Քաղաքական 21:24 29/06/2016 Հայաստան
«Ադրբեջանը փորձում է ասել, որ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները կեղծարարությամբ են զբաղվում»
Ակնհայտ է, թե եռանախագահներն ում մասին են խոսում՝ որովհետև Հայաստանը բազմիցս կողմ է արտահայտվել շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմենրի ներդրմանն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի մշադիտարկման առաքելության, ինչպես նաև թիմի ընդլայմանը,-ասաց ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ անդրադառնալով  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությանը, որտեղ Ադրբեջանին ու Հայաստանին կոչ էր արվում վերացնել դեսպան Կասպրշիկի գրասենյակի ընդլայնման համար առկա խոչընոդտները:
Նա հիշեցրեց, որ անգամ 2011 և 2012 թվականներին Ռուսաստանի նախագահի կողմից կազմակերպված գագաթաժողովների ժամանակ Հայաստանը կողմ է արտահայտվել այդ առաջարկներին։  Նալբանդյանը նշեց նաև, որ անցած տարվա սեպտեմբերին եռանախագահող երկրների դեսպանները ընդգծեցին, որ Հայաստանը համաձայնել է առաջարկին, նրանք Ադրբեջանին կոչ արեցին վարվել նույն կերպ:
ԱԳ նախարարի խոսքով, Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներից հետո Ադրբեջանն անմիջապես ձևացրեց, թե նման պայմանավորվածություններ ձեռք չեն բերվել և դա միայն եռանախագահների անձնական կարծիքն է:
«Դրանով Ադրբեջանը կարծես թե փորձում է  ասել, որ ԱՄՆ, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները կեղծարարությամբ են զբաղվում, երբ նրանց համատեղ հայտարարության մեջ նշեցին, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները հանձնառություն են ձեռք բերել ու պայմանավորվել են Կասպրշիկի թիմի ընդլայնման ու հետաքննության մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ»,-նշեց նա:
ԱԳ նախարարը ցավով նշեց, որ Ադրբեջանը միակ երկիրն էր, որ  հունիսի  սկզբին Կասպրշիկի թիմի ընդլայնման վերաբերյալ առաջարկը մերժեց:
«Երեք անգամ Ադրբեջանը մերժեց այդ առաջարկը, ղեկավարներն էլ հայտարարում են, թե չգիտեն, ինչի մասին է խոսքը: Ինչ վերաբերում է հետաքննության մեխանիզմների ստեղծմանը, ապա հիշեցնեմ, որ եռանախագհող երկրները դեռ հունսիի 4-ին նշեցին, որ կողմերի ԱԳ նախարարներին են հանձնել մանրամասն առաջարկները: Նրանք բազմիցս են հանձնել»,-ասաց Նալբանդյանը:

Политика 22:14 29/06/2016 Армения
Очевидно, к кому именно обращаются сопредседатели Минской группы ОБСЕ, так как Армения многократно выступала за внедрение механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта, расширение мониторинговой миссии, офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ. Об этом заявил сегодня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной пресс-конференции с действующим председателем ОБСЕ, главой МИД Германии Франк-Вальтером Штайнмайером в Ереване.
Соответствующее заявление Налбандян сделал, комментируя недавнее заявление сопредседателей МГ ОБСЕ, в котором они призвали  не препятствовать расширению офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика. «Мы призываем Азербайджан и Армению устранить все оставшиеся препятствия на пути расширения миссии личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика», – говорилось в заявлении.
Налбандян напомнил, что даже во время организованных президентом РФ в 2011 и 2012 годах саммитов Армения поддержала данные предложения. Глава МИД РА отметил также, что в сентябре 2015 года послы стран-сопредседателей МГ ОБСЕ подчеркнули, что Армения приняла предложения, они призвали Азербайджан последовать примеру армянской стороны.
По словам главы армянского внешнеполитического ведомства, после саммита в Вене и трехсторонней встречи в Санкт-Петербурге Азербайджан немедленно сделал вид, будто подобных договоренностей не достигнуто и речь якобы идет о личном мнении стран-сопредседателей.
«Тем самым, Азербайджан словно пытается заявить, будто главы МИД США, России и Франции занимаются фальсификациями, когда в своем совместном заявлении отметили, что президенты Армении и Азербайджана договорились о расширении команды Анджея Каспршика и внедрении механизмов расследования», – отметил Э.Налбандян.
При этом глава МИД РА с сожалением отметил, что Азербайджан – единственная страна, которая в начале июня отвергла предложение о расширении команды Каспршика.
«Азербайджан трижды отверг данное предложение, а руководство заявляет, будто не знает, о чем речь. Что же касается разработки механизмов расследования, напомню, что страны-сопредседатели еще 4 июня отметили, что  передали главам МИД Армении и Азербайджана подробные предложения», – сказал он.
По словам Налбандяна, армянская сторона продолжает прилагать совместные со странами-сопредседателями МГ ОБСЕ и действующим председателем Организации усилия.