Քաղաքական 17:08 15/06/2016
Թուրքիայի նախագահի՝ ՌԴ նախագահին ուղղված նամակը սովորական արարողակարգային նամակ է և պատասխան չի պահանջում: Այս մասին հայտարարել է Վլադիմիր Պուտինի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
«Ազգային օրերի առթիվ ավանդույթի համաձայն տեղի է ունենում նման նամակների փոխանակում: Դա միջազգային հարաբերություններում ընդունված արարողակարգ և սովորական ընթացակարգ է: Ցավոք սրտի, որևէ բովանդակալից այլ բան այդ նամակում չկար»,- հայտարարել է Պեսկովը:
Վերջինս նաև հավելել է, որ հարաբերությունների խաթարումը ոչ միշտ է ենթադրում նաև նման կարգի նամակագրության առկախում և որ դա կախված է իրավիճակից:
Ավելի վաղ Կրեմլը հաստատել էր, որ Թուրքիայի նախագահից Վլադիմիր Պուտինին հասցեագրված նամակ է ստացվել՝ Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ: Նամակում Թուրքիայի նախագահը նաև հույս էր հայտնել, որ ռուս-թուրքական հարաբերությունները բարձրանան «արժանի մակարդակի»:

Politics 18:52 15/06/2016
Kremlin spokesman Dmitry Peskov expressed regret on Wednesday that the official letter of Turkish President Recep Tayyip Erdogan sent to Russian President Vladimir Putin on occasion of Russia Day had no substantive issues, Tass agency reports.
"This is a protocol message. Traditionally, an exchange of such messages comes on occasion of national days. This is a protocol and ordinary practice in international relations. Unfortunately, it had no substantive moments," Peskov told reporters, as quoted by the source.
According to the spokesman Moscow’s conditions for settling problems in Russian-Turkish relations are very simple and clear.
"President Putin made it very clear that after the incident (the attack on Russia’s Sukhoi-24 plane) any normalization of relations looks impossible to Russia without Ankara taking the necessary action," he said.
Asked if he was referring to Turkey’s official apologies and the payment of compensations, Peskov replied, "Yes, of course!"