Մշակույթ 18:37 10/06/2016 Հայաստան
Երիտասարդական նվագախումբը միջազգային համբավ ունեցող երաժիշտների հետ հանդես կգա Արամ Խաչատրյան համերգասրահում
Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի գլխավոր վեհաժողովը տեղի է ունենալու Հայաստանում։ Դրա շրջանակում Երևանը կհյուրընկալի 6 աշխարհամասից 115 անդամի:  Վեհաժողովի 60-րդ տարելիցին նվիրված գալա համերգը կանցկացվի հունիսի 16-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում: Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը միջազգային համբավ ունեցող երաժիշտների հետ համատեղ կներկայացնի հագեցած համերգային ծրագիր:
Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեցին Երիտասարդական նվագախմբի մամուլի ծառայությունից:
Հիշեցնենք, որ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը 2013թ.-ին ընդգրկվել է Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի կազմում՝ դրա գոյության ողջ ընթացքում հանդիսանալով այդ պատվին արժանացած միակ հայկական մրցույթը:

Culture 18:56 10/06/2016
Gala-concert dedicated to the 60th General Assembly of the World Federation of International Music Competitions will be held in Armenia. The State Youth Orchestra of Armenia will present a saturated concert program together with world-renowned artists, press service of the Orchestra reports in a statement.
According to the source, the 2016 General Assembly of the Federation will be held in Yerevan. That means we are going to host in our city the most important event of the organization, which counts 115 members on 6 continents today.
We kindly remind you, that the Aram Khachaturian International Competition was admitted as a new member of the World Federation of International Music Competitions in 2013, thus becoming the first Armenian member ever joining this more than prestigious musical family.
It should be noted that the Aram Khachaturian International Competition is organized by “Aram Khachaturian” Cultural Foundation, Ministry of Culture and Yerevan State Conservatory.