Քաղաքական 12:42 11/06/2016 Հայաստան
«Սիրիան թևակոխել է ռազմական գործողությունների հաջորդ փուլ, ակտիվ, արդյունավետ գործողություններ են նկատվում՝ ուղղված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ, ազատագրվում են նրա հսկողության տակ գտնվող տարածքները»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը:
Ըստ նրա, վերջին շրջանում նկատվում է քրդական խմբավորումների ակտիվ  ներգրավածություն և արդյունավետ պայքար ԻՊ-ի դեմ:
Արաբագետի կարծիքով, այս պահին ԻՊ-ին արդյունավետ հարվածներ հասցնելու համար ռազմական գործողություններ պետք է իրականացվեն Սիրիայի հյուսիսային հատվածներում:
«Ինչո՞ւ: Նախ և առաջ կարևոր է հյուսիսում ահաբեչական խմբավորման դեմ ռազմական գործողություններն այն առումով, որ կտրվում է ԻՊ-ի կապը  Թուրքիայի հետ սահմանից: Գաղտնիք չէ, որ այդ սահմանից են գալիս հիմնական մարդկային, ֆինանսական, ռազմական հոսքերն ՝ ի աջակցության «Իսլամական պետության»: Կտրելով այդ կապը՝ ԻՊ-ն կտրվում է այդ աջակցությունից»,- նշեց նա:
Ս. Գրիգորյանի խոսքով, Սիրիայում ԻՊ կողմից վերահսկվող տարածքները  հիմնականում բնակավայրեր են, որոնք կենտրոնացած են հյուսիսում. «Զրկվելով այդ բնակավայրերից՝ վնաս է հասցվում ԻՊ-ին նաև այն առումով, որ կորցնում են այդտեղի բնակչության աջակցությունը, քաշվում են դեպի անապատ, որտեղ ավելի հեշտ կլինի ահաբեկիչների դեմ ծավալել ռազմական գործողություններ»:
Նա նշեց, որ այս պահին իրականցվում են ռազմական գործողություններ, բայց ոչ մեծ ծավալով: Ս. Գրիգորյանի դիտարկմամբ, ԻՊ-ն, հաշվի առնելով  հյուսիսում ծավալվող այդ զարգացումները, ավելի շատ տարածքներ կկորցնի:

Politics 14:11 11/06/2016 World
Syria has entered the next phase of active and effective military operations against the ‘Islamic State’ terrorist group, liberating territories under their control, expert on Arabic studies, Sargis Grigoryan said during a press conference.
According to him, the active involvement of Kurdish groups are noticed recently in the fight against the IS.
Grigoryan noted that military operations should be organized in the northern parts of Syria to inflict efficient strikes on the IS.
“First of all, it’s important to carry out military operations against the terrorist group in the northern part for the IS to lose contact with the Turkish border. It’s no secret that the IS receives support from there. Cutting that tie, the IS will lose the support,” the expert noted.
According to Grigoryan, the residential areas which are under the IS control are mainly concentrated in the north. “Losing those areas, the IS will suffer losing the support of the residents. They will have to move to the desert, where it will be a lot easier to carry out military operations against the terrorists.”