Հասարակություն 15:38 16/06/2016 Հայաստան
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխամասային գրասենյակում հյուրընկալվել են արտերկրից ժամանած 20-ից 30 տարեկան հայ երիտասարդ կամավորներ, ովքեր պատրաստակամ են մասնագիտական հմտությունները Հայաստանի մարզերում կիրառելու հարցում: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը կամավորներին ծանոթացրել է ընկերության գործունեության գլխավոր գործառույթների, հիմնարար արժեքների, ինչպես նաև որդեգրած կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականությանը: Այս մասին հայտնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
2004 թվականից ի վեր, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ «Դեպի Հայք» հիմնադրամը կազմակերպել է 32 երկրից Հայաստան ժամանած հայ մասնագետների կամավոր աշխատանքը` Հայաստանի տարբեր մարզերում: Հայաստանում հաջողելու Ռալֆ Յիրիկյանի օրինակն այն գործոններից է, որոնք հետաքրքրություն են առաջացրել սփյուռքահայ երիտասարդների մոտ` Հայաստան գալու և տարբեր նախագծերի մասնակցելու հարցում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում չափազանց կարևորվում և քաջալերվում է սփյուռքահայ երիտասարդների՝ հայրենիքը բացահայտելու ցանկությունը: Այստեղ, սակայն, առավելապես կարևորվում է այն մոտեցումը, որ Հայաստանը լավագույնս ճանաչելու համար պետք է երկիրը դիտել ոչ թե զբոսաշրջիկի աչքերով, այլ՝ հայրենիք այցելել ավելի կարևոր նպատակով. Հայաստանն ընկալել որպես մի վայր, որտեղ կարելի է  ծավալել մասնագիտական գործունեություն կամ սոցիալական տարբեր թիրախային խմբերին ուղղված ծրագրերին կամավորագրվելով` սեփական ավանդն ունենալ երկրի զարգացման հարցում: Բացահայտել Հայաստանը՝ նշանակում է նրա մասնիկը դառնալ, զգալ երկրի ոգին, անմիջական շփման միջոցով ծանոթանալ նրա բնակիչների հետ, ճանաչել նրանց ապրելակերպն ու առօրյան: Կարևոր է նաև լավ հարաբերություններ հաստատել տարեկիցների հետ և ստեղծել անձնական ու գործնական ամուր կապեր:
«Ողջունելի և խոստումնալից է, որ կայացրել եք այս որոշումը և այցելել եք հայրենիք: Որտեղ էլ որ ապրեն հայերը` Հայաստանում թե Սփյուռքում, նրանք պետք է հոգան երկրի տնտեսական առաջընթացի և բարօրության մասին: Մենք բոլորս պետք է լինենք հաստատակամ, հետևողական և աշխատասեր: Հաջողության են հասնում նրանք, ովքեր ձգտում են ստանալ շոշափելի արդյունք: Մենք կարող ենք հաջողել, եթե առաջնորդվենք լավատեսությամբ և մեր երկրի հանդեպ անձնական ու կորպորատիվ պատասխանատվության զգացումով»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Կամավորները կիսվել են Հայաստանում ստացած իրենց տպավորություններով: Ռալֆ Յիրիկյանի հետ հանդիպումն անցել է հարցուպատասխանի ձևաչափով՝ ընդգրկելով տարբեր թեմաների առնչվող հարցեր: Կազմակերպված քննարկումն օգնել է երիտասարդներին առավել սպառիչ պատկերացում կազմել բիզնեսի կառավարման և ղեկավարման սկզբունքերի մասին:

Society 15:49 16/06/2016
VivaCell-MTS hosted a group of young Diaspora Armenian volunteers from different countries aged between 20 and 32 years, who serve as volunteers for an average of 4 months each, and are ready to apply their professional skills in the regions of our country. As the press service of the company reports, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian presented the volunteers with key aspects of VivaCell-MTS’ operation, the key values guiding the Company, as well as its strategy in the sphere of corporate responsibility.
From 2004 onwards with the support of VivaCell-MTS, the Birthright Foundation has organized the volunteering of young Armenians from 32 countries in the regions of Armenia. Ralph Yirikian’s story of success was one of the factors triggering the interest among young Armenians from the Diaspora to visit Armenia and engage in different projects.
According to the release, VivaCell-MTS pays particular importance and attention to having more Armenians from the Diaspora discover the Homeland. VivaCell-MTS finds that the best way to learn about Armenia is not just to see Armenia as a touristic destination but as a place where one can work as a professional or just to contribute through volunteering in projects aimed at helping different target groups of the society. Discovering Armenia presupposes becoming part of it, feeling the country, getting experience through communicating with people, getting in touch with the daily lives of the people, and much more. It is also important to engage in friendly relationships with peers and create long-lasting personal and business relationships.
“It is quite positive and promising that you made that step and came all the way to visit your Homeland. No matter where they are, Armenians all over the world should equally be committed, consistent, and hardworking for the well-being of our country. Success comes to those who strive to get result. We can succeed if we optimistic and rely on the concept of personal and corporate responsibility toward our country,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The volunteers shared their impressions on Armenia. The meeting with Ralph Yirikian went in question-answer format covering a wide range of issues. The discussion during the meeting helped the young people make a clearer notion of the business administration and management, reads the statement.