Ռուսական շուկայում նույն որակի հայկական կոնյակներն ավելի էժան են վաճառվում, քան վրացականը. Ավագ Հարությունյան
Հայաստանում գինեգործությունը զարգանում է, նոր ընկերություններ են բացվում, հներն էլ բարձրացնում են որակը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը:
«Հայաստանն այլևս հին Հայաստանը չէ գինու որակի առումով»,- նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է արտադրության ծավալներին, ապա, ըստ Ավագ Հարությունյանի, եթե խոսում են պաշտոնական տվյալներով, ապա 2016 թվականի առաջին 5 ամիսներին՝ 2013 թվականի նկատմամբ օղու արտադրությունն աճել է 5%-ով, կոնյակինը՝ 8%-ով, գինու ծավալները՝ 20%-ով, գարեջրինը՝ 28%-ով:
2015 թ-ի համեմատ այս տարվա հունվար-մայիս ամիսներին օղու արտադրությունը նվազել է 10%-ով, գարեջրինը՝ 12%-ով, իսկ կոնյակի ու գինու արտադրության ծավակներն աճել են, համապատասխանաբար՝ 56 և 11 տոկոսով:
«Մենք առնչվում ենք մի նոր երևույթի հետ, որ պաշտոնական թվերով աճ ունենք, ինչը ճիշտ է, սակայն ունենք իրականություն, որը հակառակի մասին է ասում, ինչը ևս ճիշտ է: Ըստ մեր տեղեկությունների, որոնք պաշտոնական չեն, բայց կարծում եմ հավաստի են, աճը քանակական առումով զրո տոկոս է, իսկ արժեքի առումով՝ մինուս 25-30 տոկոս: Այսինքն՝ գինու և կոնյակի շուկայում մտել են խաղացողներ, որոնք օրենք չխախտելով՝ իրականացնում են ներմուծումներ, արտահանումներ, ինչի արդյունքում կա արժեքի, ծավալների մեծացում, բայց դա տնտեսության վրա ազդեցություն չունի»,- ընդգծեց Ավագ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ այդ մարդիկ, ովքեր ապահովում են այդ աճը, կապ չունեն խաղողի մթերումների, բյուջեի կատարողականի հետ:
Անդրադառնալով արտահանման ցուցնաիշներին՝ Գինեգործների միության նախագահը նշեց, որ ռուբլու արժեզրկումը բացասական ազդեցություն է ունեցել հատկապես կոնյակի արտահանման վրա: Ըստ նրա՝ եթե նախկինում հայկական 3 տարեկան կոնյակը արտահանվում էր 3,5 դոլարով, հետո արգելեցին կամ չկարողացանք ռուբլու արժեզրկումից հետո 3,5 դոլարով վաճառել, հիմա վաճառվում է 2,5 դոլարով:
«Այսինքն՝ հայ արտադրողները աշխատում են շուկան չկորցնել ու լուրջ շահի մասին խոսելն անհնար է, նույնիսկ վնասով են աշխատում»,- ընդգծեց Ավագ Հարությունյանը:
Նրա խոսքերով՝ Հայաստանը չկարողացավ արժանավայել դուրս գալ այս իրավիճակից և այսօր ռուսական շուկայում նույն որակի հայկական կոնյակներն ավելի էժան են վաճառվում, քան վրացականը, ադրբեջանականը, դաղստանյանը:
«Մարդ տարակուսում է՝ իմիջն ո՞ւր մնաց, իհարկե, բացառությամբ մի 2 արտադրողների, որոնք կարողացան պահել գները, բայց ոչ այնքան, որ շահույթ ունենային»:

Economy 20:10 08/07/2016 Region
Avag Harutyunyan: Armenian cognacs cheaper in the Russian market than the Georgian ones of the same quality
Winemaking is developing in Armenia, new companies enter the market, while the old ones increase the quality of their product, Avag Harutyunyan, Chairman of the Union of Winemakers of Armenia told reporters at a meeting.
“The quality of the wine has changed in Armenia,” he said, adding that according to official data, for the first five months of the year 2016 as compared to the year 2013 the production volumes for vodka has increased by 5%, for cognac production - 8%, for wine - 20% and 28% for bear production.
For the period of January-May 2016 the level of vodka production has decreased by 10% as compared to the indicated period of the year 2015, 12% of the bear production, while the production of wine and brandy has increased by 56% and 11% respectively.
“We are dealing with a new situation, when we register growth according to state data, while the reality shows the opposite. According to our data, which are not official, though reliable, the growth is zero in terms of the quantity and minus 25-30 in terms of the price. That is to say, new players have entered the brandy and wine market, who export and import without violating the law, ensuring growth in price and quantity, yet it has no impact on the economy,” Harutyunyan stressed.
Chairman of the Union of Winemakers of Armenia reflected on the external factors, suggesting the ruble devaluation had a particular negative effect on the brandy production.
According to him, Armenian brandy aged 3 years has been exported at 3,5 USD, while the price now is 2,5 USD due to the devaluation.
“This means the Armenian brandy makers try not to lose the market, which makes pointless the idea of making profit. They even suffer losses,” maintained Harutyunyan.
As a result of the situation, today Armenian brandy is sold cheaper in the Russian market than the Georgian, Azerbaijani, Dagestan productions of the same quality.”
“One may wonder where is the idea of the brand? This does not refer to some producers, who managed to maintain the prices, although they still lacked any profit.