Սերժ Սարգսյան. Գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերը շարունակական կլինեն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) տնօրենների խորհրդի անդամներին: Հանրապետության Նախագահը ողջունել է բանկի ներկայացուցչական պատվիրակության այցը Հայաստան և նշել, որ այն ևս մեկ անգամ վկայում է ԱԶԲ-ի հետ Հայաստանի ունեցած ամուր գործընկերային հարաբերությունների մասին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի ենթակառուցվածքների զարգացմանն ու կայուն տնտեսական աճի ապահովմանն ուղղված ԱԶԲ-ի գործունեությունը: Ընդգծելով, որ համագործակցության անցած ավելի քան մեկ տասնամյակում երկկողմ արդյունավետ փոխգործակցության արդյունքում բանկի կողմից Հայաստանի տնտեսության մեջ կատարվել են զգալի ներդրումներ, Նախագահը հույս է հայտնել, որ այդ համագործակցությունը շարունակական կլինի:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ԱԶԲ ֆինանսավորմամբ մեր երկրում մի շարք խոշոր ծրագրերի իրականացմանն ու հետագա համագործակցության ծրագրերին՝ նկատի առնելով ՀՀ տնտեսության առաջնահերթությունները:
Հանրապետության Նախագահը հավաստիացրել է, որ մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումները և գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերը շարունակական կլինեն:
Ասիական զարգացման բանկի տնօրենների խորհրդի ներկայացուցիչները բարձր են գնահատել արտաքին աշխարհից ներթափանցող բացասական ազդեցությունների պայմաններում Հայաստանի վարած խելամիտ մակրոտնտեսական քաղաքականությունը և դրա արդյունքում արձանագրված ցուցանիշները: Նրանք ընդգծել են, որ բանկը շարունակելու է Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգին օժանդակությունն ու տնտեսության զարգացմանը նպաստելու առաքելությունը:
Հանդիպմանը ԱԶԲ տնօրենների խորհրդի անդամներն իրենց մոտեցումներն ու գնահատականներն են ներկայացրել բանկի հետ Հայաստանի 2014-2018թթ. գործընկերության ռազմավարության շրջանակներում իրականացված և ընթացիկ ծրագրերի մասին:

Экономика 20:53 17/06/2016 Армения
Президент С. Саргсян заверил делегацию АБР в последовательности шагов по оптимизации бизнес-среды в Армении
Президент Армении Серж Саргсян  принял сегодня членов Совета директоров Азиатского банка развития (АБР). Подробности передает пресс-служба главы государства.
Согласно информации, Серж Саргсян приветствовал гостей и отметил, что данный визит в очередной раз свидетельствует о прочных партнерских отношениях между Арменией и АБР. Президент высоко оценил деятельность АБР в деле обеспечения развития инфраструктур Армении и стимулирования стабильного экономического роста в республике.
Подчеркнув значительный объем инвестиций АБР в развитие экономики Армении за последние 10 с лишним лет, президент Серж Саргсян выразил надежду на то, что данное сотрудничество будет носить последовательный характер.
Собеседники обсудили вопросы дальнейшего финансирования АБР ряда крупных программ в республике с учетом приоритетов экономики Армении.
Президент Армении Серж Саргсян заверил также, что проводимые в стране реформы и шаги по оптимизации бизнес-среды будут носить последовательный характер.
Представители Совета директоров Азиатского банка развития высоко оценили грамотную макроэкономическую политику Армении в условиях глобальных негативно воздействующих  факторов и зафиксированные республикой результаты. Они подчеркнули, что банк продолжит содействие Армении в реализации повестки реформ и свою миссию развития экономики РА.
В ходе встречи делегация АБР представила подходы и оценки по программам в Армении на период 2014-2018гг.