Հասարակություն 11:49 25/06/2016 Հայաստան
«Գյումրին Հայաստանի պատմական այն քաղաքներից է, որտեղ ծաղկում են ապրել հայ քրիստոնեական դարավոր արժեքները, ներդաշնակությամբ ձուլվել մեր ժողովրդի պատմությունն ու մշակույթը և հյուրընկալության սիրառատ ոգին»,- Գյումրիի Սրբոց Վարդանանց հրապարակում մատուցված պատարագի ընթացքում իր խոսքում ասաց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Գարեգին Երկրորդի խոսքը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Նոր պատվիրան եմ տալիս ձեզ, որ
սիրէք միմեանց. ինչպէս ես ձեզ
սիրեցի, դուք էլ միմեանց սիրեցէք»
(Հովհ. ԺԳ 34):
Ձերդ Սրբություն,
Սիրեցյալ հոգևոր եղբայրներ և բարեպաշտ հավատացյալներ,
Այսօր, երբ մեր Եկեղեցին հիշատակում է Տիրոջ սուրբ առաքյալների տոնը, որքան քաղցրահունչ ու առավել ուժգնությամբ է հնչում մեր հոգիներին այս պատգամը, որը մեր Տերն ուղղեց Իր աշակերտներին: Տերունապատվեր սիրո այս ջերմ զգացումով հանուն տարածաշրջանի ողջ հավատացելոց՝ բարի գալուստ ենք մաղթում Ձեզ, սիրեցյալ եղբայր ի Քրիստոս, Գյումրի քաղաք: Ուրախություն է Մեզ համար աղոթակից լինել Հայ Եկեղեցու և հայ ժողովրդի մեծ բարեկամիդ մատուցած Պատարագին:
Գյումրին Հայաստանի պատմական այն քաղաքներից է, որտեղ ծաղկում են ապրել հայ քրիստոնեական դարավոր արժեքները, ներդաշնակությամբ ձուլվել մեր ժողովրդի պատմությունն ու մշակույթը և հյուրընկալության սիրառատ ոգին: Գյումրիի ժողովուրդը առանձնանում է խորին հավատքով և եկեղեցասիրությամբ, կրողն է նաև քրիստոնեական եղբայրական համակեցության գեղեցիկ ավանդույթի, որի վկայությունն է այսօր այստեղ աղոթքի կանգնած Հայ Առաքելական և Կաթոլիկ Եկեղեցիների և քրիստոնեական այլ հարանվանությունների հավատացյալ զավակների ներկայությունը: Խորհրդային աստվածմերժության տարիներին, երբ Հայաստանում կործանվում և փակվում էին եկեղեցիները, և միայն հավատացյալ մեր ժողովրդի անտեղիտալի դիմադրության շնորհիվ բաց էին մնացել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը և սակավ եկեղեցիներ, Գյումրիի Սուրբ Աստվածածին (Յոթվերք) եկեղեցին իր մայրական գիրկը բացեց և հովանի ու աղոթավայր դարձավ Հայաստանի հյուսիսային շրջանների և Վրաստանի սահմանամերձ հայաբնակ քաղաքների ու գյուղերի բոլոր քրիստոնյաների համար՝ անկախ ազգային ու դավանական պատկանելությունից՝ լինեին նրանք հայ առաքելական, կաթոլիկ, թե օրթոդոքս: Եկեղեցու հյուսիսային նախամուտքը վերածվեց կաթոլիկ հավատացյալների աղոթավայրի, ուր տեղադրվեց և առ այսօր պահպանվում է կաթոլիկ ավանդույթին բնորոշ Տիրոջ խաչելության արձանը`բերված Արևիկ գյուղի կաթոլիկ եկեղեցուց, իսկ հարավային նախամուտքը տրամադրվեց ուղղափառներին, որտեղ ամենապատվավոր տեղում բարձրացվեց Սուրբ Նիկոլայոս Սքանչելագործի ռուսական սրբապատկերը: Այսպես Գյումրին և Սուրբ Աստվածածին (Յոթվերք) եկեղեցին էկումենիզմի ժամանակակից սահմանումից տարիներ առաջ դարձան գործնական էկումենիզմի մատակարարն ու քարոզիչը:
