Ս. Սաֆարյան. Երկու կողմն էլ տարանցիկ ճանապարհի համար վճար են պահանջելու
Լարսի անցակետի այլընտրանքային ճանապարհի մասին պաշտոնական հայտարարությունները Երևանում սկսվեցին ու վերջացան տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանի հայտարարությամբ: Վրաստան կատարած այցից հետո էլ Հարավային Օսեթիայի միջոցով տարանցիկ ճանապարհի հնարավորության մասին որևէ բան չասվեց:
Վրաստանի վարչապետը հայտարարել էր, որ ռուսական կողմը քաղաքական նախապայմաններ է առաջ քաշել՝ առաջարկելով Հայաստանին ճանաչել Օսեթիային՝ որպես անկախ պետություն: Հայկական կողմից դեռ մեկնաբանություններ այս առնչությամբ չեն հնչել: Ըստ որոշ տեղեկությունների, ռուսական իշխանությունները Հայաստանին պատասխանել են, տարանցիկ ճանապարհի համար պետք է Վրաստանը բանակցությունների մեջ մտնի Հարավային Օսեթիայի իշխանությունների հետ:
«Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի» հիմնադիր նախագահ, քաղաքական վերլուծաբան Ստյոպա Սաֆարյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նկատեց, որ Վրաստանը հենց այնպես սահմանի բացումը չի վաճառի Ռուսաստանին:
«Փաստացի՝ երկու կողմն էլ տարանցիկ ճանապարհի համար վճար են պահանջում՝ Ռուսաստանն ակնկալում է, որ Վրաստանը կվճարի Հարավային Օսեթիան ճանաչելով: Այս կտրվածքով, խնդիրը բարդ է և անլուծելի»,-ասաց Ս. Սաֆարյան, հիշեցնելով, որ կոնֆլիկտները լավագույն լծակներն են:
Կովկաս ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նկատեց, որ խնդրի լուծման համար Հայաստանը չէր գնա Հարավային Օսեթիայի իշխանություններին դիմելու քայլին:
«Ինչքան էլ գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման խնդիրը կա, հայ-վրացական հարաբերությունները կարևոր նշանակություն ունեն»,-ասաց Մինասյանը:
Հաշվի առնելով տարածաշրջանի զարգացումները, երբ Աբխազիայում բողոքի ակցիաներ են, իսկ մինչ այդ նախորդել են Ռուսաստանի կազմում ընդգրկվելու ցանկության բացակայության մասին հայտարարությունները, Սաֆարյանը նշեց, որ Ռուսաստանն անշուշտ փափագում է Աբխազիայի, Հարավային Օսեթիայի իր հետ միավորման խնդիրը լուծել, ինչպես եղավ Ղրիմի դեպքում:
Բայց քանի որ իր նկատմամբ իրականացված պատժամիջոցների տակից դուրս գալ չի կարողանում, հետևաբար, այս կտրվածքով, նրան այլ բան չի մնում, քան այս կիսասառած հակամարտություններն օգտագործել իր դիրքերն ամրապնդելու համար»,-նշեց քաղաքագետը:
Սաֆարյանը վստահ չէ, որ հանրաքվի արդյունքում բնակիչները կքվեարկեն Ռուսաստանի կազմում ընդգրկվելու օգտին.«Մինչև հանրաքվեն շատ բան կարող է ազդել հանրային կարծիքի վրա»:
Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունների անցկացումից հետո, ըստ վերլուծաբանի, Ռուսաստանն անցնելու է ագրեսիվ քայլերի, քանի որ Ռուսաստանը շատ հստակ հայատարարել է, որ ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը, մանավանդ Կովկասում, չի կարող ողջունվել Ռուսաստանի կողմից՝ ռազմական դոկտրինի համաձայն:
«Ցավոք սրտի, պետք է բավականին թեժ գործողություններ ակնկալել»,-ասաց նա:
Կովկաս ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը տարածաշրջանում զարգացումները քիչ հավանական է համարում:
«Եթե լինեն էլ, ապա դրանք չեն մոտենա 2008-ի օգոստոսյան զարգացումներին»,-ասաց նա:
- Աբխազիայում նախագահի պաշտոնանկության վերաբերյալ հանրաքվե կանցկացվի
- Աբխազիա ժամանած զբոսաշրջիկները շտապ հավաքում են ճամպրուկները
- Հարավային Օսեթիայի միջով Հայաստան-Ռուսաստան տարանցիկ ճանապարհ չի լինի ՌԴ-ի միջամտությամբ
- Գագիկ Բեգլարյան. Վրացական կողմի հետ բանակցություններ են ընթանում՝ այլընտրանքային ճանապարհ ունենալու համար

Politics 15:24 09/07/2016
Official statements from Yerevan on operation of an alternative route to Lars road started and ended with Armenia’s Minister of Transport Gagik Beglaryan’s announcement. No word on the transfer route through South Ossetia was uttered even after his visit to Georgia.
Georgian Prime Minister has stated that the Russian side has laid preconditions, suggesting Armenia to recognize the independence of Georgia’s breakaway region of South Ossetia. No comments have been received from the Armenia side thus far. According to some reports, Russian response to Armenia was that Georgia should negotiate with the leadership of South Ossetia.
Styopa Safaryan, the chairman of the Armenian Institute of International and Security Affairs (AIISA) commented on the situation to Panorama.am, suggesting Georgia would hardly give up the opening of the border with Russia.
“Actually, the both sides demand costs for the transit route. Russia expects Georgia to pay through recognizing the South Ossetia. The issue appears to remain quite complex and unsolvable,” Safaryan noted, adding such conflicts serve to be instruments of influence.
Meanwhile, Sergey Minasyan, Head of the Caucasus Institute suggested in an interview with Panorama.am that Armenia would hardly have applied to the leadership of the South Ossetia to settle the issue.
“No matter ho much we need export of agricultural products, Armenian-Georgian relations are of high importance,” Minasyan said.
Considering the evolving developments in the region, namely the protests in Abkhazia preceded by statements on rejecting the idea of incorporation into the Russian Federation, Safaryan says Russia certainly wishes to settle accession of Abkhazia and South Ossetia unilaterally, as it happened with Crimea.
“Since Russia hardly struggles with the imposed sanctions, it has nothing but to use these semi-frozen conflict to reinforce its positions,” noted the political scientist.
Safaryan also doubts the scenario in which Ossetians back joining Russia in a possible referendum.
“Number of factors may affect the public opinion by that time,” maintained the political scientist.
To him, after NATO military drills conducted in Georgia, one should expect harsh backlash from Russia, which sees NATO expansion as a threat to its national security
“Regretfully, we may witness stormy actions,” he said.
Sergey Minasyan, however, predicts no regional developments.
“If those happen, they would not repeat the 2008 August developments,” Minasyan predicted.
The Road Department Fund reports foggy conditions in Armenia's Vagharshapat, Artashat and Ararat regions, where visibility is...