Քաղաքական 11:28 15/06/2016 Տարածաշրջան
Հարավային Օսեթիայի խորհրդարանն առաջիկայում կքննարկի 1915 թ. Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացրած Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հարցը:
«Հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացրած ցեղասպանության ճանաչումը օրենսդիր մարմնում քննարկեվել է դեռ նախորդ տարի, սակայն հայկական համայնքի կողմից պաշտոնական դիմում խորհրդարանը ստացել է երեքշաբթի օրը»,-«Ինտերֆաքս»  գործակալությանը հայտնել են խորհրդարանի մամուլի ծառայությունից:
Հարցը կքննարկվի առաջիկա նստաշրջանում, այն կներկայացվի Օրենսդրության, օրինականության ու տեղական ինքնակառավարման հանձնաժողովի ղեկավար Օլեսեյ Կոչիևի կողմից:
«Մի քանի պատգամավորներ նկատել են, որ Հայաստանն էլ պետք է ճանաչի օսեթ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը: Բայց դա սկզբունքային չէ»,-նշել են խորհրդարանի մամուլի ծառայությունից, ավելացնելով, որ հայկական համայնքի ներկայացուցիչներն իրենց երկրի լիարժեք անդամներ են, նրանցից շատերը պայքարել են այդ երկրի ազատության համար, նրանցից շատերն էլ Ցեղասպանությունից փրկվածների ժառանգներն են:
Խորհրդարանականների կարծիքով, եթե օրենսդիր մարմնի անդամներն օրինագծի վերաբերյալ դրական որոշում կայացանեն, ապա «կվերականգվի պատմական ու մարդկային արդարությունը եղբայրական ժողովրդի նկատմամբ»:

South Ossetia doesn’t rule out recognition of the Armenian Genocide
The Parliament of South Ossetia will discuss the issue of recognizing the Armenian Genocide of the 1915 by the Ottoman Turkey.
“Recognition of the Armenian Genocide was discussed in the Parliament of South Ossetia last year. However, a formal appeal of the Armenian community came in on Tuesday,” Interfax
quotes the press service of the Parliament.
The issue will be discussed during the coming session. It will be presented by Head of the Parliamentary Committee on legislation, legality and local self-government Olesya Kochieva.
“Several parliamentarians noted that Armenia should in turn recognize the Genocide of Ossetians. Yet that is not mandatory,” the press service of the Parliament stated adding that representatives of the Armenian community are valuable members of their country, and many of them, who are the descendants of the Genocide survivors, had fought for their country’s freedom.
According to the press service of the Parliament, “if the lawmakers pass a positive decision the historical and human justice will be restored towards the brotherly nation”.