Քաղաքական 14:52 09/07/2016 Հայաստան
Սերժ Սարգսյան. Ստատուս քվոն կփոխվի, եթե ճանաչվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Լեհաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքում մասնակցել է Աֆղանստանում «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ և ոչ անդամ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների ձևաչափով հանդիպմանը, որն անցկացվում է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գագաթնաժողովի շրջանակներում:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ,  ՀՀ Նախագահը հանդես է եկել ելույթով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Աֆղանստանում «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության պատվիրակությունների ղեկավարների հանդիպմանը
«Մեծարգո՛ նախագահ Դուդա,
Հարգարժա՛ն պարոն Գլխավոր քարտուղար,
Բոլոր ներկաներիս այսօր միավորում է բարեկամ աֆղան ժողովրդի համար խաղաղություն, անվտանգություն և կայունություն ապահովելու անհրաժեշտության գաղափարը:
Հայաստանը, որպես համագործակցային անվտանգության ջատագով, հաստատակամ է իր համեստ ներդրումը բերելու միջազգային խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման ջանքերին: 2015 թվականի սեպտեմբերին Նյու Յորքում կայացած Խաղաղապահության գագաթնաժողովի ժամանակ Հայաստանը լրացուցիչ հանձնառություններ ստանձնեց՝ նախապատրաստել երկրորդ աստիճանի դաշտային հոսպիտալ և ապահովել ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի վնասազերծման հատուկ վաշտի պատրաստականությունը: Մենք վերահաստատել ենք մեր ներգրավումը մինչև 130 զինվորականներով «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելության կազմում և պատրաստ ենք շարունակելու նաև 2016 թվականից հետո: Այս կապակցությամբ պետք է հատուկ ընդգծեմ Գերմանիայի հետ մեր արդյունավետ համագործակցությունը, որն իմ կարծիքով ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկեր երկրների փոխգործակցության լավագույն և ուսանելի օրինակներից է:
Պատրաստակամություն ենք հայտնել նաև մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի «Տևական գործընկերություն» առաքելությանը, երբ այն փոխարինի «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելությանը: Այդ նպատակով Հայաստանը ներգրավված է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի քաղաքացիական ժամանակավոր ներկայության պլանավորման գործընթացին:
Հայաստանը խաղաղության և անվտանգության ակտիվ ջատագով է նաև մեր տարածաշրջանում և մշտապես հանդես է եկել մեզ համար խիստ կարևոր՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման դիրքերից: Սույն թվականի մայիսի 16-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների բարձր ներկայացուցիչների՝ ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի, Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի և Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղարի մասնակցությամբ հանդիպման արդյունքում համատեղ հայտարարությամբ վերահաստատվեց, որ հիմնախնդիրը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ, և ընդգծվեց 1994 թվականի հրադադարի և 1995 թվականի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին անժամկետ համաձայնագրերի հարգման կարևորությունը:
Միաժամանակ հայտարարության մեջ ամրագրվեց ԵԱՀԿ-ի կողմից շփման գծում հրադադարի խախտումներն արձանագրող հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի կարողությունների ընդլայնումը: Այս մոտեցումը ամրապնդվեց նաև Սանկտ Պետերբուրգում կայացած՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի Նախագահների եռակողմ հանդիպման արդյունքում ընդունված հայտարարության մեջ:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի նախագահի հնչեցրած մեղադրանքներին, տեղին չեմ համարում մեր այս հանդիպումը, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի հռչակագրերը արհեստականորեն Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի քննարկման հարթակ դարձնելը. դրա համար կա մասնագիտացված կառույց:
Պարզապես պարտքս եմ համարում հատուկ ընդգծել, որ այսօր հակամարտության խաղաղ կարգավորման գլխավոր խոչընդոտը Ադրբեջանի բարձր ղեկավարության վարած քաղաքականությունն է և հարցը խաղաղ ճանապարհով լուծելու կամքի բացակայությունը: Դրա վառ ապացույցն էր Ադրբեջանի կողմից ընթացիկ տարվա ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիան, ինչը խոշոր հարված հասցրեց խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների կողմից իրականացվող ջանքերին: Ստատուս քվոն կփոխվի, եթե ճանաչվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը:

Politics 17:38 09/07/2016 World
Serzh Sargsyan: Status quo will change when Nagorno Karabakh people exercise their right of self-determination
Today, President Serzh Sargsyan made a statement during the meeting of the Heads of State and Government of the NATO member and non-member states dedicated to the Resolute Support mission in Afghanistan held in framework of the NATO Summit, information and public relations department of the Presidential administration reports.
“Distinguished President Duda,
Distinguished Secretary General,
We are all here united by the idea that it is necessary to provide the friendly people of Afghanistan with peace, security and stability.
Armenia, as an advocate for the cooperative security, is determined to make its modest contribution to the efforts in consolidation of international peace and security. In the course of the Peacekeeping Summit, which took place in New York in September 2015, Armenia undertook additional commitments to develop capabilities such as Role II medical hospital and training of associated personnel, as well as training of a company of EOD/C-IED (Explosive Ordnance Disposal & Counter-Improvised Explosive Device). We have reiterated our engagement with up to 130 servicemen with the Resolute Support mission, and stand ready to continue with it also beyond the year 2016. In this context, I should like to underline the effective cooperation we have enjoyed with Germany, and that, in my view, is one of the best and most illustrious examples of a partnership between a NATO member State and Partner Nation.
We have also expressed our readiness to participate in the NATO Enduring Partnership mission, when it will replace the Resolute Support mission. With that objective in mind Armenia has already engaged with the planning process for the establishment of a civilian-led temporary presence.
Armenia is also an active advocate for peace and stability in our region, and it has always stood for the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh issue, which is the most vital issue we face. On May 16 in Vienna a meeting took place with the high representatives of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, namely the U.S. Secretary of State, Russian Foreign Minister and French State Secretary for European Affairs, which resulted in their Joint Statement that reiterated that there could be no military solution to the conflict, and further underlined the importance of respecting the 1994 agreement on ceasefire and 1995 agreement on consolidation of the ceasefire regime, both of which were unconditional.
Meanwhile, the Statement also registered introduction of the OSCE investigative mechanism to record the violations of the ceasefire and expansion of the capabilities of the existing office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office. These approaches were further consolidated in the statement adopted by the trilateral meeting held in Saint Petersburg with the participation of the Presidents of Russia, Armenia and Azerbaijan. As for the allegations voiced by the President of Azerbaijan, I don’t believe it is appropriate to artificially turn this meeting and the NATO declarations into a platform for the discussions of the NK issue: there is a specialized structure for it. I see it as my duty to underscore that today the main obstacle on the road towards the settlement of the conflict is the policy conducted by the highest leadership of Azerbaijan and the lack of will to solve the problem peacefully. It was vividly demonstrated by the aggression unleashed by Azerbaijan against Nagorno Karabakh last April, which was a heavy blow to the efforts carried out by the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group and aimed at the peaceful settlement of the issue. The status quo will change when the people of Nagorno Karabakh will received the opportunity to exercise their right of self-determination.