Սպորտ 17:50 23/06/2016 Հայաստան
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հովանու ներքո հունիսի 26-ին կտոնի «Օլիմպիական օրը»: Այս տարի ազգային ֆեդերացիաների ներկայացուցիչները հանդես կգան ցուցադրական ելույթներով, կլինեն նաև մարզամշակույթային այլ միջոցառումներ:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀԱՕԿ-ի լրատվության բաժինը, «Օլիմպիական օրն» այս տարի կտոնվի հունիսի 26-ին՝ 18:00-ից սկսած Հյուսիսային պողոտայում:
Առաջին անգամ «Օլիմպիական օրը» տոնվել է 1948 թ. հունիսի 23-ին: Այդ ժամանակ ՄՕԿ-ի նախագահը Զիգֆրիդ Էդշտորմն էր, ով կոչ արեց երիտասարդներին համախմբվել օլիմպիական գաղափարների շուրջ: Այդ տարի օլիմպիական օրը տոնվեց Ուրուգվայում, Պորտուգալիայում, Հունաստանում, Կանադայում, Շվեյցարիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Վենեսուելայում և Բելգիայում:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն հրավիրում է բոլոր ցանկացողներին` մասնակիցը լինելու օլիմպիական տոնին՝ «Օլիմպիական օրվան» և հորդորում է Հայաստանի այլ մարզերում ևս անկացնել նմանատիպ միջոցառումներ:

Sport 19:16 23/06/2016 Armenia
The National Olympic Committee of Armenia (NOAC) will celebrate Olympic Day under the auspices of the International Olympic Committee
According to the press release by NOAC, traditionally this year the NOC of Armenia is also celebrating Olympic Day. This year the National Federations will stage demonstrative performances and other sporting and cultural events.
Olympic Day will be celebrated at Northern Avenue on June 26, 6:00pm.
Olympic Day was celebrated for the first time on June 23, 1948. That time Sigfrid Edstrom was the president of the IOC and he called on the youth to unite around the Olympic ideals. And that year Olympic Day was celebrated in Uruguay, Portugal, Greece, Canada, Switzerland, great Britain, Venezuela and Belgium.
The National Olympic Committee of Armenia invites everybody to take part in the celebration of Olympic Day and urges to organize such events in the regions of Armenia.