Մեզ համար «կյանքի ճանապարհ» հանդիսացող Լարսը տարվա գրեթե կեսը փակ է լինում. Կարեն Չիլինգարյան
«Վերին Լարսը տարին մի քանի անգամ փակվում է, դա նորություն չի մեզ համար», -այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Սպառողների խորհրդատվության կենտրոն» ՀԿ նախագահ Կարեն Չիլինգարյանը:
«Ձմռանը ձնաբքի պատճառով է փակվում, ամռանն այս փլուզումների պատճառով: Սա միակ «կյանքի ճանապարհն է» մեզ համար, որը տարվա կեսը գրեթե փակ է լինում, ինչից տուժում է թե տնտեսությունը, թե տնտեսվարողը, թե սպառողը՝ Ռուսաստան և ԵԱՏՄ այլ երկրներ մեր գյուղմթերքն արտահանելու հարցում»,-ասաց նա:
Չիլինգարյանի խոսքով՝ ամառվա սեզոնին մեզ մոտից արտահանվում է հիմնականում գյուղմթերք և արդեն պարզ է, թե արագ փչացող մթերքների համար ինչ վիճակ է ստեղծվել. «Ճիշտ է տրանստորտի և կապի նախարարությունը լաստանավեր տրամադրեց, բայց դա հարցի լուծում չէր, քանի որ դրա պատճառով փոխադրման արժեքն է ավելանում, տեղափոխումն ամեն մեքենայի համար մոտ 1000 դոլարով ավել է նստում, ինչն էլ ինքնստինքյան ավելացնում է ապրանքի գինը և մրցունակ չի դարձնում: Դրա հետ մեկտեղ լաստանավերով հնարավոր չի լինում ինտենսիվությամբ տեղափոխել ապրանքները»:
Ստեղծված իրավիճալկից, ըստ նրա, ավիաընկերություններն օգտվեցին՝ բարձրացնելով ավիատոմսերի գները. «Ռուսաստան չվերթր իրականացնող ավիաընկերությունները տոմսերի գները կտրուկ բարձրացրեցին: Եթե 15 օր առաջ 100 հազար դրամով Ռուսաստան գնալ-գալու տոմս կարելի էր գնել, հիմա այդ գները սկսվում են ամենապակասը 150 հազար դրամից:«Աէրոֆլոտը» համարյա կրկնակի բարձրացրեց գները` հասցնելով 200 հազարի»:
Ինչ վերաբերում է համապատասխան կառույցների կողմից ձեռնարկվող քայլերին՝ Չիլինգարյանը նշեց, որ առաջին հերթին գյուղատնտեսության, կապի և տրանսպորտի նախարարությունը պետք է զբաղվի այս հարցով, իսկ կոնկրետ «Սպառողների խորհրդատվության կենտրոն» ՀԿ-ն պատրաստվում է դիմել ՏՄՊՊՀ՝ սպառողների իրավունքների ոտնահարման հետ կապված:
«Սպառողների խորհրդատվության կենտրոն» ՀԿ նախագահը հավելեց նաև, որ այս պահին Լարսի անցակետում մոտ հարյուրի չափ մեքենա կա. «Այս տեմպերով եթե գնա, 10-15 օրից շուտ չի բացի անցակետը, իսկ այն հիմնովին վերանորոգելու համար մոտ երկու ամիս է անհրաժեշտ»:
- Գագիկ Բեգլարյանը կմեկնի Վրաստան` Վերին Լարսի ճանապարհի հետ կապված
- Վաչե Գաբրիելյանը՝ փակ Լարսի մասին. Բեռնափոխադրողներին հորդորում ենք լաստանավի վրա նախապես տեղ ամրագրել
- Լարսում շրջափակման մեջ մնացած 96 քաղաքացի արդեն տեղափոխվել է Երևան
- Դեռ փորձում են գետի հունը փոխել. Արթուր Առաքելյանը՝ Վերին Լարսի անցակետի փակ լինելու մասին. «Ժողովուրդ»

Economy 13:36 04/07/2016 Armenia
“It’s no news for us that the Upper Lars [road] is usually closed,” Chairman of “Armenian Consumers’ Association” NGO, Karen Chilingaryan said during a press conference.
According to Mr. Chilingaryan in winter, the road is closed because of snowstorms, and in summer – because of collapses. “This is a vital road for us, which is closed almost half the year. [This situation] damages the economy and the entrepreneur, as well as the consumer – Russia and other EEU countries, where our agricultural goods are exported”.
Mr. Chilingaryan also noted that mainly agricultural goods are exported during the summer, and an awful situation is created for perishable foods. “Although the Ministry of Transport and Communications provided ferries, it didn’t solve the problem. In this case the transportation costs increase for $1000 per vehicle. This results in higher prices for the goods, making them less competitive”.
According to Mr. Chilingaryan, mainly the airlines benefited from the situation by raising ticket prices. “Airlines conducting flights to Russia drastically raised ticket prices. If it was possible to buy a round trip ticket to Russia for 100.000 AMD 15 days ago, now the prices aren’t any lower than 150.000 AMD. “Aeroflot” doubled the prices”.
Concerning the involvement of relevant institutions, Mr. Chilingaryan noted that first of all the Ministries of Agriculture and Transport and Communications should be involved in solving the problem. Particularly the Armenian Consumers’ Association is going to apply to the State Commission for the Protection of Economic Competition for violation of consumer rights.
Mr. Chilingaryan also said that currently there are about 100 vehicles at Lars checkpoint. “At this rate, the checkpoint will open not less than in 10-15 days. It will take about 2 months to completely renovate it”.