Իրավունք 16:09 29/06/2016 Հայաստան
Մինչև 2015 թվականը ներառյալ  ՄԻԵԴ-ը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի   3-րդ հոդվածով, որը վերաբերում է խոշտանգումների արգելմանը,  կայացրել է 12 վճիռ:
«Մեդիա կենտրոն»-ում «Քաղաքացիական հասարակությունն ընդդեմ խոշտանգումների. խոշտանգման դեպքերը Հայաստանում» թեմայով ասուլիսի ժամանակ նման տվյալներ ներկայացրեց «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ի ղեկավար Հայկուհի Հարությունյանը:
«Մեկ գործ եղել է հենց խոշտանգման առնչությամբ, 9-ը եղել են անմարդկային վերաբերմունքի առնչությամբ, 2 գործ՝ քննության արդյունավետության բացակայության մասով»,-ասաց նա:
ՀԿ ղեկավարի խոսքով, խոշտանգումների մասին առավել շատ բարձրաձայնվել են ձերբակալված անձանց պահման վայրերում հասարակական դիտորդական խմբի կողմից: Նա որպես օրինակ նշեց ձեռքի տակ եղած 2013-ի տվյալները, երբ 1431 ձերբակալվածների շրջանում դիտորդական խմբի ուսումնասիրությունների արդյունքում բացահայտվել է մարմնական վնասվածքներ ստանալու  324 դեպք, դրանց առնչությամբ խմբի կողմից 363 հաղորդում է ներկայացվել:
«363 հաղորդումների արդյունքում ընդամենը 7 քրեական գործ է հարուցվել, բոլորի առնչությամբ էլ տեղի է ունեցել կարգապահական վարույթ, որի արդյունքում կարգապահական պատասխանատվության են ենթարկվել: Որևէ դեպքում քրեական պատասխանատվություն չի եղել»,-ասաց նա:
Փաստաբան Հայկ Ալումյանը նկատեց, որ ՄԻԵԴ կայացրած վճիռների թիվը չի նշանակում, որ Հայաստանում խոշտանգման 12 դեպք է տեղի ունեցել, ուղղակի այդքան մարդ արդարության հասնելու գործում հետևողական է եղել:
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ի ղեկավարը տեղեկացրեց՝ Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի խոշտանգումների գործով կոմիտեն սահմանել է ուժեղացված վերահսկողության Հայաստանի դեմ, քանի որ կոմիտեն ներկայացվող գործերի արդյունքում հանգել է եզրակացության, որ պետությունը բավարար քայլեր չի ձեռնարկում նման դեպքերի կրկնությունը կանխելու համար:
«Եղել են դեպքեր,  երբ կոնկրետ ծառայողներ, ովքեր Եվրոպական դատարանի որոշմամբ ճանաչվել են իրավախախտներ, հետագայում ստացել են պաշտոնի բարձրացում, արժանացել են խրախուսանքի: Մենք տարիներ շարունակ ահազանգում ենք այդ դեպքերի մասին, բայց ցավոք սրտի, համակարգային լուրջ փոփոխություններ չկան»,-նշեց նա:
Ասուլիսի մյուս բանախոս՝ փաստաբան Հայկ Ալումյանը նկատեց, որ հայ հասարակությունը շատ հանդուրժող է խոշտանգումների նկատմամբ:
«Անթույլատրելի ձևով հանդուրժող են, հասարակությունը պատրաստ չի եվրոպական չափանիշներին, նրանց հետ բացատրական աշխատանքներ շատ քիչ է տարվում: Այս առումով մենք հետ ենք անգամ Վրաստանից»,-ասաց Ալումյանը:
Նրա խոսքով, իրենից մեծ ջանքեր են պահանջվում իր պաշտպանյալներին բացատրել, հասկացնել, որ եթե ենթարկվել է խոշտանգումների, ապա պետք է հասնել, այն բանին, որ խոշռանգողները ենթարկվեն պատասխանատվության:
«Տասից մեկի դեպքում է հաջողվում: Ես երեք գործով եմ ՄԻԵԴ-ում հաջողության հասել, բայց հավատացեք, եթե իմ բոլոր պաշտպանյալները պատրաստ լինեին բարձրաձայնել իրենց նկատմամբ վատ վերաբերմունքի դեպքերի մասին, ապա այդ թիվը կլիներ 30»,-ասաց նա:

Law 18:16 29/06/2016 Armenia
The European Court of Human Rights (ECHR) had made 12 decisions on the 3rd Article of the European Convention on Human Rights, related to prohibition of torture by 2015, Haykuhi Harutyunyan, head of “Protection of Rights Without Borders” NGO said during a conference on “Civil society against torture: cases of torture in Armenia” at Media Centre.
“There was one case particularly involving torture, 9 of them were about inhuman treatment, 2 cases involved lack of investigation efficiency,” she said.
According to the head of the NGO, most of the cases involving torture were reported by the Prison Monitoring Group. In 2013, the group submitted 363 reports on torture.
“As a result of those 363 reports, 7 criminal cases were filed. Disciplinary proceedings were carried. Yet no one was subjected to criminal responsibility,” Harutyunyan said.
Lawyer Hayk Alumyan noted that the number of ECHR decisions doesn’t imply 12 cases of torture in Armenia. It simply suggests that 12 people were consistent in achieving justice.
Head of “Protection of Rights Without Borders” NGO informed that the ECHR Committee on Torture has established enhanced control in Armenia, as the committee came to a conclusion that the state doesn’t take the necessary steps to prevent these cases.
“There were cases when specific employees, who were recognized as offenders by the European Court, later were promoted. We’ve been warning about these cases for years, but unfortunately there are no changes in the system,” she noted.
Mr. Alumyan noted that the Armenian society is rather tolerant of torture. “They are unacceptably tolerant. The society isn’t ready for European standards. Very little explanatory work is carried out. In this respect, we’re even behind Georgia”.
According to him, it takes him a lot of effort to explain his clients not to remain silent about torture for the offenders to be held responsible.