Սիրեցյալ եղբայր ի Քիստոս, քաղաքը, որտեղ մենք այսօր գտնվում ենք, հյուրընկալ ու ջերմ իր սրտի վրա կրում է նաև կնիքը տառապանքի: Քսաներորդ դարասկզբին, երբ մեր ժողովուրդը ցեղասպանության էր ենթարկվում, Գյումրին նույնպես զգաց Օսմանյան կայսրության ջարդարար և զավթողական քաղաքականության ծանր հարվածները և այսօր էլ կանգնած է փակ սահմանի դիմաց՝ իբրև հարյուր տարի առաջ իրագործված ցեղասպանության և շարունակվող ժխտողական քաղաքականության վկա:
Մեր ժողովրդի զավակները Գյումրիում հավատքով ու քաջարի ոգով դիմագրավեցին նաև երկրաշարժի աղետը: Այս առիթով ի դեմս Ձերդ Սրբության՝ երախտագիտության Մեր խոսքն ենք ուղղում Կաթոլիկ Եկեղեցուն, որը ծանր այդ օրերին նույնպես եղբայրսիրությամբ օգնության ձեռք մեկնեց երկրաշարժից տուժածներին՝ համաձայն առաքյալի խոսքի. «հոգ տանենք միմեանց՝ սիրոյ և բարի գործերի յորդորելով» (Եբր. Ժ 23-24): Այսօր էլ գյումրեցի մեր զավակները շարունակում են հաղթահարել դժվարությունները և նվիրյալ ջանքեր բերում՝ բարօր ու զարգացող կյանքով բարեշեն դարձնելու Գյումրին, որի վկայությունն են վերջին տարիներին կառուցված կաթոլիկ եկեղեցին, այս հրապարակին հովանի պատմական երկու նորոգված եկեղեցիները՝ իբրև Գյումրիի հառնող կյանքի խորհդանիշերը:
Գոհություն հայտնելով Տիրոջը Գյումրիում Մեր սիրեցյալ եղբոր՝ Ֆրանցիսկոս Պապի հետ միասնական աղոթքի այս շնորհառատ օրվա համար՝ Մեր հորդորն ու մաղթանքն ենք բերում ձեզ, սիրելի հավատացյալներ, հավատքի, եղբայրսիրության ու հույսի աներեր քայլերով վկայելու այս աշխարհում Քրիստոսի պատգամը. «Նոր պատվիրան եմ տալիս ձեզ, որ սիրէք միմեանց. ինչպէս ես ձեզ սիրեցի, դուք էլ միմեանց  սիրեցէք» (Հովհ. ԺԳ 34):
Այս մաղթանքով նաև ողջունում և Մեր գնահատանքն ու օրհնությունն ենք բերում Գյումրիի և մարզի իշխանավորներին, Շիրակի հավատավոր Մեր զավակներին: Մեր գնահատանքն ու օրհնությունն ենք բերում Շիրակի թեմի Առաջնորդ Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանին, նրան լծակից հոգևորականներին և հայ կաթոլիկ համայնքի եկեղեցականներին՝ Առաջնորդ Ռաֆայել արքեպիսկոպոս Մինասյանի գլխավորությամբ: Մաղթում ենք, որ Տիրոջ զորակցությամբ նրանք շարունակեն արդյունավորել իրենց հավատավոր հոտի խնամքն ու հովվությունը և եղբայրսիրությամբ գործակցությունը:
Սուրբ առաքյալների և Տիրոջ բոլոր վկաների բարեխոսության հայցով աղոթք ենք բարձրացնում առ Ամենակալն Աստված աշխարհի խաղաղության, մարդկության բարօր ու ապահով կյանքի և Քրիստոսի Սուրբ Եկեղեցու պայծառության համար:
Ձերդ Սրբություն, սիրեցյալ եղբայր ի Քրիստոս, Ձեր այցելությունը Գյումրի հոգևոր նորոգություն է Շիրակի տարածաշրջանի հավատացյալներին և միշտ պիտի հիշվի սիրով ու ջերմությամբ: Ուրախ սրտով վերստին հաստատում ենք, որ Ձեր այցը նոր վկայություն է մեր Եկեղեցիների բարի հարաբերությունների: Թող Աստված ամուր պահի եղբայրությունը և արգասավորի գործակցությունը մեր Եկեղեցիների այսօր և միշտ: Ամեն»:

Politics 12:11 25/06/2016 Armenia
Gyumri is one of those historical towns of Armenia where centuries-old Armenian Christian values have flourished, where the history and culture of our people and the spirit of generosity have harmoniously been shaped, Karekin II, Catholicos of All Armenians stated at the mass celebrated by His Holiness Pope Francis in Vardanants square of Gyumri.
