Հասարակություն 16:32 15/06/2016
Ֆինանսական միջոցներից զրկված, անելանելի վիճակում գտնվող  մոտ 550  հալեպահայ սպասում է իր հերթին՝ րոպե առաջ հեռանալու ռմբակոծվող Հալեպից:  «Հալեպ հայրենակցական բարեսիրական» կազմակերպության անդամները դրամահավաք  են նախաձեռնել, ամեն օր սպասում են բարերարների նվիրատվությունների, որպեսզի կարողանան հայրենակիցներին ապահով կերպով Երևան տեղափոխել:
Հալեպում գտնվող մեր հայրենակիցները նախ հատում են Սիրիայի սահմանը, հասնում Լիբանան, այնտեղից էլ՝ Երևան: Հայաստան հասնելու համար մեկ մարդու ճանապարհածախսը կազմում է մոտ 500 դոլար:
Կազմակերպության համահիմնադիր Անի Բալխյանը Panorama.am-ին ասաց, որ հերթագրված մարդկանց մեծ մասը երեխաներ են, պատանիներ, այրիացած կանայք: Վերջին օրերին Հալեպում ակտիվացած ռազմական գործողությունների ընթացքում կազմակերպության միջոցներով 25 հալեպահայ է տեղափոխվել այստեղ: Հալեպից մեծ հոսք է սկսվել նաև Սիրիայի ծովափնյա բնակավայրեր, որոնք այս պահին առավել անվտագ ու ապահով են:
«Մենք սպասում ենք բարերարների նվիրատվություններին: Հիմա բարերարներ գտնելը շատ դժվար է: Մինչ այս պահը սիրահայերին աջակցության ձեռք են մեկնալ ոչ միայն հայեր, այլև տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչներ»,-ասաց կազմակերպության ներկայացուցիչը:
Հերթագրվածների առաջին խումբն առաջիկա օրերին Հայաստան կհասնի: Սիրիայում պատերազմը սկսելուց 220 մարդ կազմակերպության օգնությամբ է Երևան եկել:
Կազմակերպության անդամները շեշտում են, որ այս օգնությունը չի ենթադրում համայնքի պարպում, քանի որ տեղի չի ունենալու զանգվածային տեղափոխում։ Այս կոչը վերաբերում է միայն այն հալեպահայերին, ովքեր նյութական պատճառներով չեն կարողանում Լիբանանից տեղափոխվել Հայաստան:
Հալեպի հայաբնակ թաղամասերի ռմբակոծումը խստորեն դատապարտել էր ՀՀ ԱԳ նախարարությունը: Շրջափակման մեջ գտնվող քաղաքում գործող միությունները կոչով դիմել են   աշխարհին և միջազգային հանրությանը՝ խնդրելով օգնել հուղարկավորելու զոհերին:

Politics 19:05 15/06/2016 Armenia
About 550 Armenians, who are in dire situation and lack financial means in Syria’s Aleppo, are waiting for their turn to immediately leave the city, which has been under heavy shelling.
The Aleppo Compatriotic Charitable Organization (ACCO) has initiated campaign, aimed at organizing donations and providing financial assistance to facilitate the relocation of Syrian Armenians in Yerevan.
The organization informs that the cost of saving one Armenian life is approximately $500, which includes crossing the border of Lebanon, obtaining one-way ticket to travel to Armenia.
Ani Balkhyan, co-founder at ACCO told Panorama.am that most of the registered people wishing to move to Armenia are children, adults, and widows.
25 Syrian Armenians have been provided help to safety move to the motherland over the recent days amid intense turmoil in war-torn Aleppo.
Huge influx of refugees is observed from Aleppo to Syria’s seaside towns, which appear to be safer at present.
“We are looking forward to getting donations from benefactors which is quite difficult. So far we have received financial assistance not only from global Armenian community but also from representatives of other nations,” Balkhyan said, adding 220 people were transferred to Armenia by the organization since the war erupted in Syria
The organization members underline that the call for help does not imply elimination of the Armenian community in Syria since no mass relocation is expected.
The call refers to those Syrian Armenians who are not able to move to Armenia due to the lack of financial means.
To remind, On June 2, the Aleppo neighborhood of Nor Gyugh, predominantly populated by Armenians, came under heavy artillery attack, which left four Armenians killed. Three days later, on June 5, another Armenian was killed during severe clashes in Deir ez-Zor. Armenian-populated districts are continuously being shelled. The Armenian nursing home, the Armenian Catholic Holy Trinity Church in al-Midan quarter of Aleppo as well as other educational, civilian and historical buildings were significantly damaged in the recent attacks.