Քաղաքական 18:21 04/07/2016 Աշխարհում
ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստում կոնկրետ քայլեր են արվել անդամ-պետությունների արտաքին քաղաքական  համակարգումը կատարելագործելու առումով:  Լրագրողների հետ զրուցում, Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, ասել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Նիստը շատ արդյունավետ էր: Կարևոր արդյունքների թվում է ՀԱՊԿ 2025 թվականի հավաքական անվտանգության ռազմավարությունը, փաստաթուղթը ներկայացվելու է  անդամ երկրների ղեկավարների հաստատմանը: Բացի այդ, արվել են շատ հստակ քայլեր ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների արտաքին քաղաքական  համակարգումը կատարելագործելու առումով»,- ասել է Լավրովը:
ՌԴ ԱԳ նախարարի խոսքով, ընդունվել են փաստաթղթեր, նախ և առաջ ՄԱԿ-ում  և միջազգային այլ  կազմակերպություններում ՀԱՊԿ անդամ երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներին հավաքական հանձնարարականների պարբերական թարմացումը: Երկրորդ, հաստատվել է համատեղ հայտարարությունների ցանկը, որոնք անելու են տարբեր բազմակողմ հանդիպումների ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ հաստատվել է նաև միջնախարարական խորհրդակցությունների պլանը:
«Կարծում եմ, որ մենք այստեղ լավ ենք աշխատել, ինչին նպաստել է մեր նիստի լավ կազմակերպումը հայկական նախագահության կողմից»,- ասել է Ս.Լավրովը:
Նշեք, որ այսօր Երևանում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար ‪Էդվարդ Նալբանդյան‬ի նախագահությամբ կայացել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստ:

Политика 18:40 04/07/2016 Армения
На заседании Совета глав МИД ОДКБ сделаны очень конкретные шаги в плане совершенствования внешнеполитической координации стран-участниц. Как передает РИА Новости, об этом заявил сегодня журналистам министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Заседание было весьма и весьма продуктивным. Среди главных результатов одобрение проекта Стратегии коллективной безопасности до 2025 года, документ выносится на одобрение глав государств. Кроме того, сделаны очень конкретные шаги в плане дальнейшего совершенствования внешнеполитической координации действий стран-участниц ОДКБ», – сказал Лавров.
«Приняли документы, прежде всего, отмечу новую редакцию коллективных указаний постоянным представителям стран-участниц ОДКБ в ООН и других международных организаций. Во-вторых, это перечень тем для совместных заявлений, которые мы будем делать на различных многосторонних площадках, уже согласовано 15 тем», – добавил Лавров.
По его словам, также одобрен план межмидовских консультаций.
Кроме того, как отметил глава МИД РФ, на заседании одобрены заявления по Сирии и по карабахскому урегулированию. «Считаем, что мы поработали здесь весьма и весьма неплохо, чему способствовала хорошая организация нашего заседания армянским председательством», – сказал российский министр.