert will be the leaders of musical educational institutions of CIS, deputies of the State Duma of the Russian Federation as well as the ambassadors of different countries.
First performance of the CIS Youth Symphony Orchestra was held in November 12, 2007 under the leadership of famous conductor, People’s Artist of Russia, Kazakhstan and Tatarstan Fuat Mansurov. Over the years, well-known conductors such as Yuri Simonov, Vladimir Spivakov and Mark Gorenstein were heading the orchestra.
Eventually the CIS Youth Symphony Orchestra became a platform for the youngsters of the Commonwealth to demonstrate their achievements in the area of performing art. The orchestra united the musicians from different performing schools, following various styles, genres and trends. The entire generation of young musicians from the Commonwealth got a huge support in the very beginning of their professional career through the CIS Youth Symphony Orchestra.