Սերժ Սարգսյանն ընդունել էր Կառլոս Մելքոնյանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել էր Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահ Կառլոս Մելքոնյանին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և հանդիպման պատեհ առիթով ևս մեկ անգամ շնորհավորել նրան Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ այդ պատասխանատու պաշտոնում: Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Հայաստանում մշտապես հպարտությամբ և ուրախությամբ են արձագանքում արտերկրում ապրող մեր հայրենակիցների՝ տարբեր բնագավառներում ունեցած ձեռքբերումներին, քանզի նրանց նվաճումները պատիվ ու բարի համբավ են բերում համայն հայությանը` նպաստելով նաև երկկողմ միջպետական հարաբերությունների խորացմանն ու ամրապնդմանը: Հայ-արգենտինյան բարձր մակարդակի հարաբերությունների կայացման գործում, Նախագահի գնահատմամբ, նշանակալի է արգենտինահայ համայնքի ակնառու գործիչների, այդ թվում՝ հայտնի գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի ավանդը:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահի այցն իր նպաստը կբերի Հայաստանի և Արգենտինայի բանկային համակարգերի միջև սերտ համագործակցության ծավալմանը:
Զրուցակիցները մեծապես կարևորել են նմանօրինակ այցելությունները, որոնք, նրանց համոզմամբ, նոր լիցք են հաղորդում երկկողմ հարաբերություններին և լավ հնարավորություն ընձեռում քննարկելու միջպետական փոխգործակցության տարաբնույթ հարցեր:
Կառլոս Մելքոնյանը ՀՀ Նախագահին է փոխանցել Արգենտինայի Հանրապետության Նախագահ Մաուրիսիո Մակրիի ջերմ ողջույններն ու հայ-արգենտինյան հարաբերություններն ավելի խորացնելու և ամրապնդելու նրա մեծ ցանկությունն ու պատրաստակամությունը:
Հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում Արգենտինայի իշխանությունների և ժողովրդի ծանրակշիռ ավանդը:
ՀՀ Նախագահը և Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահը Հայաստան-Արգենտինա փոխգործակցության համատեքստում առանձնակի կարևորել են առևտրատնտեսական կապերի խորացումն ու ակտիվացումը: Նրանք համակարծիք են եղել, որ այդ հարցում զգալի դեր կարող է ունենալ Արգենտինայի Ազգային բանկը:
Կառլոս Մելքոնյանը նշել է, որ Հայաստան այցելությունն իր համար ոչ միայն կարևոր է մասնագիտական և արարողակարգային տեսանկյունից, այլև անչափ հուզական է՝ նկատի առնելով, որ այցելել է իր նախնիների երկիր, որտեղից նրանք անցյալ դարասկզբին Հայոց ցեղասպանության հետևանքով ապաստան են գտել հեռավոր Արգենտինայում: Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահը հպարտությամբ է խոսել իր երկրում բնակվող հայերի մասին, ովքեր, նրա խոսքով, մեծ հարգանք և հեղինակություն են վայելում արգենտինյան հասարակության մեջ:

Президент Армении и глава Нацбанка Аргентины обсудили пути развития сотрудничества
Президент Армении Серж Саргсян принял председателя Национального банка Аргентины Карлоса Мелконяна. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян приветствовал гостя и еще раз поздравил его с назначением на должность председателя Национального банка Аргентины, пожелав ему успехов на этом ответственном посту. Президент отметил, что в Армении всегда с гордостью и радостью следят за достижениями соотечественников за рубежом, поскольку это честь для всего армянского народа и способствует углублению и укреплению двусторонних международных отношений.
В деле становления армяно-аргентинских отношений высокого уровня, по оценке президента, весомым является вклад видных деятелей армянской общины Аргентины, включая известного предпринимателя Эдуардо Эрнекяна.
Серж Саргсян выразил надежду, что визит председателя Национального банка Аргентины внесет свой вклад в сотрудничество между банковскими системами Армении и Аргентины.
Собеседники придали большую важность подобным визитам, которые, по их словам, придают новый импульс двусторонним отношениям и предоставляют хорошую возможность для обсуждения различных вопросов повестки межгосударственного взаимодействия.
Карлос Мелконян передал Сержу Саргсяну приветствия от имени президента Аргентины Маурисио Макри и его готовность и большое желание к дальнейшему углублению и укреплению армяно-аргентинских отношений.
В ходе встречи президент Армении Серж Саргсян высоко оценил роль властей и народа Аргентины в деле международного признания и осуждения Геноцида армян.
Собеседники в контексте двустороннего взаимодействия особо отметили важность углубления и активизации торгово-экономических отношений между странами, в чем значимую роль может сыграть Национальный банк Аргентины.
Карлос Мелконян отметил, что визит в Армению важен для него не только с профессиональной точки зрения, но и является очень волнительным, поскольку он посетил родину своих предков, которые спаслись от Геноцида армян в Османской империи 1915 года и нашли приют в далекой Аргентине. Он с гордостью рассказал о проживающих в Аргентине армянах, которые завоевали уважение и авторитет в обществе Аргентины.