Հասարակություն 11:04 20/06/2016 Հայաստան
Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի այցը Հայաստան լուսաբանելու համար հավատարմագրվել է շուրջ 600 լրագրող: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ Թվիթերի էջից:
Հիշեցնենք, որ Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի Հայաստանի Հանրապետություն այցը կմեկնարկի ս.թ. հունիսի 24-ին: Այցի շրջանակներում Երևանի «Զվարթնոց' միջազգային օդանավակայանում տեղի կունենա պաշտոնական դիմավորման արարողություն, որից հետո Սրբազան Քահանայապետը կմեկնի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին. Մայր Տաճարում տեղի կունենա Բարիգալստյան` «Հրաշափառի' արարողությունը:
Նույն օրը երեկոյան Սրբազան Քահանայապետը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում հանդիպում կունենա Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ապա՝ ՀՀ իշխանությունների, հասարակության և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ: Այցի առաջին օրը կամփոփվի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում կայանալիք Ֆրանցիսկոս Պապի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիպմամբ:
Հունիսի 25-ի առավոտյան Սրբազան Քահանայապետը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և թանգարան: Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսն այնուհետև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ կմեկնի Գյումրի, որտեղ Սուրբ և Անմահ Պատարագ կմատուցվի Վարդանանց հրապարակում: Գյումրիում Հռոմի Պապը նաև կայցելի Անարատ Հղության Հայ քույրերի միաբանության «Տիրամայր Հայաստանիե կուսաստան, Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդանիստ Յոթ Վերք Ս. Աստվածածին եկեղեցի և Սրբոց Նահատակաց հայ կաթողիկե Մայր Տաճար: Նույն օրը երեկոյան Երևանում՝ Հանրապետության հրապարակում, տեղի կունենա էկումենիկ արարողություն և Խաղաղության Աղոթք:
Հունիսի 26-ին, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում Հռոմի Սրբազան Քահանայապետը հանդիպում կունենա Հայ Կաթողիկե եպիսկոպոսների հետ, կմասնակցի Ս. Պատարագի արարողությանը և էկումենիկ ճաշկերույթի՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու արքեպիսկոպոսների և եպիսկոպոսների, Հայ Կաթողիկե արքեպիսկոպոսների և եպիսկոպոսների ու պապական պատվիրակության հետ: Ապա Ֆրանցիսկոս Պապը հանդիպում կունենա Հայ Եկեղեցու պատվիրակների և բարերարների հետ:
Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապը և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կստորագրեն Համատեղ հայտարարություն: Հովվապետերը նաև աղոթք կմատուցեն Խոր Վիրապի վանքում:

Society 12:40 20/06/2016 Armenia
Around 600 journalists applied for accreditation to cover Pope’s visit to the 1st Christian nation, RA Foreign Ministry wrote on their Twitter page.
To remind, Pope Francis will visit Armenia on June 24. The official welcome ceremony will take place at Yerevan’s Zvartnots Airport. Afterwards, the Pope will visit the Mother See of Holy Etchmiadzin Apostolic Cathedral. Greetings will be given by the Catholicos of All Armenians, Karekin II and by Pope Francis.
On the same day, meetings with the Armenian President, Serzh Sargsyan, civil authorities and the Diplomatic Corps are planned in the Presidential Palace. At the end of the day, the Pope will meet with Catholicos Karekin II in private.
On June 25, Pope Francis will visit Tsitsernakaberd Memorial Complex. Afterwards, with Catholicos Karekin II, the Pope will fly to Gyumri to give the Holy Mass at Vartanants Square. The Pope will also visit the Armenian Apostolic Cathedral of the Seven Wounds and Holy Martyrs Armenian Catholic Cathedral in Gyumri. On the same day, Ecumenical Encounter and Prayer for Peace at the Republic Square of Yerevan is planned.
On the last day of his visit, June 26 the Pope will meet with the Catholicos, Archbishops and Bishops of the Armenian Apostolic Church, Catholic Bishops of Armenia and Cardinals and Bishops from the Papal entourage. Afterwards he will meet with delegates and benefactors of the Apostolic Church of Armenia.
At the end of the day, Pope Francis and Catholicos Karekin II will sign a joint Declaration. Afterwards they will deliver a prayer at Khor Virap Monastery.