Տնտեսություն 12:46 23/06/2016 Հայաստան
ՀՀ կառավարության կողմից խաղողագործության և գինեգործության ոլորտներում վարվող պետական քաղաքականության և զարգացման ծրագրերի իրականացման նպատակով կստեղծվի Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության  հիմնադրամ: Այս մասին որոշումն ընդունվեց գործադիրի այսօրվա նիստում:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը կառավարության նիստում նշեց, որ որոշման ընդունումը  պայմանավորված է խաղողագործության և գինեգործության ոլորտներում արձանագրված հաջողություններն ամրապնդելու և զարգացման հետագա ընթացքն ապահովելու անհրաժեշտությամբ:
Նախարարի խոսքերով՝ Հայաստանի ագրոպարենային տնտեսության առաջատար և առավել հեռանկարային խաղողագործության և խաղողի հումքով ոգելից խմիչքների արտադրության ոլորտներում վերջին տարիներին իրականացված բազմաբնույթ և մեծածավալ աշխատանքների շնորհիվ նկատվում են խաղողի արտադրության վերականգնման և գինեգործության զարգացման ակնհայտ միտումներ:
Սակայն, ըստ Սերգո Կարապետյանի, ոլորտներում առկա հիմնական խնդիրների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ նախորդ տարվա գինեգործական արտադրանքի արտահանման և խաղողի բերքի մթերման հետ կապված խնդիրները ցույց են տվել, որ օբյեկտիվ տնտեսական բնույթի պատճառներից բացի, դրանք պայմանավորված են նաև այն հանգամանքով, որ Հայաստանում գրանցված տվյալ ոլորտի միություններն ի զորու չեն կյանքի կոչելև իրականացնել ոլորտի զարգացմանն ուղղված միասնական քաղաքականություն: Բացի այդ, ըստ նրա, մինչև օրս դեռևս չեն գտել արդյունավետ ուղիներ, որոնք հնարավորություն կընձեռեին բարձրացնելու արտադրանքի որակը, ընդլայնելու ապրանքի տեսականին, ձևավորելու հայկական միասնական բրենդը և բարձրացնելու դրա ճանաչելիությունը: «Մինչդեռ դրանք են այն հիմնական շարժիչները, որոնք նպաստում են վաճառքի աճին, ուստի` նաև ոլորտի հետագա զարգացմանը»,- ասաց Սերգո Կարապետյանը:
Նախագծով առաջարկվում է հիմնել խաղողագործության և գինեգործության ոլորտներում առկա խնդիրների լուծմանը մեծապես նպաստող, ոլորտների շահերը արտացոլող, ֆինանսական որոշակի հնարավորություններ ունեցող առանձին կառույց, որը կգործի պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության սկզբունքով և հետամուտ կլինի բարձրորակ և միջազգայնորեն մրցունակ արտադրանքի արտադրության, ներքին և արտաքին շուկաներում հայկական գինու վարկանիշի բարձրացման աջակցությանն ուղղված միջոցառումների իրականացմանը:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ասաց, որ լուրջ ակնկալիքներ ունի այս հիմնադրամի ստեղծումից, պետք է լուրջ  աշխատանք տանել, որպեսզի հայկական գինիների արտահանումն աճի: «Գինիների որակը լավանում է, մենք որակյալ գինիներ ունենք, նաև գինի խմելու մշակույթ է ձևավորվում: Կարծում եմ՝ լուրջ քայլեր պետք է ձեռնարկենք, եթե անհրաժեշտություն լինի, ապա  նաև ֆինանսավորումը կավելացնենք,  որպեսզի ունենանք մեծ արդյունքներ: Օրինակ՝  Վրաստանում այս հիմնադրամը լուրջ արդյունք է գրանցել: Հինգ ամսվա ընթացքում  Վրաստանից արտահանվել է մոտ 25 մլն շիշ գինի: Այդ ակնկալիքով ենք ստեղծում այս հիմնադրամը: Բոլոր ուժերը պետք է ներդնենք, որպեսզի զարգացնենք գինեգործությունը»,- նշեց Հովիկ Աբրահամյանը:

Economy 15:01 23/06/2016 Armenia
During the government session on June 23, it was decided to create a viticulture and winemaking foundation in Armenia to encourage the state policy in the fields and implement development programs.
Minister of Agriculture of Armenia, Sergo Karabetyan noted that the decision was made in order to further consolidate the achievements in viticulture and winemaking based on the need to ensure progress.
According to the minister, due to the various and large-scale projects implemented during the past few years in the field of alcohol production, a noticeable recovery of grape production and development of winemaking have been recorded.
However, the minister also noted that according to last year’s research, it turned out that unions registered in the field in Armenia aren’t able to implement joint policy aimed at the development of the sector. Besides, they haven’t found effective ways to improve the production quality, expand the product range, develop its joint Armenian brand and increase its popularity. “All these are the main factors contributing to the growth of the sales, therefore the further growth of the sector too”.
It is proposed to build a viticulture and winemaking institution with financial means to contribute the solution of current problems in the sector, reflecting its interests. It will operate on the principle of cooperation between the state and the private sector and will provide the production of high quality and internationally competitive product.
Prime Minister, Hovik Abrahamyan said that he has serious expectations concerning the foundation. “The quality of wine gets better and better and a drinking culture is developed. I believe we should take serious steps to have better results. For example, in Georgia the foundation succeeded. About 25 million bottles of wine were exported from Georgia in five months. That’s why we need to invest all our efforts to make a progress in winemaking”.