Հասարակություն 13:44 15/06/2016 Հայաստան
Դատարան դիմելու իրավունք ունի յուրաքանչյուրը, սակայն այստեղ հարցը նրանում է, թե ինչ դատական հեռանկար ունի նման հայցի հարուցումը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց միջազգային իրավունքի փորձագետ Վլադիմիր Վարդանյանն՝ անդրադառնալով թուրք իրավաբանի Գերմանիայի Սահմանադրական դատարան ուղղված դիմումին՝ Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը չեղյալ համարելու հայցով:
«Գերմանական սահմանադրական արդարադատության համակարգի առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ վերջինս բավականին բարձր ընդունելության շեմ է նախատեսում համապատասխան անհատական դիմումների համար և տվյալ պարագայում անձը հաջողության հասնելու համար առնվազն պետք է հիմնավորի, որ այդ փաստաթուղթը խախտել է սահմանադրությամբ երաշխավորված մի շարք իրավունքներից մեկը և պնդի, որ այդ փաստաթուղթը չի համապատասխանում Գերմանիայի հիմնական օրենքին»,-նշեց միջազգային իրավունքի փորձագետը:
Նրա խոսքով՝ այս պարագայում մենք չունենք նման խնդիր, քանի որ բանաձևը խորհրդարանական է, այն չունի օրենքի մակարդակ, չի կարող ներգործություն ունենալ անձի նկատմամբ և առավել ևս խախտի անձի որևէ իրավունք:
«Դատական հեռանկար այս գործընթացում չեմ տեսնում և գտնում եմ, որ Գերմանիայի դաշնային սահմանադրական դատարանը հայցադիմումի ընդունման փուլում հստակ կարտահայտի իր դիրքորոշումը»,-ասաց Վլադիմիր Վարդանյանը:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե իրավական տեսանկյունից ինչպես կարելի է Գերմանիայի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն օգտագործել, նա նշեց. «Շատ վտանգավոր եմ համարում այն հանգամանքը, որ այսօր պատասխանատվության թիրախը Թուրքիայից տեղափոխվի Գերմանիա, իհարկե, չեմ ցանկանում բացառել որևիցե իրավական գործընթաց, որը կառնչվի այն գերմանական ընկերություններին, որոնք ցեղասպանության տարիներին որոշակի առումով օգուտներ են քաղել զոհերի գույքից կամ նրանց աշխատանքի օգտագործումը: Թիրախավորման տեսանկյունից մենք սլաքը չպետք է Թուրքիայից ուղղենք դեպի Գերմանիա»:

Politics 15:54 15/06/2016 World
Anyone has the right to appeal to the court the question is whether the lawsuit has any prospects, international law expert, Vladimir Vardanyan said during a press conference, commenting on the Turkish lawyer’s appeal to German Constitutional Court to revoke the resolution on Armenian Genocide recognition by the Bundestag.
“One of the peculiarities of the German Constitutional justice system is that it has a rather high admission threshold for individual appeals and in this case in order to succeed, the individual has to prove that the document violates one of the rights guaranteed by the Constitution and that the document doesn’t comply with the German Basic Law,” Vardanyan noted.
According to him, there is no such problem here as the resolution was adopted by the parliament. It doesn’t have a law degree and cannot have an impact on a person, moreover to violate any of his rights.
“I don’t see any judicial prospect in this process. I think the Federal Constitutional Court of Germany will express its position in the admission stage,” the expert said.
Concerning the fact of how to use the German recognition of the Armenian Genocide from the legal point of view, the expert noted, “I consider the fact of moving the responsibility from Turkey to Germany very dangerous. Of course, I don’t want to exclude any legal procedures concerning those German companies that benefited from the possessions of the victims during the genocide. Yet we shouldn’t move the target from Turkey to Germany”.