Տնտեսություն 11:30 13/06/2016
Ամերիաբանկը տեղաբաշխեց 20 մլն ԱՄՆ դոլարի պարտքային արժեթուղթ responsAbility Investments AG ընկերության միջոցով
Հունիսի 10-ին Ամերիաբանկն իր ներդրումային կառավարիչ responsAbility Investments AG  ընկերության միջոցով հաջողությամբ տեղաբաշխել է 20 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով պարտքային արժեթուղթ լյուքսեմբուրգյան չորս ներդրումային ֆոնդերի միջև:
Զարգացող երկրների շուկաներում ներդրումներ իրականացնող այդ ֆոնդերը բարձր են գնահատել Ամերիաբանկի վարկային վարկանիշը, միջազգային կապիտալի շուկայում ունեցած հեղինակությունը, բարձր ֆինանսական ցուցանիշները, ճկուն բիզնես-մոդելը, կորպորատիվ կառավարման օրինակելի համակարգը, ինչպես նաև գործարքի ռիսկայնության ցածր մակարդակը, ինչի արդյունքում ձեռք են բերել Բանկի պարտքային արժեթղթերը մեծ ծավալով:
Արժեթղթերի տեղաբաշխումից ձեռք բերված միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանը, վերականգնվող էներգետիկայի և էներգաարդյունավետության ծրագրերի ֆինանսավորմանը: Այս ֆինանսավորումը կնպաստի ՓՄՁ-ների գործունեության հետագա ընդլայնմանն ու զարգացմանը, մրցունակության բարձրացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը: Վերականգնվող էներգետիկային և էներգաարդյունավետության ծրագրերին ուղղված ֆինանսավորումը կխթանի ոլորտի կայուն զարգացումը, կնպաստի երկրում էներգախնայողության ապահովմանը:
Ամերիաբանկը բարձր է գնահատում responsAbility Investments AG  ընկերության հետ այս նոր գործընկերական հարաբերությունների ստեղծումը, որն էական նշանակություն կունենա տվյալ ոլորտների և ամբողջ ազգային տնտեսության զարգացման համար:

Economy 14:51 13/06/2016
Ameriabank successfully placed USD 20 million debt securities with four Luxembourg-based funds on June 10 via its investment manager responsAbility Investments AG, reads the press statement released by the bank.
According to it, the funds making investments in emerging markets purchased this large volume of Ameriabank debt securities  in view of the bank’s credit rating, reputation in the international capital markets, solid financials, agile business model, exemplary for the market corporate governance and low transactional risk.
The proceeds from security placement will be channeled into lending to small and medium-sized enterprises (SME) and financing of renewable energy and energy efficiency projects in Armenia. The financing will support further expansion and growth of SME business activities, help increase their competitiveness and create new jobs. Financing of renewable energy and energy efficiency projects will boost sustainable growth in this sector and contribute to energy efficiency in the country.
Ameriabank highly appreciates this new cooperation with responsAbility Investments AG which will have a notable impact on the growth of the sectors and economy overall, reads the statement.