Քաղաքական 14:27 06/07/2016 Հայաստան
Համաձայն պաշտոնական տեղեկությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հետ ռազմական փոխօգնության փաստաթուղթը քննարկվում է արտաքին գործերի նախարարությունում: Ամեն անգամ, երբ մենք այդ հարցը բարձրացնում ենք, մեզ ասում են՝ հենց վերջնական պատրաստ կլինի, կուղարկենք Ազգային ժողով,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Թևան Պողոսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ո՞ր փուլում են գտնվում Լեռնային Ղարաբաղի հետ ռազմական փոխօգնության փաստաթուղթի պատրաստման աշխատանքները:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 2-ին Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր. «Աշխատել Լեռնային Ղարաբաղի հետ ռազմական փոխօգնության պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ: Անհրաժեշտ է պայմանագրի տեքստն ունենալ, համապատասխան քննարկումներ անցկացնել և ուղարկել Ազգային ժողով»:
Ըստ Թ.Պողոսյանի, բանակցային գործընթացից ելնելով են փորձում պահել հերթական այդ քարտը. «Եթե լինի ապրիլյան գործողությունների նման իրավիճակ, այդ ժամանակ կարող է ակտիվանալ, մեծածավալ պատերազմի վերսկսման դեպքում  երևի միանգամից ճանաչում տեղի կունենա»:

Bilateral treaty on mutual military assistance with NK being discussed, MP says
“According to official information, the bilateral treaty on mutual assistance with Nagorno Karabakh is being discussed in the Ministry of Foreign Affairs. Every time we raise this issue, we’re told that when ready they’ll send it [the document] to the National Assembly,” MP Tevan Pghosyan told during a briefing.
To remind, during the National Security Council’s session held on April 2, President of Armenia, Serzh Sargsyan said; “The Ministry of Foreign Affairs should cooperate with the Foreign Ministry of Nagorno Karabakh aimed at concluding a bilateral treaty on mutual military assistance. We should draft the text of the treaty, hold relevant discussions and send it to the National Assembly”.
According to Tevan Poghosyan, they’re trying to keep that card, considering the negotiation process. “In case of a similar situation to that of April operations, it can be activated. In case of a large-scale war, I guess there will be an immediate recognition”.