Քաղաքական 18:12 04/07/2016 Հայաստան
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարներն այսօր Երևանում ընդունել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ հայտարարությունը:
«Աջակցություն ենք հայտնում մայիսի 16-ին Վիեննայում և հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ տեղի ունեցած գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ ուղղված հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման կանխարգելմանը, իրադրության կայունացմանը և խաղաղ բանակցային գործընթացի առաջ մղման համար պայմանների ստեղծմանը:
Հաստատելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ աջակցություն ենք հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված հակամարտության կարգավորմանը` միջազգային իրավունքի նորմերի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի դրույթների, մասնավորապես` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, պետությունների տարածքային ամբողջականության, իրավահավասարության և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա»:
Հայտարարության ներքո ստորագրել են
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը
Բելառուսի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը
Ղազախստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը
Ղրղզական Հանրապետություն արտաքին գործերի նախարարը
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարը
Տաջիկստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը:
Վաշինգտոնում ՀՅԴ երիտասարդները հայ համայնքի հետ միասին բողոքի ակցիա են կազմակերպել Ադրբեջանի դեսպանատան առջև՝ դատապարտելու համար Սումգայիթի,...

Politics 19:01 04/07/2016 Armenia
Collective Security Treaty Organization (CSTO) Council of Foreign Ministers adopted a joint statement over the Nagorno Karabakh conflict. As Armenia’s Foreign Ministry reports, the statement reads:
“We support the agreements from summits of Vienna of May 16 and Saint Petersburg of June 20 over the Nagorno Karabakh issue, aimed at prevention of the escalation in the conflict zone, stabilization of the situation and creating conditions to move forward the negotiation process of the peaceful settlement of the conflict.”
“Affirming the necessity to solve the Nagorno Karabakh issue through exclusively peaceful means, we support the efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs to settle the conflict based on international norms, the UN Charter, the Helsinki Final Act principles of Non-Use of Force, Territorial Integrity, and the Equal Rights and Self-Determination of Peoples.”
Foreign ministers of Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia and Tajikistan signed the statement.