Իրավունք 12:46 28/06/2016 Հայաստան
Դատապարտյալների հիմնական խնդիրները վերաբերում են բուժսպասարկմանը, 6.7%-ը՝ վաղաժամկետ ազատման հարցերով հանձնաժողովի որոշումներին, 4.8%-ը՝ ինքնավնասման ու ինքնասպանության դեպքերին, 4.8%-ը հացադուլներին, 3.6%-ը սննդին:
«Ազատազրկված անձանց իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում. 2016-ի առաջին 6 ամիսների ամփոփում» թեմայով քննարկման ժամանակ նման տվյալներ ներկայացրեց Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի անդամ Ռուբեն Սարգսյանը:
«Խնդիրների մի մասը լուծվել է, մի քանիսը լուծման ընթացքում է»,-ասաց նա:
12 դիտորդներից կազմված խումբն այս տարվա վեց ամիսների ընթացքում՝ ներառյալ հունիսի 27-ը կատարել է 57 այցելություն: Դրանց ընթացքում աշխատել է դատապարտված կամ կալանավորված  88 անձանց հետ:
«Այցելությունները հիմնականում եղել են ահազանգերի ու հրապարակումների հիման վրա: Դրանց մեծ մասը՝ 57 տոկոսը կատարվել են «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, ապա «Արմավիր», Աբովյան, Վարդաշեն, Երևան Կենտրոն, Դատապարտյալների հիվանդանոց, Կոշ, Սևան հիմնարկներ»,-նշեց  Ռ. Սարգսյանը:
Խմբի մեկ այլ անդամի՝ Սերգեյ Գաբրիելյանի ներկայացմամբ, առավել արդիական են դատապարտված խոցելի խմբերի հիմնախնդիրները:
«Այդ խմբերում ընդգրկված են գողական օրենքներին չենթարկվող խմբերը, նույնասեռականները, առողջական որոշակի խնդիրներ ունեցողները, և որոշակի հանցագործություն կատարած ու դրանց հետևանքով դատապարտված անձինք»,-թվարկեց ասուլիսի բանախոսը:
Դիտորդների խմբի անդամ, փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանի խոսքով, ՔԿՀ-ներում թիվ մեկ խնդիրը միջանձնային, ոչ կանոնադրական հարաբերություններն են:
«Այդ հիմնարկներում իշխում են ոչ թե իրավական ակտերը, այլ չգրված օրենքները: Միաժամանակ դատապարտվածների բողոքները շատ չեն: Եթե կալանավորված կամ դատապարտված անձը սկսում է ցուցաբերել «ոչ ցանկալի» վարքագիծ, բողոքում է, հայտարարություններ անում, ապա շատ հեշտությամբ քրեական այդ աշխարհի միջոցավ ճնշում են դատապարտյալներին»,-ասաց նա, ավելացնելով, որ խորհրդային ժամանակներից առկա իրավիճակում դեռ որևէ փոփոխություն չի կատարվել:
Ռ. Ռևազյանի խոսքով, այժմ փորձեր են արվում իրավական դաշտը բարեփոխել, բայց զարգացումները նայելիս, նա եկել է մի համոզման:
«Մեր քրեակատարողական հիմնարկներում անհրաժեշտ են  հեղափոխական փոփոխություններ: Տարիներ շարունակ իրականացվող այս կամ այն փոփոխությունները համակարգային փոփոխությունների չեն հանգեցրել: Պետական՝ ամենաբարձր մակարդակով կամքի դրսևորում է  պետք այդ հարցերը լուծելու համար»,-ասաց փաստաբանը:
Նա, ուսումնասիրելով ՔԿՀ-ների խնդիրները, հասկացել է, որ հենց քրեական ենթամշակույթի հետևանքով է, որ հիմնարկի ղեկավարության կամ խցակցի դեմ բողոքները քիչ են:

Politics 16:34 28/06/2016 Armenia
Revolutionary changes should be introduced in our penitentiaries, prison monitoring group member says
Main problems of convicts are related to medical services, commission decisions on early release (6.7%), cases of self-injury and suicide (4.8%), hunger strikes (4.8%) and nutrition (3.6%), of Prison Monitoring Group, Ruben Sargsyan presented such data during a discussion on “Protection of rights of persons deprived of liberty: review of the first 6 months of 2016”.
According to him, only a part of the problems has been solved.
During the first 6 months of 2016, the monitoring group organized 57 visits to prisons. The group had worked with 88 convicts during these visits.
Another member of the group, Sergey Gabrielyan said that the problems are more pressing among the vulnerable groups. “Among them, I should highlight the problems of those not subjected to higher circles of criminals, homosexuals, those having health problems”.
Member of Prison Monitoring Group, lawyer Robert Revazyan said that number one problem at prisons is the interpersonal relationships. “Those institutions are ruled by unwritten laws. In the meantime, the complaints of the prisoners are few”.
According to Mr. Revazyan, when a convicted person starts to complain about anything, he’s easily neutralized by higher criminal circles. He also noted that no changes have been recorded in this situation.
“Revolutionary changes should be introduced in our penitentiaries. No fundamental changes have been recorded over the years. The highest circles of the state should be involved in order to solve this problem,” the lawyer said.
Studying the problems at the penitentiaries, Mr. Revazyan concluded that the reason for few complaints against fellow prisoners and the staff members is the criminal subculture.