Քաղաքական 14:59 25/06/2016 Հայաստան
Վատիկանում Հայաստանի դեսպան Միքայել Մինասյանը մեծ պատիվ է համարում Հռոմի սրբազան քահանայապետի այցը Հայաստան:
«Սա պատմական այց է, սա այց է  եղբայրության, սիրո, հարգանքի: Ինչպես հենց սրբազան քահանայապետը նշեց, սա ուխտագնացություն է: Սա մեծ ուխտագնացություն է՝ հարգելու, սիրելու մեր ժողովրդին, մեր սուրբ նահատակներին ու մեր ապագան»,-Գյումրիում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ դեսպանը:
Հիշեցնենք, Հռոմի Պապի այցի երկրորդ օրը սկսվեց Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացրած Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակն անմահացնող Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելությամբ ու բարեխոսական կարգի կատարմամբ: Երևանից Սրբազան քահայանապետը մեկնեց Հայաստանի երկրորդ քաղաք՝ Գյումրի: Սուրբ Վարդանանց հրապարակում Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապի կողմից մատուցվեց լատինական ծեսով Սուրբ Պատարագ: Արարողությունից հետ Քահանայապետը պապոմոբիլով շրջեց քաղաքում:

Общество 15:40 25/06/2016 Армения
Посол Армении при Святом Престоле Микаел Минасян считает большой честью визит Его Святейшества Папы Римского Франциска в Армению.
«Это исторический визит, визит братства, любви, уважения. Как отметил сам понтифик, это паломничество. Это великое паломничество, чтобы выразить любовь  и уважение армянскому народу, нашим святым мученикам, нашему будущему», – сказал журналистам в Гюмри Микаел Минасян.
Напомним, визит Папы Римского Франциска в Армению начался 24 июня. Накануне Микаел Минасян принял участие в церемонии официальной встречи Папы Римского Франциска в Кафедральном Соборе Первопрестольного Святого Эчмиадзина и поделился положительными эмоциями в беседе с корреспондентом ИА «Арменпресс». На вопрос, «в чем заключается послание армянского народа и что хотят сказать армяне миру посредством этого визита», посол ответил: «Мы есть, мы счастливы и горды нашей страной».