Հասարակություն 09:12 11/06/2016 Աշխարհում
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարի կոալիցիան լուրջ հաջողություններ է արձանագրել. ահաբեկչական խմբավորումը կորցրել է իր տարածքի շուրջ 50 տոկոսը Իրաքում, 20 տոկոսը՝ Սիրիայում, շարունակում է կորցնել, գրոհայինների կողմից վերահսկվող թուրք-սիրիական սահմանի երկարությունը կրճատվել է 19 կիլոմետրով, սպանվել է մոտ 100 ԻՊ առաջնորդ: Ռիա նովոստիի հաղոդմամբ, այս մասին հայտարարել է միջազգային կոալիցիայի  հարցերով ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Գրեգ Մակգերկը:
«Սա վերջին շրջանում ամենամեծ ահաբեկչական մարտահրավերն է, որին մենք երբևէ բախվել ենք: Մենք դիմագրավել ենք շուրջ 40 հազար ահաբեկչի ամբողջ աշխարհից»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, դժվար է ասել, թե այժմ ԻՊ-ի շարքերում քանի գրոհային է կռվում, բայց իրենց ունեցած տվյալներով՝ մոտ 19-25 հազար, նրանց թիվը շարունակում է նվազել: Բացի այդ, ԻՊ-ն նաև լուրջ խնդիրների ունի կապված ֆինանսի հետ:
Նրա խոսքով, կարևոր է թուրք-սիրիական սահմանի ողջ վերահսկողությունը վերադարձնելը, քանի որ հենց այդ սահմանով են ահաբեկիչները մուտք գործում Թուրքիա, իսկ այնուհետև՝ Եվրոպա ահաբեկչություն իրականացնելու համար:

Общество 10:16 11/06/2016 В мире
Ливийские силовики освободили порт в городе Сирт от боевиков радикальной группировки «Исламское государство» (ИГ). Об этом сообщает агентство Рейтер со ссылкой на источник в штабе в городе Мисрата на северо-западе страны.
Как передает РИА Новости, о начале операции по освобождению Сирта от группировки ИГ было объявлено в начале мая. В среду сообщалось, что армия взяла под контроль ключевой городской мост, который террористы использовали для казни своих противников. От центра Сирта и главной городской площади Зафрана солдат отделяли только пять километров.
Между тем, спецпредставитель президента США по глобальной коалиции Грек Макгерк накануне сообщил журналистам, что кампания коалиции против «Исламского государства» приносит серьезные успехи: боевики потеряли порядка 50% территории в Ираке, 20% территории в Сирии, протяженность сирийско-турецкой границы, контролируемой боевиками, сократилась до 19 километров, убито около 100 лидеров ИГ.