Քաղաքական 12:00 15/06/2016 Տարածաշրջան
Միացյալ Նահանգներն Իրանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները գործնականում չի վերացրել,-իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ հայտարարել է Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին:
Իրանի հոգևոր առաջնորդն իշխանության երեք թևերի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով Միացյալ Նահանգների կողմից միջուկային համաձայնությամբ պայմանավորված պարտավորությունների կատարմանը, նշել է. «Հակառակ կողմը պարտավորվել է վերացնել պատժամիջոցները, սակայն դա չի իրականացրել: Այսինքն՝ պատժամիջոցների մի մասն է չեղարկվել, գործնականում պատժամիջոցները դեռ վերացված չեն»:
Իրանի հոգևոր առաջնորդը, անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի թեկնածուների՝ միջուկային համաձայնության վերաբերյալ արած հայտարարություններին, հավելել է. «Ի սկզբանե մենք միջուկային համաձայնությունը չենք խախտի, սակայն եթե Միացյալ Նահանգների նախագահի թեկնածուների սպառնալիքներն իրագործվեն, այն է՝ պատռեն միջուկային համաձայնությունը, ապա մենք այն կայրենք»:
Հիշեցնենք, որ իրանցի բարձրաստիճան հոգևորական, այաթոլլահ Մաքարեմ Շիրազին վերջերս ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով միջուկային համաձայնությամբ պայմանավորված ԱՄՆ-ի ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը, մասնավորապես նշել է. «Միացյալ Նահանգներն իրենց պարտավորությունների մեծ մասը չեն կատարել. ԱՄՆ-ի կողմից մեծ պահանջներ ներկայացնելու քաղաքականության դեմը պետք է առնենք: Եթե դա չանենք, ապա մի օր էլ հերթը կհասնի մեր պաշտպանական համակարգերին, հետո պատրվակ կբերեն մարդու իրավունքները, մի օր էլ կառաջարկեն, որ ճանաչենք Իսրայելը»:

Политика 12:20 15/06/2016 В мире
Верховный лидер Исламской Республики Иран аятолла Али Хаменеи заявил, что если следующий президент США нарушит ядерный договор, то Иран сожжет этот документ. Об этом сообщает «Интерфакс» со ссылкой на агентство Associated Press.
«Мы не нарушаем договор, однако если другая сторона его нарушит, если она растопчет соглашение, то мы сожжем его», – говорится в заявлении Хаменеи, опубликованном на его сайте.
По мнению экспертов, заявление Хаменеи обращено к претенденту на пост президента США от Республиканской партии Дональду Трампу, который подверг критике ядерный договор и обещал пересмотреть его.
По словам аятоллы, Тегеран выполнил свои обязательства по договору, однако США затягивает со снятием санкций в банковском секторе и в страховании, а также в размораживании иранских счетов. «Американцы не выполнили важную часть своих обязательств», – отметил Хаменеи.
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф планирует на этой неделе встретиться в Германии с госсекретарем США Джоном Керри, чтобы обсудить исполнение условий договора, вступившего в силу в январе этого года, указывает «Интерфакс».