Below is the message of His Holiness Karekin II in full:
I give you a new commandment, that you love one another. Just as I have loved you, you also should love one another.
John 13:34
Your Holiness,
Beloved spiritual brothers and faithful children,
Today, as our Church is commemorating the Feast of the Holy Apostles of the Lord, this message directed by our Lord to His disciples, is so ever sweetly and powerfully resounding in our souls. With this God-given warm feeling of love in the name of all the faithful of the region we welcome you to the city of Gyumri, beloved brother in Christ. It brings us great joy to be joining you in prayer, a great friend of the Armenian Church and the Armenian people, in a Mass celebrated by you.
Gyumri is one of those historical towns of Armenia where centuries-old Armenian Christian values have flourished, where the history and culture of our people and the spirit of generosity have harmoniously been shaped. The people of Gyumri are distinguished for their particularly profound faith and love towards the Church. They are also bearers of a beautiful tradition of Christian brotherly coexistence, which is witnessed by the prayerful presence of the faithful of the Armenian Apostolic and Catholic Churches, as well as of other Christian denominations. During the Soviet years of atheism churches were being destroyed or shut in Armenia, and only through the zealous resistance of our people, the Mother See of Holy Etchmiadzin and a few other churches were still open. During that time, Gyumri’s church of the Holy Mother of God (Yotverk) opened its maternal bosom and became a haven and a place of prayer for all the Christians of the Northern districts of Armenia and of the ethnically Armenian towns and villages of Georgia, regardless of their national identity or what denomination they belonged to, may they be Armenian Apostolic, Catholic or Eastern Orthodox. The Northern apse of Yotverk church was turned into a place of prayer for the Catholic faithful where the crucifixion statue in the Catholic tradition, brought from the Catholic Church of Arevik village, was erected and is maintained to this day. While the Southern apse was provided to the Russian Orthodox where in a most honorable place, the Russian icon of Saint Nicholas the Wonderworker was placed. Thus, Gyumri and the church of the Holy Mother of God (Yotverk) became a tangible provider and preacher for ecumenism, years before the modern definition of ecumenism was established.
Beloved brother in Christ, the city which we are visiting today, on its warm and hospitable heart, also carries the seal of anguish. At the dawn of the twentieth century, when our people were subjected to genocide, Gyumri as well felt the heavy blows of the Ottoman Empire’s devastating and invasive politics. Today as well Gyumri faces closed borders as a witness to the genocide committed one hundred years ago and to the continuous denialist policies.
The pious people in Gyumri stood against the disaster of the earthquake through faith and brave heart. On this occasion we extend our words of appreciation to the Catholic Church, who also in those difficult days gave a helping hand of brotherly love to the victims of the earthquake, according to the words of the apostle, “And let us consider how to provoke one another to love and good deeds.” (Hebrews 10:23-24). Today as well our Children in Gyumri continue to overcome the difficulties and make dedicated efforts to transform Gyumri into a prosperous and thriving city. The testimonies to this are the Catholic Church, built in the recent years, and the two restored historic churches, gracefully overlooking this square as symbols of the revival of Gyumri.
Giving thanks to the Lord for this blessed day of unity of prayer in Gyumri, together with our beloved brother Pope Francis, we bring to you, dear faithful, our plea and wish so that through the firm steps of faith, brotherly love, and hope, you may witness in this world to the following commandment of Christ, “I give you a new commandment, that you love one another. Just as I have loved you, you also should love one another.” (John 13:34)
With this wish we also greet and extend our appreciation and blessings to government officials of Gyumri and the region, and to our faithful people of Shirak. We bring our appreciation and blessings to the Primate of the Diocese of Shirak, His Grace Bishop Michael Ajapahyan, and his co-serving clergy, as well as to the clergy of the Catholic community under the leadership of His Eminence, Archbishop Rafael Minassian. We wish them, with the support of the Lord, to successfully continue the pastoral care of their flock and the partnership in brotherly love.
We extend our prayer to Almighty God with the intercession of the Holy Apostles and all the witnesses of the Lord, for peace in the world, a prosperous and secure life for humanity and for the vibrancy of the holy Church of Christ.
Your Holiness, our dear brother in Christ, your visit to Gyumri is a spiritual renewal for the faithful of the region of Shirak, and it shall always be remembered with warmth and love.
Again with a joyous heart we reaffirm that your visit is a new testimony to the fraternal relationship between our churches.
May God keep steadfast the brotherhood and make fruitful the cooperation between our churches. Forever and ever. Amen.