Իրավունք 15:46 10/06/2016 Աշխարհում
Գերմանիայի Դաշնային Սահմանադրական դատարանի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչության ղեկավար, մամլո խոսնակ Միխայել Ալլմենդինգերը Panorama.am-ի հարցմանն ի պատասխան հաստատեց, որ դատարանը ստացել է Հայոց ցեղասպանության բանաձևի հետ կապված բողոք։
«Դաշնային Սահմանադրական դատարանը ստացել է սահմանադրական բողոք՝ ընդդեմ այսպես կոչված «Հայկական բանաձևի», որն ընդունվել է Բունդեսթագի կողմից 2016թ․-ի հունիսի 2-ին։Ներկա պահին հավելյալ տեղեկատվությունը հասանելի չէ»,-Panorama-ին ասաց Միխայել Ալլմենդինգերը՝ հավելելով, որ անձնական տվյալների պաշտպանությունից ելնելով չի կարող ասել բողոքարկողի անունը։
Նշենք, որ մամուլում լուրեր էին տարածվել, որ թուրք իրավաբան Մելիհ Աքքուրթը Գերմանիայի Սահմանադրական դատարան դիմում է ներկայացրել, որով պահանջում է չեղարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ Բունդեսթագի կողմից ընդունված բանաձևը:
Deutsche Welle պարբերականի թուրքալեզու ծառայության փոխանցմամբ` իր այդ քայլը թուրք իրավաբանը բացատրել է այն հանգամանքով, որ ՄԱԿ-ի ընդունած ցեղասպանությունների կանխարգելման և պատժման համաձայնագրի 6-րդ հոդվածը սահմանում է, որ ցեղասպանությունների թեմայով որևէ որոշում կայացնելու իրավասություն կարող են ունենալ միայն դատարանները:

Law 16:23 10/06/2016 World
Head of the Press and Public Relations Department and Press Spokesperson of the Federal Constitutional Court of Germany, Michael Allmendinger confirmed the news concerning receiving an appeal against the resolution on the Armenian Genocide.
“The Federal Constitutional Court has received a Constitutional Complaint against the so called "Armenia Resolution", adopted by the Bundestag on June 2, 2016․
Further information is not available at the moment. Please note, that because of privacy protection I can't provide you the name of the complainer,” Dr Michael Allmendinger told Panorama.am.
Earlier, it was reported that Turkish lawyer, Melih Akkurt appealed to German Constitutional Court to revoke the resolution on Armenian Genocide recognition by the Bundestag.
As the Deutsche Welle wrote, the lawyer noted that according to Article 6 of the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, only courts have the right for any decision concerning genocide.