Քաղաքական 14:16 11/06/2016 Հայաստան
«Սիրիայում հրադադարի ռեժիմը չի գործում հիմնականում Սիրիայի հյուսիսային շրջանում՝ հատկապես Հալեպում, մասամբ՝ Լաթաքիայում»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը:
Ըստ նրա, այս ընթացքում Թուրքիայից ռազմական օգնություն է հասել «Ջաբաթ ան-Նուսրա», նաև սիրիական հակակառավարական որոշ խմբավորումների:
«Հենց այս համատեքստում է, որ ակտիվացնել են ռազմական գործողությունները Հալեպում: Հատկապես վերջին 10-15 օրվա ընթացքում ակտիվ ռազմական գործողություններ են ընթանում Հալեպի քրդաբնական շրջաններում, ռմբակոծվում է նաև հայկական որոշ թաղամասեր: Պարզ է, որ առկա է թուրքական ձեռագիրը: Այս խմբավորումները գործում են հստակ  Թուրքիայի ուղղորդմամբ: Ինչո՞ւ պետք է «Ջաբաթ ան-Նուսրան, որը համարվում է «Իսլամական պետության» մրցակիցը, հարձակվի քրդական կառույցների դեմ, որոնք գործում են ԻՊ դեմ, կամ ինչո՞ւ պետք է  նույն կառույցը ռազմական գործողություններ իրականացնի սիրիական բանակային  ստորաբաժանումների դեմ, որոնք կռվում են ԻՊ դեմ: Չէ որ սրանք ի վերջո և գաղափարական, և ռազամական տեսանկյունից մրցակիցներ են: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ այս ծայրահեղական խմբավորումները ցանկանում, որ ԻՊ-ն որոշակիորեն պահպանի իր դիրքերը: Ամբողջ աշխարհի ուշադրությունն ուղղված է ԻՊ դեմ: Այս կառույցները, օգտվելով  ստեղծված իրավիճակից,  սեփական շահերն են հետապնդում», -մանրամասենց արաբագետը:
Ըստ նրա, Սիրիայի հյուսիսում այսօր տեղի են ունենում լուրջ գործընթացներ և, թերևս, այս համատեքստում է, որ երկու օր առաջ Իրանում տեղի է ունեցել Իրանի, Սիրիայի, ՌԴ պաշտպանության նախարարների հանդիպումը՝ նպատակ ունենալով քննարկել Հալեպի հետ կապված հետագա ծրագրերը:
«Ակնհայտ է, որ այս շրջանը կարևոր է  վարչակարգի, նրա դաշնակիցների համար, հիմնական զարգացումները կենտրոնանալու են հենց այս տարածաշրջանում»,- ասաց Ա.Պետրոսյանը:
Նա նաև նշեց, որ ՌԴ-ն և Իրանը կրկին ակտիվանալու են, ինչը հասկանում է նաև Թուրքիան: Այդ իսկ պատճառով, ըստ նրա, Թուրքիան ցանկանում է կարճ ժամանակում որոշ խնդիրներ լուծել` կապված քրդական գործոնի, նաև հայ համայնքի դիրքերի թուլացման հետ:

Politics 15:42 11/06/2016 Region
“The ceasefire isn’t maintained mainly in the northern parts of Syria, especially in Aleppo, partially in Latakia,” expert on Arabic studies, Armen Petrosyan said during a press conference.
According to him, Turkey has been supporting ‘Jabhat al-Nusra’, also several anti-governmental groups.
“It is in this very context that the military operations have been activated in Aleppo. Particularly, during the past 10-15 days active military operations are underway in Kurdish districts of Aleppo. Several Armenian districts are also being shelled. It’s clearly Turkish style. The groups are instructed by Turkey. Why would ‘Jabhat al-Nusra’, the rival of ‘Islamic State’ attack Kurdish institutions or Syrian army fighting against the IS? The problem is these extremists groups all want the IS to keep its positions. IS is in the centre of attention. Taking advantage of this situation, these groups pursue their own interests,” the expert noted.
According to him, in the context of these serious processes in the north of Syria, a trilateral meeting of Defense Ministers of Iran, Syria and Russia was held to discuss further plans concerning Aleppo. “It’s obvious that this is a key region for the administration and its allies. The main developments will be focused on this very region”.
He also noted that Russia and Iran will once again be active, and Turkey realizes it. According to Petrosyan, this is the reason why Turkey want’s to solve several problems connected with the Kurdish factor and weakening the positions of the Armenian community in this short period of time.