Հասարակություն 17:02 11/06/2016 Տարածաշրջան
Չանաքքալեյում (Դարդանել) գտնվող 17-րդ դարի հայկական Սուրբ Գևորգ եկեղեցում իֆթարի (պահքի) ճաշ է մատուցվելու։ Այս մասին գրում է «Էրմենիհաբեր»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Milliyet» թերթի կայքը:
Միջոցառումը կազմակերպվել է Չանաքքալեի «Մարտ 18 համալսարանի» սուֆիական համայնքի կողմից, որին էլ այժմ պատկանում է եկեղեցին։
Համալսարանի  սուֆիական համայնքի գիտական գծով խորհրդական, դասախոս Հալիթ Քուշքուն հայտնել է, որ ամբողջ Ռամադանի (սուրբ ամիս) ընթացքում եկեղեցում իֆթարի ճաշ են մատուցելու՝ այդ ընթացքում հյուրընկալելով շուրջ 10 հազար մարդու։ Անվճար ճաշի ժամանակ կներկայացվեն սուֆիական ավանդույթները և մշակույթը։
17-րդ դարում կառուցված հայկական եկեղեցին ժամանակին վերածվել է զինապահեստի, այնուհետև օգտագործվել որպես ազգագրության թանգարան, մշակությային կենտրոնի դասարան։ Եկեղեցու շենքը 3 տարի առաջ վերջնականորեն հատկացվել է վերոնշյալ համալսարանի  սուֆիական համայնքին։

Общество 17:32 11/06/2016 Регион
Оскорбление христианского наследия в Турции: мусульмане отмечают Рамадан в старинной армянской церкви Чанаккале
В армянской церкви 17 века Сурб Геворк (Св. Георгия), находящейся на территории Чанаккале (Турция), будет проводиться ифтар – разговение, вечерний приём пищи во время священного для мусульман месяца Рамадан. Об этом сообщает «ermenihaber.am» со ссылкой на турецкое издание «Milliyet».
Согласно информации, мероприятие организовывается суфийской (суфизм – течение в исламе) общиной «Университета 18 марта» Чанаккале, которому в настоящее время принадлежит христианская святыня.
Как отмечает преподаватель университета Халит Кушку, ифтар будет проводится на протяжении всего Рамадана и за это время мероприятие посетят порядка 10 тысяч мусульман. Во время бесплатного ифтара людей будут знакомить с традициями суфизма.
Отметим, построенная в 17 веке армянская церковь в свое время была превращена также в военный склад, затем служила в качестве музея этнографии и центром культуры. Восстановленное здание армянской церкви было предоставлено «Университету 18 марта» Чанаккале 3 года назад.