Քաղաքական 14:16 11/06/2016 Հայաստան
«Սիրիայում հրադադարի ռեժիմը չի գործում հիմնականում Սիրիայի հյուսիսային շրջանում՝ հատկապես Հալեպում, մասամբ՝ Լաթաքիայում»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը:
Ըստ նրա, այս ընթացքում Թուրքիայից ռազմական օգնություն է հասել «Ջաբաթ ան-Նուսրա», նաև սիրիական հակակառավարական որոշ խմբավորումների:
«Հենց այս համատեքստում է, որ ակտիվացնել են ռազմական գործողությունները Հալեպում: Հատկապես վերջին 10-15 օրվա ընթացքում ակտիվ ռազմական գործողություններ են ընթանում Հալեպի քրդաբնական շրջաններում, ռմբակոծվում է նաև հայկական որոշ թաղամասեր: Պարզ է, որ առկա է թուրքական ձեռագիրը: Այս խմբավորումները գործում են հստակ  Թուրքիայի ուղղորդմամբ: Ինչո՞ւ պետք է «Ջաբաթ ան-Նուսրան, որը համարվում է «Իսլամական պետության» մրցակիցը, հարձակվի քրդական կառույցների դեմ, որոնք գործում են ԻՊ դեմ, կամ ինչո՞ւ պետք է  նույն կառույցը ռազմական գործողություններ իրականացնի սիրիական բանակային  ստորաբաժանումների դեմ, որոնք կռվում են ԻՊ դեմ: Չէ որ սրանք ի վերջո և գաղափարական, և ռազամական տեսանկյունից մրցակիցներ են: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ այս ծայրահեղական խմբավորումները ցանկանում, որ ԻՊ-ն որոշակիորեն պահպանի իր դիրքերը: Ամբողջ աշխարհի ուշադրությունն ուղղված է ԻՊ դեմ: Այս կառույցները, օգտվելով  ստեղծված իրավիճակից,  սեփական շահերն են հետապնդում», -մանրամասենց արաբագետը:
Ըստ նրա, Սիրիայի հյուսիսում այսօր տեղի են ունենում լուրջ գործընթացներ և, թերևս, այս համատեքստում է, որ երկու օր առաջ Իրանում տեղի է ունեցել Իրանի, Սիրիայի, ՌԴ պաշտպանության նախարարների հանդիպումը՝ նպատակ ունենալով քննարկել Հալեպի հետ կապված հետագա ծրագրերը:
«Ակնհայտ է, որ այս շրջանը կարևոր է  վարչակարգի, նրա դաշնակիցների համար, հիմնական զարգացումները կենտրոնանալու են հենց այս տարածաշրջանում»,- ասաց Ա.Պետրոսյանը:
Նա նաև նշեց, որ ՌԴ-ն և Իրանը կրկին ակտիվանալու են, ինչը հասկանում է նաև Թուրքիան: Այդ իսկ պատճառով, ըստ նրա, Թուրքիան ցանկանում է կարճ ժամանակում որոշ խնդիրներ լուծել` կապված քրդական գործոնի, նաև հայ համայնքի դիրքերի թուլացման հետ:

Политика 18:56 11/06/2016 Армения
Режим прекращения огня в Сирии не соблюдается в основном в северных районах страны, а особенно в Алеппо и отчасти в Латакии. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване востоковед Армен Петросян.
По словам эксперта, в течение этого времени военная помощь Турции достигла террористической группировки «Джебхат ан-Нусра», а также других сирийских антиправительственных группировок.
«Именно в данном контексте и активизировались военные действия в сирийском Алеппо. Особенно на протяжении последних 10-15 дней активные военные действия наблюдаются в курдонаселенных районах Алеппо. Также артобстрелу подвергаются некоторые армянонаселенные пункты. Очевидно, что данные события имеют турецкий почерк. Эти группировки действуют четко по руководству Турции.
С какой стати группировка “Джебхат ан-Нусра”, соперничающая с террористической группировкой “Исламское государство”, должная атаковать курдские структуры, которые также действуют против  ИГ? Или почему “Джебхат ан-Нусра” должна осуществлять военные действия против военных подразделений Сирии, которые борются с “Исламским государством”?» – сказал А. Петросян.
По его словам, главная проблема заключается в том, что все данные экстремистские группировки желают, чтобы «Исламское государство» в какой-то степени сохраняло свои позиции.