Քաղաքական 14:32 08/06/2016
ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Հայկ Խանումյանի հետ կատարվածը խուլիգանություն է: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Նա կարծում է, որ ԼՂՀ ընդդիմադիր պատգամավորին ծեծելու հարցում քաղաքական ենթատեքստ չկա. «Ի՞նչ է, քաղաքական դրդմամբ բռնում մարդուն ծեծում են, որ ինքը քաղաքական մտածողությո՞ւն ունի»:
Լրագրողը նկատեց, թե ԼՂՀ նախագահի խոսանկ Դավիթ Բաբայանը կոշտ արտահայտվեց Խանումյանի հետ կատարված միջադեպի մասին, մինչդեռ ԼՂՀ նախագահը կոռեկտ հայտարարություն արեց և հետաքրքրվեց, թե արդյոք չպե՞տք է Բաբայանը հրաժարական տա, ինչին Սահակյանը պատասխանեց. «Ղարաբաղը պետք է լուծի իր խնդիրները, այնպես չէ, որ մենք այստեղ մի բան մտածենք ու Ղարաբաղը դա կարողանա անել: Ընդամենը ասում եմ՝ դա խուլիգանական արարք է»:
Հիշեցնենք՝ Հայկ Խանումյանի նկատմամբ ծեծը տեղի էր ունեցել հունիսի 6-ին: Ոստիկանությունում հարուցվել էր քրեական գործ՝ ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 129-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերի հատկանիշներով՝ «մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով կամ դրա գործադրելու սպառնալիքով մարդուն առևանգելը»:
Խանումյանը իրեն ծեծելու վերաբերյալ ֆեյսբուքյան գրառման մեջ նշել էր, մասնավորապես, հետևյալը.
«Ինձ ծեծելուց, ջարդելուց հետո, թուղթ են թելադրել, որը ես գրել եմ և ստորագրել, ինչպես նաև վիդեո են սարքել, որտեղ պահանջել են նշել, որ երեկվա դեպքերը սխալ են եղել: Ուզում եմ ասել, որ թղթի ստորագրումը և վիդեոն եղել են տակտիկական քայլ` բեսպրեդելի ձեռքից ազատվելու համար, նամանավանդ, որ արդեն կոտրված էին կողերս, քիթս, այտոսկրս և այլն: Վիդեոն և թուղթը իրենցից ոչ մի ուժ չունեն, քանզի իմ կողմից դրանք արվել են ուժեղ ցավերի և սպառնալիքների տակ»:
«Միայն փաշինյանական կացնային քարոզչությունն է, որ մինչև հիմա, Արցախի հանձնումն արդարացնելու համար, շարունակում է համոզել, թե 1996-ի Լիսաբոնյան գագաթնաժողովի հետո Արցախն արդեն հանձնված էր»

Право 17:14 08/06/2016 Регион
Инцидент с руководителем оппозиционной фракции «Возрождение» («Верацнунд») Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики (НКР), председателем партии «Национальное возрождение» Айком Ханумяном является хулиганством. Об этом заявил сегодня на брифинге спикер НС Армении Галуст Саакян.
По его словам, факт избиения оппозиционного депутата не имеет политического подтекста.
«По-вашему, исходя из политических соображений могут избивать человека? Бьют за то, что он имеет определенное политическое мышление?»  – сказал Г. Саакян.
При этом спикер НС Армении отметил: «Арцах должен решать свои проблемы. Невозможно, чтобы мы здесь что-то решали, и там это делали. Говорю вам, это был акт хулиганства».
Отметим, как ранее передавала пресс-служба Полиции НКР, по факту избиения депутата Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республика Айка Ханумяна возбуждено уголовное дело по признакам пп. 1 и 2 ч.2 ст.129 УК НКР («Похищение человека, совершенное группой лиц по предварительному сговору с применением опасного для жизни и здоровья насилия, либо с угрозой применения насилия»). Ранее руководитель пресс-службы Полиции НКР Феликc Арутюнян сообщил: «Супруга Айка Ханумяна 6 июня обратилась в Полицию НКР и сообщила, что ее мужа подвергли избиению. Полицией НКР немедленно были предприняты оперативные и следственные мероприятия. На место инцидента  выехали сотрудники Полиции. В настоящее время проводится дознание». В результате инцидента А. Ханумян был госпитализирован в больницу Степанакерта. При этом СМИ обратили внимание общественности на то, что руководитель оппозиционной фракции НС НКР «Возрождение», глава партии «Национальное возрождение» Айк Ханумян 5 июня торжественно встретил в Арцахе бывшего командующего Армией обороны Нагорно-Карабахской Республики Самвела Бабаяна и инициировал сбор подписей с требованием назначить последнего не прежний пост.